Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Kindergeld

roszczenie o świadczenie na dziecko



A. STOSOWANIE PRAWA NIEMIECKIEGO W TYM ZAKRESIE
Prawo niemieckie ma zastosowanie, jeżeli wskazują na nie przepisy koordynacyjne tzn. art. 67 rozp. 883/2004. Z uwagi na wprowadzenie w Polsce tzw. programu 500+, niemieckie urzędy dokonują potrącenia kwoty 500 zł (ok. 120 EUR) z Kindergeld wypłacanego na drugie i kolejne dziecko. W tej sytuacji wypłacana jest tylko różnica pomiędzy wysokością 500 zł i kwotą Kindergeld przysługującą na dane dziecko (podstawa prawna art. 68 ust. 2 rozp. 883/2004).

B. PODSTAWA ROSZCZENIA - EStG
Podstawą roszczenia o wypłacenie Kindergeld jest § 62 Abs. 1 S. 1 Nr. 1 + § 63 Abs. 1 S. 1 Nr. 1 + § 32 Abs. 1 Nr. 1 EStG + § 9 AO
Wysokość Kindergeld - § 66 EStG.

C. PODSTAWA ROSZCZENIA - BKGG
Podstawą roszczenia o Kindergeld może być też BKGG. Wysokość Kindergeld wyznacza § 6 BKGG.

D. STOSOWANIE PRZEPISÓW
O tym, czy stosuje się EStG czy BKGG decyduje się analizując przesłanki § 1 BKGG. Ta ustawa dotyczy wszystkich, którzy nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Niemczech (ani częściowo ani w pełni), a jednocześnie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Natomiast w pozostałych wypadkach należy się odnieść do EStG.
Praktycznie jednak BKGG stosuje się tylko subsydiarnie, tzn. gdy brak jest przesłanek do uzyskania Kindergeld na podstawie EStG. Wynika to pośrednio ze sformułowania § 1 ust. 1 BKGG, który odsyła do § 1 ust. 2 lub 3 EStG.

CategoryPrawoSocjalneNiemieckie CategoryGrenzgaenger
Na tej stronie nie ma komentarzy