Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [12349]

To jest stara wersja CieplownictwoPrawoVsStrategia utworzona przez WojciechLisiewicz, 2010-08-16 11:04:46.

 

Trendy w prawie a strategia w ciepłownictwie

implikacje wynikające z obowiązującego i przyszłego stanu prawnego dla przedsiębiorstw ciepłowniczych

opracowanie nt. stanu obowiązującego latem 2010 roku

Link na ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010

Koncepcja dokumentu - podział wg źródeł zmian:
- UE
- krajowe "pięć groszy"



A. Energetyka w UE
1. Źródło niemal wszystkich trendów - UE
Praktycznie wszystkie zmiany regulacji energetyki wynikają w ostatnich latach z wytycznych na szczeblu europejskim. Mimo, że prawo europejskie koncentruje się przede wszystkim na elektroenergetyce i zaopatrzeniu w gaz ziemny, to wiele regulacji związanych z tymi sektorami energetyki dotyczy również ciepłownictwa - przynajmniej pośrednio. Ponadto wiele regulacji związanych z ochroną środowiska czy redukcją emisji dotyczy ciepłownictwa w sposób bezpośredni. Dlatego też próba określenia sytuacji prawnej ciepłownictwa w przyszłości bezwzględnie wymaga analizy uchwalonego już lub też planowanego prawa europejskiego.
Szczególne znaczenie dla ciepłownictwa może mieć fakt, iż Komisja Europejska w swych poczynaniach w zakresie polityki energetycznej koncentruje się między innymi na efektywności energetycznej, która to jest jednym z głównych celów UE (1). Działania na tym polu dotyczą między innymi (wybór tematów istotnych dla ciepłownictwa):
  • podwyższania efektywności w oparciu o narodowe plany dotyczące efektywności energetycznej;
  • wytyczne co do efektywności energetycznej budynków;

2. Poszczególne akty prawne i zakresy działań

a. Działania ogólne w zakresie efektywności energetycznej
Dyr. 2006/32/WE dotycząca efektywności energetycznej (pełne dane i polski tekst dyrektywy - PDF).
b. Efektywność energetyczna budynków
Dyr. 2010/31/UE (pełne dane i polski tekst dyrektywy - PDF)

W tym zakresie należy zdaniem autora zastosować strategię dwutorową.
Po pierwsze, wobec nieuniknionej legislacji (której ramy wytyczyły już obowiązujące dyrektywy) konieczna jest weryfikacja modelu biznesowego przedsiębiorstw w taki sposób, aby działania skierowane na podwyższanie efektywności energetycznej z jednej strony nie oddziaływały negatywnie na wynik przedsiębiorstwa (np. przez obniżenie obrotu czy marży) a z drugiej strony w celu wykorzystania na cele przedsiębiorstwa ciepłowniczego rodzącego się rynku efektywności.
Po drugie - co z punktu widzenia nauki prawa można określić jako uwagę de lege ferenda - należy możliwie skutecznie wpłynąć na legislację implementującą dyrektywy w taki sposób, aby nie doszło do sytuacji, w której działania wskazane powyżej zostałyby uniemożliwione lub utrudnione.

3. Jak kształtować legislację w zakresie efektywności energetycznej?
Wskazane są następujące rozwiązania:
- należy doprowadzić do tego, aby promowane były projekty podwyższania efektywności niezależnie od sposobu ogrzewania danych obiektów;
- przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny mieć możliwość realizacji projektów podwyższania efektywności energetycznej na każdym obiekcie;
- promowane projekty nie powinny być reglamentowane - jedynym kryterium różnego stopnia, w jakim projekty byłyby honorowane, powinien być obiektywnie określony efekt oszczędności energii;







a. Plany na szczeblu europejskim
Regulacje przygotowywane ze strony UE:


B. Wytyczne na szczeblu krajowym
1. Polityka energetyczna
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na stronach Ministerstwa Gospodarki).
2. Aktualne projekty legislacyjne






(1) w portalu KE - Energia podaje się dosłownie, iż głównymi celami UE są obniżenie zużycia oraz redukcja marnotrawstwa energii (informacje w jęz. angielskim)

Na tej stronie nie ma komentarzy