Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [1650]

To jest stara wersja WypowiedzenieUmowySpolki utworzona przez WojciechLisiewicz, 2008-03-26 13:02:27.

 

Wypowiedzenie umowy spółki z o.o.

dopuszczalność i przesłanki skutecznego wypowiedzenia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

(w opracowaniu!)

Należy przyjrzeć się następującym kwestiom:
  • samemu wypowiedzeniu (jego istocie, skutkom itp.),
  • jego wpływowi na spółkę,
  • pozostałym zagadnieniom.

I. Wstęp
Celem zastosowania instytucji wypowiedzenia umowy spółki z o.o. jest umożliwienie wspólnikom doprowadzenia do likwidacji spółki w sytuacji, gdy jej istnienie nie ma racji bytu a jej likwidacja nastręcza kłopoty np. z uwagi na brak kontaktu z udziałowcem posiadającym większość udziałów.

II. Wypowiedzenie w polskim systemie prawnym
Wypowiedzenie jest uprawnieniem prawokształtującym, prowadzącym do wygaśnięcia stosunków prawnych o charakterze trwałym (por. art. 3651 KC
art. 3651 KC
Zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu.
). Zasadą jest, że stosunki bezterminowe podlegają wypowiedzeniu wg zasad kodeksowych, tzn. według reguł przyjętych w art. 365 (1) KC. A contrario nie podlegają wypowiedzeniu terminowe stosunki prawne ciągłe. Wyjątkiem od tego twierdzenia są przepisy, zezwalające do zakończenie stosunku prawnego przez wypowiedzenie, pod warunkiem zamieszczenia stosownej klauzuli w umowie, z której stosunek terminowy wynika (por. art. 673 § 3 KC
art. 673 KC
§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.
§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.
, art. 33 KP
art. 33 KP
Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
i inne).

III. Skutki wypowiedzenia
Skutki wypowiedzenia mogą być dwojakie: albo spowoduje ono wystąpienie wspólnika ze spółki albo może spowodować rozwiązanie spółki z o.o.

IV. Pozostałe



Literatura:
  1. Paweł Zdanikowski, Wypowiedzenie umowy spółki z o.o., Prawo Przedsiębiorcy Nr 018/2007, ostatnio wywołana 21.12.2007 r.


CategoryPrawoSpolek CategoryArtykuly
Na tej stronie jest jeden komentarz [Pokaż komentarz]