Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony KazusSprzedazNr5


Wersja [18017]

Czas ostatniej edycji: 2013-05-07 08:26:53. Autor: MarcinKrzymuski.
Dodane:
- naprawa albo wymiana są możliwe i nie wymagają nadmiernych kosztów, lecz nie można uczynić zadość żądaniu wymiany (naprawy) w odpowiednim czasie albo
- naprawa albo wymiana są możliwe i nie wymagają nadmiernych kosztów, lecz narażają kupującego na znaczne niedogodności.

Usunięte:
- niemożność uczynienia zadość żądaniu wymiany (naprawy) w odpowiednim czasie albo
- narażenie kupującego na znaczne niedogodności przez wymianę (naprawę).


Wersja [17986]

Czas edycji: 2013-04-26 14:42:11. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]]. Roszczenie wynikające z odstąpienia od umowy przedawniają się na zasadach ogólnych. {{pu przepis="Art. 10 ust. 2 USprzedKonsum"}} dotyczy bowiem roszczeń z {{pu przepis="art. 8 USprzedKonsum"}} zaś odstąpienie od umowy nie jest roszczeniem lecz uprawnieniem prawokształtującym, które podlega terminom zawitym. Natomiast roszczenia wynikające ze stosunków prawnych powstałych na skutek odstąpienia podlegają zasadom ogólnym, gdyż brak jest w {{pu akt="USprzedKonsum"}} i w KC szczególnych przepisów o przedawnieniu tego typu roszczeń.

Usunięte:
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]]. Roszczenie wynikające z odstąpienia od umowy przedawniają się na zasadach ogólnych. {{pu przepis="Art. 10 ust. 2 USprzedKonsum"}} dotyczy bowiem roszczeń z {{pu przepis="art. 8 USprzedKonsum"}} zaś odstąpienie od umowy nie jest roszczeniem lecz uprawnieniem prawokształtującym, które podlega terminom zawitym. Natomiast roszczenia wynikające ze stosunków prawnych powstałych na skutek odstąpienia podlegają zasadom ogólnym, gdyż brak jest w USprzedKonsum i w KC szczególnych przepisów o przedawnieniu tego typu roszczeń.


Wersja [17985]

