Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for MediacjaCelFunkcje


Show raw source

====Cel i funkcje mediacji====
==omówienie podstawowych celów i funkcji mediacji==

((1)) Cel mediacji
Cele [[Mediacja mediacji]] można interpretować w ujęciu ustawowym, praktycznym oraz z punktu widzenia sensu ich wprowadzenia do KPC.

((2)) Cel mediacji w rozumieniu ustawy
W {{pu przepis="art. 10 KPC"}} został w sposób bardzo ogólny sformułowany podstawowy cel [[Mediacja mediacji]], jakim jest //„ugodowe załatwienie sprawy”//. Choć już przed wprowadzeniem [[Mediacja mediacji]] do Kodeksu postępowania cywilnego istniały instytucje w pewnym sensie do niej zbliżone (por. m.in. {{pu przepis="art. 10 KPC"}}, {{pu przepis="art. 184 KPC"}} i nast., {{pu przepis="art. 223 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 917 KC"}}), to jednak nowo wprowadzona metoda niesie ze sobą wiele nowych rozwiązań, co czyni z niej alternatywę w stosunku do pozostałych.

((2)) Cel mediacji w rozumieniu praktycznym
Celem [[Mediacja mediacji]] jest stworzenie warunków do bezpośrednich rozmów między stronami konfliktu i wypracowanie ich własnego, wspólnie akceptowalnego porozumienia ([[UgodaMediacyjna ugody]]). Strony bez udziału władczego organu (sądu) dążą do rozwiązania sporu, bądź przynajmniej do niedopuszczenia do dalszej antagonizacji stosunków pomiędzy nimi. Szczegółowe wyjaśnienie i rozważenie okoliczności natury faktycznej i prawnej sprawy nie jest bezwzględnie wymagane w postępowaniu mediacyjnym. W przeciwieństwie do sędziego zadaniem mediatora nie jest ustalenie prawdy obiektywnej, lecz pojednanie stron (w myśl zasady //„pojednać, a nie sądzić”//). Dlatego też nie prowadzi on postępowania dowodowego, nie powołuje świadków ani biegłych. Również sama [[UgodaMediacyjna ugoda]] może odbiegać od przepisów [[PrawoMaterialne prawa materialnego]], do których zachowania w każdym przypadku musi dążyć sąd (por. jednak {{pu przepis="art. 183(14) § 3 KPC"}}). [[Mediacja Mediacja]], zdecydowanie bardziej niż sformalizowane postępowanie sądowe, umożliwia podmiotom konfliktu wyrażenie swoich uczuć, wyjaśnienie spornych kwestii, a także dotarcie do rzeczywistych źródeł konfliktu, które bardzo często mają charakter emocjonalny (jak np. w wielu sprawach rodzinnych, sąsiedzkich, itp.). W [[Mediacja mediacji]] istotne jest więc znalezienie praktycznego rozwiązania sporu, a nie ustalenie, która ze stron ma rację. Fakt dobrowolnego przyjęcia oraz przestrzegania reguł i zasad [[Mediacja mediacji]] przez strony sprawia, że wypracowane przez nie porozumienie jest bardziej efektywne niż narzucone przez sąd w wyroku. Osiągnięte porozumienie staje się niejako //„własnością stron”//.

