Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [1661]

To jest stara wersja WypowiedzenieUmowySpolki utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-03-26 19:19:08.

 

Wypowiedzenie umowy spółki z o.o.

dopuszczalność i przesłanki skutecznego wypowiedzenia umowy spółki z o.o.

(w opracowaniu!)

A. Wstęp
Celem zastosowania instytucji wypowiedzenia umowy spółki z o.o. jest umożliwienie wspólnikom doprowadzenia do likwidacji spółki w sytuacji, gdy jej istnienie nie ma racji bytu a jej likwidacja nastręcza kłopoty np. z uwagi na brak kontaktu z udziałowcem posiadającym większość udziałów.
Z pryktyki, choć niezbyt obfitej, widoczny jest opór, zwłaszcza w j.s.t. przed zastosowaniem tego rozwiązania (powód: brak doświadczenia

B. Wypowiedzenie w polskim systemie prawnym
Wypowiedzenie jest uprawnieniem prawokształtującym, prowadzącym do wygaśnięcia stosunków prawnych o charakterze trwałym (por. art. 3651 KC
art. 3651 KC
Zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu.
). Zasadą jest, że stosunki bezterminowe podlegają wypowiedzeniu wg zasad kodeksowych, tzn. według reguł przyjętych w art. 3651 KC
art. 3651 KC
Zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu.
. A contrario nie podlegają wypowiedzeniu terminowe stosunki prawne ciągłe. Wyjątkiem od tego twierdzenia są przepisy, zezwalające do zakończenie stosunku prawnego przez wypowiedzenie, pod warunkiem zamieszczenia stosownej klauzuli w umowie, z której stosunek terminowy wynika (por. art. 673 § 3 KC
art. 673 KC
§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.
§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.
, art. 33 KP
art. 33 KP
Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
i inne).

C. Skutki wypowiedzenia
Skutki wypowiedzenia mogą być dwojakie: albo spowoduje ono wystąpienie wspólnika ze spółki albo może spowodować rozwiązanie spółki z o.o.
Należy przyjrzeć się następującym kwestiom:
  • samemu wypowiedzeniu (jego istocie, skutkom itp.),
  • jego wpływowi na spółkę,
  • pozostałym zagadnieniom.

D. Przykładowa klauzula
Można pomyśleć nad następującą klauzulą w umowie spółki:
1.Czas trwania spółki jest nieograniczony. Spółka rozpocznie działalność z chwilą dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
2.Wypowiedzenie umowy spółki wymaga zgody Zgromadzenia Wspólników, dla której wymagana jest większość ¾ udziałów w kapitale zakładowym.
3.Powyższe uprawnienie nie narusza prawa do wypowiedzenia umowy spółki z ważnego powodu, które nie wymaga zgody Zgromadzenia Wspólników. Ważny powód zachodzi szczególnie wówczas, gdy osiągnięty został cel Spółki albo gdy osiągnięcie celu Spółki jest poważnie zagrożone na skutek szkodzącego spółce postępowania innych wspólników pomimo wezwania ich do zaniechania takiego postępowania.


E. Podsumowanie



Literatura:
  1. Paweł Zdanikowski, Wypowiedzenie umowy spółki z o.o., Prawo Przedsiębiorcy Nr 018/2007, ostatnio wywołana 21.12.2007 r.
  2. Jan Brol, Marel Safjan, Wypowiedzenie umowy spółki z o.o., PPH 1996, z. 11, str. 2 - 6;



CategoryPrawoSpolek CategoryArtykuly
Na tej stronie jest jeden komentarz [Pokaż komentarz]