Czas edycji: 2013-04-26 14:41:45. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
- istotna niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową w chwili jego wydania i
O niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową traktuje art. 4 ust. 2 i 3 ustawy. Jest to pojęcie szersze aniżeli pojęcie "wady" stosowane w KC ({{pu przepis="art. 556 KC"}}).
O tym, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową zależy od tego, czy miało miejsce indywidualne uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego ({{pu przepis="art. 4 ust. 2 USprzedKonsum"}}) czy nie ({{pu przepis="art. 4 ust. 3 USprzedKonsum"}}). Z reguły chodzi o nabycie towaru powszechnie dostępnego w obrocie, więc częściej zastosowanie ma {{pu przepis="art. 4 ust. 3 USprzedKonsum"}}. Zdanie 1 tego przepisu wyjaśnia, że towar konsumpcyjny jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju.
Niezgodność ta musi jednak występować już **w chwili wydania rzeczy kupującemu**, co wynika jasno z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 USprzedKonsum"}}. W kazusie nie zostało to jednak ustalone. W tej sytuacji ciężar dowodu wykazania tej okoliczności spoczywałby na konsumencie ({{pu przepis="art. 6 KC"}}). To znacznie osłabiałoby pozycję konsumenta w sporach z przedsiębiorcami. Ustawodawca chcąc zapobiec tego typu sytuacjom dokonał więc odwrócenia rozkładu ciężaru dowodu ustanawiając domniemanie art. 4 ust. 1 in fine. Ponieważ usterka dysku ujawniła się już po kilku dniach używania komputera, a przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru, domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania.
**Istotność** niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6). Uszkodzenie twardego dysku, jeden z podstawowych podzespołów komputera, powoduje, iż komputer nie może w ogóle działać. Mamy więc do czynienia z istotną niezgodnością towaru z umową.
**(1) wyłączenia umowne**
Inaczej niż w przypadku KC uprawnienia z {{pu akt="USprzedKonsum"}} nie mogą być wyłączone na mocy postanowień umownych dokonanych **przed** zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ({{pu przepis="art. 11 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Możliwe jest więc tylko uzgodnienie sposobu rozwiązania problemu tylko **po** tym, jak kupujący zawiadomi sprzedawcę o niezgodności towaru z umową. Zapis umowny, na który powołuje się sprzedawca, i który mówią o wyłączeniu odpowiedzialności sprzedawcy jest wobec tego nieważny z uwagi na sprzeczność z ustawą ({{pu przepis="art. 58 § 1 KC"}}).
Ustawa wyłącza uprawnienia z tytułu niezgodności towaru z umową w sytuacji, gdy kupujący o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć ({{pu przepis="art. 7 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Zwraca uwagę tutaj mniej korzystne dla konsumenta rozwiązanie niż przewidziane w {{pu przepis="art. 557 KC"}}. Tam bowiem rękojmię wyłącza tylko wiedza o wadzie. W zakresie sprzedaży konsumenckiej odpowiedzialność przedsiębiorcy wyłącza także hipotetyczna możliwość, iż konsument mógł o wadzie wiedzieć.
W analizowanym kazusie brak jest podstaw do uznania, iż P mógł się domyśleć istnienia niezgodności towaru z umową.
Termin obowiązywania rękojmi wynosi wg {{pu przepis="art. 10 ust. 1 USprzedKonsum"}} dwa lata od wydania tego towaru kupującemu (przy rzeczach używanych można w drodze umowy ustanowić inny termin zawity, nie krótszy jednak niż rok). Niezgodność towaru z umową ujawniła się w czasie obowiązywania rękojmi.
Zgodnie z {{pu przepis="art. 9 ust. 1 USprzedKonsum"}} uprawnienia nabywcy wygasają ([[TerminZawity termin zawity]]!), jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. P zawiadomił sprzedawcę przed upływem dwóch miesięcy od dnia stwierdzenia usterki.
Na odstąpienie od umowy konsument ma wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 zd. 2 USprzedKonsum"}} rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ([[TerminZawity termin zawity]]). Oświadczenie o odstąpieniu P złożył już w czasie rozmowy z S.
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]]. Roszczenie wynikające z odstąpienia od umowy przedawniają się na zasadach ogólnych. {{pu przepis="Art. 10 ust. 2 USprzedKonsum"}} dotyczy bowiem roszczeń z {{pu przepis="art. 8 USprzedKonsum"}} zaś odstąpienie od umowy nie jest roszczeniem lecz uprawnieniem prawokształtującym, które podlega terminom zawitym. Natomiast roszczenia wynikające ze stosunków prawnych powstałych na skutek odstąpienia podlegają zasadom ogólnym, gdyż brak jest w USprzedKonsum i w KC szczególnych przepisów o przedawnieniu tego typu roszczeń.

Usunięte:
- istotna niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową i
Pojęcie niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową zostało zdefiniowane w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy. Jest to pojęcie szersze aniżeli pojęcie wady stosowane w KC.
O tym, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową zależy od tego, czy miało miejsce indywidualne uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego (art. 4 ust. 2) czy nie (art. 4 ust. 3). Z reguły chodzi o nabycie towaru powszechnie dostępnego w obrocie, więc częściej zastosowanie ma {{pu przepis="art. 4 ust. 3 USprzedKonsum"}}. Zdanie 1 tego przepisu wyjaśnia, że towar konsumpcyjny jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju.
Niezgodność ta musi jednak występować już w chwili wydania rzeczy kupującemu, co wynika jasno z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 USprzedKonsum"}}. W kazusie nie zostało to jednak ustalone. W takich wypadkach zastosowanie znajduje domniemanie wynikające z art. 4 ust. 1 in fine. Ponieważ usterka dysku ujawniła się już po kilku dniach używania komputera, a więc przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania (mamy tu więc do czynienia z odwróceniem ciężaru dowodu wbrew zasadzie {{pu przepis="art. 6 KC"}}).
Istotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6). Uszkodzenie twardego dysku, jeden z podstawowych podzespołów komputera, powoduje, iż komputer nie może w ogóle działać. Mamy więc do czynienia z istotną niezgodnością towaru z umową.
**(1) wyłączenia umowne, {{pu przepis="art. 11 USprzedKonsum"}} **
Inaczej niż w przypadku KC uprawnienia z {{pu akt="USprzedKonsum"}} nie mogą być wyłączone na mocy postanowień umownych przed zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ({{pu przepis="art. 11 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Możliwe jest więc tylko uzgodnienie sposobu rozwiązania problemu po tym, jak kupujący zawiadomi sprzedawcę o niezgodności towaru z umową. Takiej umowy P i S jednak nie zawarli.
Zapis umowny mówiący o wyłączeniu odpowiedzialności jest wobec tego bezskuteczny. Dodatkowo klauzula ta mogłaby zostać uznana za niedozwolone postanowienie umowne, o którym mowa jest w {{pu przepis="art. 385(3) pkt 2 KC"}}. Skutek określałby w tym wypadku {{pu przepis="art. 385(1) § 2 KC"}}.
Ustawa wyłącza uprawnienia z tytułu niezgodności towaru z umową w sytuacji, gdy kupujący o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć ({{pu przepis="art. 7 zd. 1 USprzedKonsum"}}).
Zgodnie z {{pu przepis="art. 9 ust. 1 USprzedKonsum"}} uprawnienia nabywcy wygasają, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.
Termin obowiązywania rękojmi wynosi wg {{pu przepis="art. 10 ust. 1 USprzedKonsum"}} dwa lata od wydania tego towaru kupującemu (przy rzeczach używanych można w drodze umowy ustanowić inny termin zawity, nie krótszy jednak niż rok).
Wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 zd. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje [[TerminZawity termin zawity]] dla wykonywania uprawnień związanych z odstąpieniem od umowy, który wynosi rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]].


