Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for UdzielenieZezwoleniaUNabywNierPCudz


Show raw source

====Warunki otrzymania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca====

Zezwolenie na nabycie nieruchomości jest decyzją administracyjną. Skuteczna decyzja musi spełniać następujące kryteria:

((1)) Warunki formalne
Zezwolenie wydawane jest na wniosek cudzoziemca. Treść wniosku określa {{pu przepis="art. 1a ust. 3 UNabywNierPCudz"}} oraz {{pu przepis="art. 3e ust. 5 UNabywNierPCudz"}}. Szczegóły reguluje natomiast [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?actid=3019&lang=48&adate=20081109 rozporządzenie z 2004 r.]] Wydanie decyzji może nastąpić także wówczas, gdy wcześniej cudzoziemcowi udzielono [[NabycieNieruchomosciPrzezCudzoziemcowPromesa promesy zezwolenia]].
Zezwolenie wydawane jest po przeprowadzeniu postępowania przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Minister wydaje zezwolenie, jeżeli Minister Obrony Narodowej nie wniesie sprzeciwu, a w przypadku nieruchomości rolnych, jeżeli sprzeciwu również nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi. Ministrowie mają na wyrażenie sprzeciwu 14 dni od dnia d dnia doręczenia wystąpienia ministra właściwego do spraw wewnętrznych. W uzasadnionych wypadkach termin ten może zostać przedłużony nawet do dwóch miesięcy ({{pu przepis="art. 1 ust. 1a UNabywNierPCudz"}}). Sprzeciw musi być wyrażony w formie postanowienia ({{pu przepis="art. 123 KPA"}} i nast.).
Zezwolenie jest wydawane w formie decyzji administracyjnej (zob. {{pu przepis="art. 107 KPA"}}). Jego treść i okres ważności określono w {{pu przepis="art. 3 UNabywNierPCudz"}}. Minister wydający zezwolenie może także nałożyć na cudzoziemca określone warunki ({{pu przepis="art. 2 ust. 2 UNabywNierPCudz"}}).

((1)) Warunki materialno-prawne
Warunkami udzielenia zezwolenia jest wykazanie przez cudzoziemca, iż:
1) nabycie nieruchomości wymaga zezwolenia,
1) nabycie nieruchomości przez niego nieruchomości nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego,
1) nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa,
1) zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z Rzecząpospolitą Polską ({{pu przepis="art. 1a ust. 1 UNabywNierPCudz"}}).
Należy wyjść z założenia, iż w razie spełnienia powyższych przesłanek cudzoziemcowi przysługuje [[PublicznePrawoPodmiotowe publiczne prawo podmiotowe]] do domagania się udzielenia zezwolenia. Wskazuje na to bezwarunkowy charakter przepisu, nie przyznający organowi decydującemu [[UznanieAdministracyjne uznania]] w tym zakresie.

((2)) Wymóg zezwolenia
Wymóg zezwolenia opisano bliżej w dokumencie: WymogZezwoleniaUNabywNierPCudz.

((2)) Brak zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego
Ustawodawca posłużył się w tym miejscu tzw. [[PojeciaNieoznaczone pojęciami nieoznaczonymi]].

((2)) Brak sprzeczności z względami polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa
Także i te pojęcia należy uznać za [[PojeciaNieoznaczone zwroty nieostre]].

((2)) Istnienie więzi cudzoziemca z RP
Ta przesłanka została bliżej sprecyzowana w {{pu przepis="art. 1a ust. 2 UNabywNierPCudz"}}. Jest to jednak katalog otwarty, wobec czego możliwe jest wykazanie w inny sposób istnienia związków cudzoziemca z Polską.
Podmioty nie będące osobami fizycznymi mogą powoływać się przede wszystkim na zapis {{pu przepis="art. 1a ust. 2 pkt 5 UNabywNierPCudz"}} oraz inne, nie wskazane w tym przepisie okoliczności.