Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [1338]

To jest stara wersja ObnizenieKapitalu utworzona przez WojciechLisiewicz, 2008-03-03 07:49:32.

 

Obniżenie kapitału w spółce z o.o.

analiza procedur i przesłanek obniżenia kapitału w praktyce

Istotne przepisy:
  • art. 199 KSH
    art. 199 KSH
    § 1. Udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.
    § 2. Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie.
    § 3. Za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.
    § 4. Umowa spółki może stanowić, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.
    § 5. W przypadku ziszczenia się określonego w umowie spółki zdarzenia, o którym mowa w § 4, zarząd powinien powziąć niezwłocznie uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego, chyba że umorzenie udziału następuje z czystego zysku.
    § 6. Umorzenie udziału z czystego zysku nie wymaga obniżenia kapitału zakładowego.
    § 7. W razie umorzenia wymagającego obniżenia kapitału zakładowego, umorzenie następuje z chwilą obniżenia kapitału zakładowego.
    ,
  • art. 263 KSH
    art. 263 KSH
    § 1. Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna określać wysokość, o jaką kapitał zakładowy ma być obniżony, oraz sposób obniżenia.
    § 2. Przepisy niniejszego działu dotyczące najniższej wysokości kapitału zakładowego oraz udziału stosuje się do obniżenia kapitału zakładowego.
    i nast.
  • art. 22 UKRS

Opracowanie tematyki obniżenia kapitału w spółce z o.o. zostało podzielone w następujący sposób:


Literatura:
  1. Kidyba, Komentarz: Andrzej Kidyba - Kodeks Spółek Handlowych, Komentarz, wydanie 2, Zakamycze, Kraków 2004
  2. Maślanko/Napierała: Maślanko, Grzegorz; Napierała Tomasz - Spółka zmniejsza kapitał za zgodą wspólników i wierzycieli, opublikowane pod http://hlb.pl/pl/artykuly_podatki.php?artid=297&, stan na dzień 05.11.2007.
  3. Strzępka, Komentarz: Strzępka, Janusz A.; Pinior, Piotr; Popiołek, Wojciech; Urbańczyk, Hanna; Zielińska, Ewa - Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Orzecznictwo, Beck, Warszawa 2003.

CategoryPrawoSpolek CategoryArtykuly
Na tej stronie nie ma komentarzy