Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [8006]

To jest stara wersja OsobaPrawnaZdolnoscPrawna utworzona przez JacekLubecki, 2009-03-31 16:17:16.

 

Zdolność prawna osoby prawnej


A. Uwagi ogólne
Przyznanie osobowości prawnej określonej jednostce organizacyjnej prowadzi do wyposażenia tej jednostki w zdolność prawną. Najogólniej mówiąc poprzez zdolność prawną rozumie się możliwość bycia podmiotem praw i obowiązków wszystkich o charakterze cywilnoprawnym. Osoby prawne posiadają zdolność prawną od chwili ich powstania.

B. Regulacja ustawowa
Kodeks cywilny nie określa wprost, że osobom prawnym przysługuje zdolność prawna. W doktrynie panuje jednak jednolity pogląd, iż uznanie określonej jednostki organizacyjnej jako osoby prawnej jest równoznaczne z posiadaniem przez nią zdolności prawnej. Pogląd ten jest słuszny tym bardziej na tle art. 331 KC
art. 331 KC
§ 1. Do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych.
§ 2. Jeżeli przepis odrębny nie stanowi inaczej, za zobowiązania jednostki, o której mowa w § 1, odpowiedzialność subsydiarną ponoszą jej członkowie; odpowiedzialność ta powstaje z chwilą, gdy jednostka organizacyjna stała się niewypłacalna.
. Powołany przepis wiąże przyznanie zdolności prawnej z traktowaniem określonych w nim jednostek tak jak osób prawnych.

C. Zakres zdolności prawnej
Podobnie jak w przypadku zdolności prawnej osób fizycznych, osobom prawnym zdolność prawna przysługuje zasadniczo w pełnym zakresie. Ograniczenia tej zdolności mogą wynikać:
  • z istoty osób prawnych (tzw. cech przyrodzonych),
  • z ustawy (charakteru pewnych praw podmiotowych) oraz
  • ze statutu.

1. Ograniczenia wynikające z istoty osób prawnych
Zdolność prawna osoby prawnej nie rozciaga się na te prawa i obowiązki, które mogą przysługiwać wyłącznie ludziom, np. z zakresu prawa rodzinnego (np. władzy rodzicielskiej, małżeństwa), prawa spadkowego (np. nie może sporządzić testamentu).

2. Ograniczenia wynikające z ustawy
Ograniczenie zakresu zdolności prawnej osób prawnych może też mieć źródło w samej ustawie, np. osoba prawna nie może być podmiotem służebności osobistej (por. art. 296 KC i nast.) czy podmiotem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego

D. Literatura
J. Frąckowiak (w:) System Praw Prywatnego, Tom 1. Prawo cywilne - część ogólna, pod. red. M. Safjana, Warszawa 2007 r., rozdział XV, nb. 45-47.



CategoryOsobaPrawna
Na tej stronie nie ma komentarzy