Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [17055]

To jest stara wersja NiemieckiePESystematykaNPE utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-10-26 09:47:16.

 

Systematyka regulacji nielegalnego poboru energii w niemieckim prawie

zarys

A. Regulacja nielegalnego poboru energii w przepisach szczególnych prawa energetycznego
Nielegalny pobór energii (NPE) nie został w niemieckim prawie uregulowany w centralnej ustawie dotyczącej energetyki, czyli w ustawie o zaopatrzeniu w energię elektryczną i gaz (w skrócie EnWG). Przepisy poświęcone tej tematyce w prawie energetycznym znajdują się w rozporządzeniach wykonawczych do ww. ustawy, co związane jest ze specyficzną, nadaną regulacji w wyniku implementacji dyrektyw europejskich systematyką niemieckiego prawa energetycznego. Systematyka regulacji nielegalnego poboru energii (NPE) w niemieckim prawie wynika bowiem bezpośrednio z prawnych wytycznych w zakresie kształtu rynku energii. Ten natomiast został gruntownie przebudowany w ciągu ostatnich ok. 15 lat i charakteryzuje się w chwili obecnej takimi zasadami, jak:
  • wydzielenie niezależnych operatorów sieci (unbundling),
  • liberalizacja rynku energii i swoboda wyboru sprzedawcy energii.

Z zasad tych wynika, iż nielegalny pobór energii może dotyczyć różnych stosunków prawnych:
  • po pierwsze, stosunku prawnego między odbiorcą a operatorem sieci,
  • po drugie, stosunku prawnego między odbiorcą a sprzedawcą energii.
Z tego też względu kwestia NPE uregulowana została w rozporządzeniach wykonawczych, regulujących szczegółowo odpowiednio obydwa stosunki prawne.
1. Stosunek prawny między odbiorcą a operatorem sieci
W zakresie przyłączenia odbiorcy do sieci zastosowanie ma rozporządzenie o ogólnych warunkach przyłączenia do sieci oraz korzystania z łącza w celu zaopatrzenia w energię elektryczną w sieci niskiego napięcia (niemiecki tytuł w oryginale: Verordnung über Allgemeine Bedingungen für den Netzanschluss und dessen Nutzung für die Elektrizitätsversorgung in Niederspannung, w skrócie określane jako NAV). W przypadku sieci gazowniczej obowiązuje niemal identycznie brzmiące rozporządzenie dotyczące przyłączenia do sieci i korzystania z przyłącza do sieci gazowniczej niskiego ciśnienia (niem. skrót: NDAV).

2. Stosunek prawny między odbiorcą a sprzedawcą energii
Stosunek prawny między odbiorcą a sprzedawcą energii może być natomiast objęty co do zasady różnymi regułami w zależności od tego, czy sprzedawcą energii jest dostawca wybrany przez odbiorcę czy też energia została zakupiona od sprzedawcy z urzędu (w języku niemieckim zaopatrzenie w energię przez sprzedawcę z urzędu określane jest mianem "zaopatrzenia podstawowego", niem. Grundversorgung), czyli w przypadku, gdy odbiorca nie skorzystał ze swego prawa wyboru sprzedawcy. Wybór sprzedawcy powoduje bowiem poddanie się obydwu stron swobodzie kontraktowej i wyłącza (bezpośrednie) zastosowanie przepisów obowiązujących sprzedawcę z urzędu (więcej na ten temat J. Hellermann, [w:] Britz/Hellermann/Hermes, Ustawa o energetyce. Komentarz, art. 39, Monachium 2010, nb. 15 i nast.). Jednak również w tym ostatnim przypadku reguły obowiązujące sprzedawcę z urzędu są w pewnym stopniu wiążące dla sprzedawcy na zliberalizowanym rynku. Jest to związane z mechanizmem funkcjonowania ogólnych warunków umownych w niemieckim prawie.

Wobec zaopatrzenia podstawowego (czyli w przypadku zakupu energii od sprzedawcy z urzędu) zastosowanie mają §§ 36 i nast. EnWG, które jednak nie przewidują - jak wspomniano powyżej - reguł mających zastosowanie wobec NPE. Reguły takie zawarte są natomiast w rozporządzeniach wykonawczych do przepisów o zaopatrzeniu podstawowym: w §§ 19 i nast. StromGVV i GasGVV, które mają praktycznie identyczne brzmienie dla energii elektrycznej jak i gazu.

W przypadku umów odbiorców korzystających z liberalizacji rynku i swobody wyboru sprzedawcy (tzw. "umowy z klientami szczególnymi", niem. Sonderkundenverträge, poniżej określane dla uproszczenia jako umowy indywidualne) przepisy wspomnianych wyżej rozporządzeń nie mają bezpośredniego zastosowania. Jednak klauzule zawarte w tego typu umowach podlegają bardzo restrykcyjnym zasadom kontroli ogólnych warunków umów (OWE) na mocy §§ 305 i nast. BGB (czyli kodeksu cywilnego, niem. Bürgerliches Gesetzbuch). Klauzule umów z klientami w związku z tym nie tylko nie mogą naruszać wytycznych zawartych w katalogach klauzul zakazanych (§§ 308 oraz 309 BGB). Zabronione jest również stosowanie wszelkich klauzul zbyt niekorzystnych lub zaskakujących dla klienta, §§ 305c i 307 BGB. Jednocześnie przepisy o kontroli ogólnych warunków umownych przewidują domniemanie prawidłowości OWE przedsiębiorstw zaopatrujących w energię i wodę w przypadku, gdy nie odbiegają one na niekorzyść odbiorców od ogólnie obowiązujących przepisów (czyli między innymi od ww. rozporządzeń) o tym zaopatrzeniu, § 310 ust. 2 zd. 1 BGB. Dlatego też de facto niemal wszystkie przedsiębiorstwa infrastrukturalne bez wyjątku włączają zapisy rozporządzeń czy to pośrednio czy też bezpośrednio do swych OWU (J. Hellermann, [w:] Britz/Hellermann/Hermes, Ustawa o energetyce. Komentarz, art. 39, Monachium 2010, nb. 16). W ten sposób reguły obowiązujące wobec NPE z rozporządzeń o zaopatrzeniu podstawowym w energię elektryczną czy gaz są stosowane zazwyczaj również wobec klientów korzystających z możliwości wyboru sprzedawcy.
Teoretycznie możliwe jest również sformułowanie przez przedsiębiorstwo energetyczne OWU innych, niż §§ 19 i nast. StromGVV czy GasGVV, jednak bardziej korzystnych dla klienta. W takim przypadku również reguły obowiązujące strony na wypadek nielegalnego poboru energii wynikałyby wyłącznie z zapisów umowy. Ze względu na ryzyko zbytniego uprzywilejowania klienta z jednej a uchylenia danej klauzuli OWU - jeśli miałaby ona zostać jednak uznana za mniej korzystną dla klienta przez sąd - przedsiębiorstwa takiej możliwości w praktyce nie wykorzystują.

B. Przepisy ogólne prawa cywilnego i prawa karnego



CategoryNPE
Na tej stronie nie ma komentarzy