Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for RozgraniczenieNieruchomosci


Show raw source

====Rozgraniczenie nieruchomości====
==tryb rozgraniczenia nieruchomości wg prawa polskiego==

((1)) Pojęcie rozgraniczenia>>**Przydatne przepisy:**
art. 29 i nast. ustawy - [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?logic=&dzur=1989&dzup=163&SearchExp=&SearchExp2= Prawo geodezyjne i kartograficzne]]>>
Zgodnie z {{pu przepis="art. 29 ust. 1 PrGeodezjaKartog"}} rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.

((1)) Fazy postępowania rozgraniczeniowego

((2)) Etap administracyjny
Jak wynika z {{pu przepis="art. 29 ust. 3 PrGeodezjaKartog"}} do rozstrzygania spraw o rozgraniczenie właściwi są wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast), którzy bądź wszczynają postępowanie z urzędu bądź na wniosek jednej ze stron.
W tym postępowaniu geodeta bierze w pierwszej kolejności pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej ({{pu przepis="art. 31 ust. 2 PrGeodezjaKartog"}}).
Jeżeli dokumentacja taka nie istnieje lub gdy nie jest ona wiarygodna albo z innych powodów nie zasługuje na uznanie, podstawą wytyczenia granic mogą być zgodne oświadczenia stron. W sytuacji, gdy strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy, do wytyczenia granicy wystarczy oświadczenie tylko jednej strony ({{pu przepis="art. 31 ust. 3 PrGeodezjaKartog"}}).
W wypadku, gdy przebieg granicy jest jednak kwestionowany przez którąkolwiek ze stron, podstawą wyznaczenia granicy może być ugoda zawarta przed geodetą. Ugoda taka ma moc ugody sądowej. Stosuje się do niej także przepisy art. 917 i 918 KC.
Jeżeli zawiodły wszystkie z wymienionych dróg, umarza się postępowanie administracyjne a sprawę przekazuje z urzędu do rozpatrzenia sądowi wg przepisów KC, a więc przede wszystkim {{pu przepis="art. 153 KC"}} ({{pu przepis="art. 34 ust. 2 PrGeodezjaKartog"}}).
Sprawę o rozgraniczenie może wnieść do sądu również strona, która nie jest niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy właściwy organ dokonał rozgraniczenia wg posiadanej dokumentacji ({{pu przepis="art. 33 ust. 3 PrGeodezjaKartog"}}).

((2)) Etap sądowy
Jak wspomniano powyżej, postępowanie sądowe wszczyna się albo na skutek odwołania od decyzji właściwego organu albo na skutek przekazania sprawy sądowi przez organy administracji.
Kryteria rozstrzygania przez sąd są następujące:
1) stan prawny,
1) ostatni spokojny stan posiadania oraz
1) wszelkie okoliczności pozwalające na wyznaczenie granic.
Te okoliczności bada się w podanej powyżej kolejności, co wielokrotnie podkreślał Sąd Najwyższy (zob. ostatnio postanowienie SN z dnia 26.6.2002, III CKN 590/00, LEX nr 74481, Wokanda z 2003 Nr 3, poz. 8).

((3)) stan prawny
Stan prawny to przebieg granic wynikający z dokumentów takich jak mapy, wyrysy z map, operaty geodezyjne, wyniki pomiarów geodezyjnych będących podstawą ewidencji własności gruntów i wpisów w księgach wieczystych.

((3)) ostatni spokojny stan posiadania
Ten stan z kolei to stan posiadania ustabilizowanego, wykazującego cechy długotrwałości.

((3)) rozgraniczenie stosownie do okoliczności
(...)
----
CategoryWlasnosc