((2)) //Ratio legis// wprowadzenia mediacji do KPC
Omawiając cel [[Mediacja mediacji]], nie sposób również pominąć //ratio legis// wprowadzenia tej instytucji do postępowania cywilnego. Zgodnie z [[http://ms.gov.pl/mediacja/ust_mediacja_uzas.rtf uzasadnieniem]] do projektu ustawy, głównym celem nowelizacji jest wprowadzenie do [[PrawoProcesowe prawa procesowego]] instytucji [[Mediacja mediacji]] – jako prostego, nieskomplikowanego i skutecznego sposobu dochodzenia [[RoszczenieCywilnoprawne roszczeń cywilnych]] – i w ten sposób ustanowienie alternatywnego (do sądowego postępowania cywilnego) sposobu rozstrzygania [[SprawaCywilna spraw cywilnych]]. Według założeń, które legły u podstaw przepisów regulujących [[Mediacja mediację]], postępowanie mediacyjne w [[SprawaCywilna sprawach cywilnych]] powinno być na tyle atrakcyjne dla stron [[StosunekCywilnoprawny stosunku cywilnoprawnego]], aby strony z niego korzystały. Dlatego też przyjęto jako założenie, aby rozwiązania dotyczące [[Mediacja mediacji]] były proste i nieskomplikowane. Jak wynika z uzasadnienia, [[Mediacja mediacja]] ma ułatwić szybkie dochodzenie [[RoszczenieCywilnoprawne roszczeń]] w [[SprawaCywilna sprawach cywilnych]], a jednocześnie skutecznie udzielać ochrony prawnej podmiotom, które wybrały ten tryb dochodzenia [[RoszczenieCywilnoprawne roszczeń]]. Kierując się tymi założeniami przyjęto, że w drodze [[Mediacja mediacji]] można będzie rozstrzygnąć spór cywilnoprawny w sposób najbardziej korzystny dla obu stron – poprzez zawarcie [[UgodaMediacyjna ugody]] przed mediatorem. Ma to zwiększyć szanse na pozytywne relacje osobiste pomiędzy stronami, a tym samym ich udaną kooperację w przyszłości. Wprowadzono też rozwiązania dotyczące [[MediacjaKoszty kosztów mediacji]], które powinny stworzyć zachętę finansową do korzystania z [[Mediacja mediacji]]. Ponadto nowy tryb postępowania umożliwia rozstrzyganie sporów bez konieczności prowadzenia sformalizowanego postępowania sądowego, co powinno wpłynąć na odciążenie sądownictwa powszechnego i odbudowę zaufania do sądów.

((1)) Podstawowe funkcje mediacji
Natomiast zasadnicze funkcje [[Mediacja mediacji]] wiążą się z przeświadczeniem, że załatwienie sporu przez same strony, przekonane o słuszności danego rozwiązania, jest najlepszą gwarancją jego realizacji oraz usunięcia prawdziwych przyczyn konfliktu – co ma bez wątpienia pierwszorzędne znaczenie dla ograniczenia ryzyka wystąpienia dalszych problemów w przyszłości. [[Mediacja Mediacja]] spełnia trzy podstawowe funkcje:
- wzmacnia poczucie odpowiedzialności za własne zachowanie,
- promuje aktywność i przyczynia się do budowy społeczeństwa obywatelskiego, a także
- usprawnia i zmniejsza koszty funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jako całości, gdyż jest znacznie szybsza i tańsza od procesu sądowego.

((1)) Literatura
1. [[KmieciakMediacjaIKoncyliacjaWPrawieAdministarcyjnym Z. Kmieciak, Mediacja i koncyliacja w prawie administracyjnym]], Zakamycze 2004,
2. Uzasadnienie rządowego projektu ustawy z 20.8.2004 r., którego tekst zamieszczony jest [[http://ms.gov.pl/mediacja/ust_mediacja_uzas.rtf tutaj]],
3. [[MorekMoP2006 R. Morek, Mediacja w Kodeksie postępowania cywilnego – uwagi porównawcze na tle przepisów o mediacji w postępowaniach: karnym, w sprawach nieletnich oraz przed sądami administracyjnymi]], MoP 2006 (Dodatek), nr 20,
4. [[ZienkiewiczMediacjaWCywilnymPostepowaniuProcesowymWPolsce A. Zienkiewicz, Mediacja w cywilnym postępowaniu procesowym w Polsce na tle procesów integracji Europy]], (w:) [[PolskaKulturaPrawnaAProcesIntegracjiEuropejskiej Polska kultura prawna a proces integracji europejskiej]], pod red. S. Wronkowskiej, Zakamycze 2005.

----
CategoryMediacjaWSprawachCywilnych