Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [2156]

To jest stara wersja KazusDzieloNr1 utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-05-04 21:33:52.

 

Kazus nr 1 z umowy o dzieło


A. Stan faktyczny
Pan Piotr założył w swoim aucie instalację gazową. Montaż w warsztacie przebiegł bezproblemowo. Po przejechaniu 22 km nastąpił jednak wybuch gazu.
Właściciel auta wrócił do warsztatu, który naprawił usterkę. Po przejechaniu kolejnych 26 km znowu doszło do wybuchu. I znowu warsztat naprawił auto – przyczyną wybuchu miało być zagotowanie płynu chłodzącego, bo nie działał termostat. Pan Piotr nie zgodził się jednak ze zdaniem mechanika. Stwierdził, że przy montażu instalacji gazowej wyciągnięto przewód zasilający wentylator z gniazda. Wybuch uszkodził też inne części auta, które klient naprawił w innym serwisie. Tam mechanicy stwierdzili, że do tego typu silnika nie nadaje się instalacja gazowa.
P żąda demontażu instalacji, pokrycia kosztów kontroli i naprawy.
Czy zasadnie?
(kazus wg r.pr. Marka Radwańskiego opubl pod adresem: http://www.rp.pl/artykul/119553.html)

B. Rozwiązanie dot. żądania demontażu
Roszczenie o demontaż instalacji gazowej z art. 6271 KC
art. 6271 KC
Do umowy zawartej, w zakresie działalności przedsiębiorstwa przyjmującego zamówienie, z osobą fizyczną, która zamawia dzieło, będące rzeczą ruchomą, w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej.
w zw. z art. 8 ust. 4 USprzedKonsum
art. 8 USprzedKonsum
1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.
2. Nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.
3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.
4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust. 1, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.
w zw. z art. 494 KC
art. 494 KC
Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Roszczenie to powstałoby, gdyby P skutecznie odstąpił od umowy o dzieło.

1. Podstawa odstąpienia
Art. 8 ust. 4 uprawnia konsumenta od odstąpienia, jeżeli nie może on żądać naprawy ani wymiany, gdyż:
  • naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów albo
  • jeżeli przyjmujący zamówienie nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie albo
  • naprawa albo wymiana narażałaby zamawiającego na znaczne niedogodności.
Dodatkowo niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową nie może być nieistotna.
W sytuacji, gdy dzieło było już raz naprawiane a mimo to niezgodność z umową nadal występuje, naprawa lub wymiana może narazić zamawiającego na nowe kłopoty i ryzyko całkowitego zniszczenia auta na skutek eksplozji instalacji LPG.
Niezgodność polegająca na skłonnościach do eksplozji jest istotną nieprawidłowością.

2. Oświadczenie o odstąpieniu
Oświadczenie to zostało złożone w terminie wyznaczonym przez art. 9 ust. 1 USprzedKonsum
art. 9 USprzedKonsum
1. Kupujący traci uprawnienia przewidziane w art. 8, jeżeli przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową nie zawiadomi o tym sprzedawcy. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie zawiadomienia przed jego upływem.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa po zasięgnięciu opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów określi, w drodze rozporządzenia, dla towarów żywnościowych krótsze terminy zawiadomienia, mając na względzie trwałość tych towarów.
.

3. Brak wyłączenia
Uprawnień z tytułu rękojmi przy umowach konsumenckich z góry wyłączyć nie można. O wyłączeniu po wystąpieniu i zgłoszeniu niezgodności stan faktyczny milczy.

4. Wynik
Żądanie odstąpienia jest uzasadnione.

C. Rozwiązanie w zakresie żądania zwrotu kosztów kontroli i naprawy w innym serwisie
Roszczenie z art. 638 KC
art. 638 KC
Jeżeli z artykułów poprzedzających nie wynika nic innego, do rękojmi za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży.
w zw. z art. 566 § 1 KC
art. 566 KC
§ 1. Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący odstępuje od umowy albo żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba że szkoda jest następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W ostatnim wypadku kupujący może żądać tylko naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady; w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów.
§ 2. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio, gdy kupujący żąda dostarczenia rzeczy wolnych od wad zamiast rzeczy wadliwych albo usunięcia wady przez sprzedawcę.


(...)

CategoryKazusyDzielo