Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Przeniesienie użytkowania wieczystego


A. ODPOWIEDNIE STOSOWANIE REGULACJI O PRZENIESIENIU WŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI
Przeniesienie użytkowania wieczystego podlega tym samym regułom co przeniesienie własności nieruchomości w drodze czynności prawnej] (art. 237 KC
art. 237 KC
Do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości.
). Oznacza to odpowiednie zastosowanie przepisów art. 155 KC
art. 155 KC
§ 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
§ 2. Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe.
i nast. Zasady nabywania własności nieruchomości w drodze umowy zostały przedstawione w odrębnym dokumencie.

B. PROBLEM: NABYCIE W DOBREJ WIERZE OD NIEUPRAWNIONEGO
uwaga - temat wymagający dalszej analizy
Problematyczne wydaje się nabycie użytkowania wieczystego od nieuprawnionego na mocy rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 5 UKsWieczHip
art. 5 UKsWieczHip
W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).
). Chodzi bowiem o to, że sytuacjach, gdy umowa o ustanowienie użytkowania wieczystego byłaby nieważna ex tunc, dochodziłoby do powstania użytkowania wieczystego w trybie umowy.
Zobacz więcej w UchwalaSNIIICZP9010.

C. WPIS DO KSIĘGI WIECZYSTEJ
Dla skutecznego przeniesienia użytkowania wieczystego niezbędny jest (konstytutywny) wpis nowego użytkownika w księdze wieczystej (art. 27 zd. 2 UGospNier
art. 27 UGospNier
Sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej.
).

CategoryUzytkowanieWieczyste
Na tej stronie nie ma komentarzy