Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for KazusWlasnoscLokali4


Show raw source

====Kazus nr 4 z zakresu własności lokali====
==wspólnota mieszkaniowa==

((1)) Stan faktyczny
A jest właścicielem mieszkania w budynku, w którym wszystkie 7 mieszkań należy do osób prywatnych. Od dwóch lat A zalega z opłatami na łączną sumę 10.000 zł i nie uiszcza ich pomimo licznych wezwań do zapłaty. S, sąsiad A, który stracił cierpliwość i nie zamierza więcej dobrowolnie prosić A o zapłatę, domaga się od sądu nakazania sprzedaży lokalu mieszkalnego należącego do A w celu odzyskania niezapłaconych pieniędzy.
Czy roszczenie S jest zasadne?

((1)) Rozwiązanie
(por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 8.11.2001 r., I ACa 841/01, Wokanda z 2002 r. Nr 11, poz. 45)

S mógłby mieć roszczenie o sprzedaż mieszkania z {{pu przepis="art. 16 ust. 1 UWłasnLokali"}}, gdyby takowe powstało i S byłby uprawniony do jego podniesienia.

((2)) Powstanie roszczenia
Roszczenie o sprzedaż mieszkania powstaje, gdy:
- właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub
- wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo
- przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym.
W tym wypadku A zalega z opłatami już dwa lata, co wyczerpuje znamiona długotrwałego zalegania z opłatami. Do ich uiszczania zobowiązany był na mocy {{pu przepis="art. 13 ust. 1 UWłasnLokali"}}.

((2)) Uprawniony
Zgodnie z {{pu przepis="art. 16 ust. 1 UWłasnLokali"}} do podniesienia roszczenia uprawniona jest [[WspolnotaMieszkaniowa wspólnota mieszkaniowa]]. Tworzy ją ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, {{pu przepis="art. 6 UWłasnLokali"}}. Wspólnota mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną, tzn. mającą zdolność sądową i procesową ({{pu przepis="art. 33(1) KC"}}).
Ustawa wyróżnia dwa rodzaje wspólnot: mniejszą ({{pu przepis="art. 19 UWłasnLokali"}}) i większą ({{pu przepis="art. 20 UWłasnLokali"}}). Ponieważ w tym wypadku mieszkań jest tylko 7, mamy do czynienia ze wspólnotą mniejszą. Działa ona wg przepisów o współwłasności, {{pu przepis="art. 194 KC"}} i nast.
Zgodnie z tymi przepisami podejmowanie czynności związanych z zarządem zależy od tego, czy czynność mieści się w granicach zwykłego zarządu ({{pu przepis="art. 199 KC"}}, {{pu przepis="art. 201 KC"}}). {{pu przepis="Art. 22 ust. 3 pkt 7 UWłasnLokali"}} stwierdza, że wytoczenie powództwa o nakazanie sprzedaży lokalu jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Zgodnie z {{pu przepis="art. 199 zd. 1 KC"}} w takim wypadku konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli. A takiej zgody na pewno nie wyraził. Wobec tego wspólnota mieszkaniowa powinna była zwrócić się do sądu o decyzję, co do wytoczenia powództwa ({{pu przepis="art. 199 zd. 2 KC"}}). Dopiero orzeczenie sądu powinno uprawniać wspólnotę do wytoczenia powództwa.
Natomiast sam S nie ma legitymacji do wytoczenia powództwa.

((1)) Wynik
S nie może domagać się nakazania sprzedaży lokalu należącego do A. Wspólnota mieszkaniowa może natomiast wnieść do sądu wniosek o zezwolenie na sprzedaż lokalu A.
----
CategoryKazusyWlasnoscLokali CategoryKazusyWspolwlasnosc