Wersja [17947]

Czas edycji: 2013-04-23 08:49:20. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((3)) zastosowanie {{pu akt="USprzedKonsum"}}
((3)) brak wyłączenia uprawnień z {{pu akt="USprzedKonsum"}}
Inaczej niż w przypadku KC uprawnienia z {{pu akt="USprzedKonsum"}} nie mogą być wyłączone na mocy postanowień umownych przed zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ({{pu przepis="art. 11 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Możliwe jest więc tylko uzgodnienie sposobu rozwiązania problemu po tym, jak kupujący zawiadomi sprzedawcę o niezgodności towaru z umową. Takiej umowy P i S jednak nie zawarli.

Usunięte:
((3)) zastosowanie USprzedKonsum
((3)) brak wyłączenia uprawnień z USprzedKonsum
Inaczej niż w przypadku KC uprawnienia z USprzedKonsum nie mogą być wyłączone na mocy postanowień umownych przed zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ({{pu przepis="art. 11 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Możliwe jest więc tylko uzgodnienie sposobu rozwiązania problemu po tym, jak kupujący zawiadomi sprzedawcę o niezgodności towaru z umową. Takiej umowy P i S jednak nie zawarli.


Wersja [17946]

Czas edycji: 2013-04-23 08:47:53. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Po pięciu miesiącach używania sprzętu P stwierdził, że twardy dysk wydaje dziwne dźwięki i że najprawdopodobniej jest uszkodzony. Po prawie dwóch miesiącach od wykrycia usterki P zawiózł w końcu komputer do S. Ten stwierdził, że dysk faktycznie jest zepsuty i wymaga wymiany.

Usunięte:
Po pięciu miesiącach używania sprzętu P stwierdził, że twardy dysk wydaje dziwne dźwięki i że najprawdopodobniej jest uszkodzony. Po prawie dwóch miesiącach od wykrycia usterki P zawiózł w końcu komputer do V. Ten stwierdził, że dysk faktycznie jest zepsuty i wymaga wymiany.


Wersja [17945]

Czas edycji: 2013-04-23 08:47:23. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Student prawa na EUV, mieszkający w Słubicach P, nabył w sklepie „Sprzedaż i serwis sprzętu komputerowego” prowadzonego przez S nowy komputer stacjonarny za cenę 3.000 zł. Komputer miał być pomocą w studiach.
S stwierdził, że nie dokona wymiany, gdyż wg dołączonych do umowy dokumentów wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi i gwarancji są wyłączone. Wskazał nawet odpowiedni zapis w umowie, który brzmiał: "Wszelka odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu wad rzeczy lub nienależytego wykonania umowy zostanie niniejszym całkowicie i nieodwołalnie wyłączona".
Dodatkowo S wskazał, że naprawa i tak nie jest możliwa z uwagi na wysoki stopień skomplikowania struktury twardego dysku, natomiast sprowadzenie nowego dysku potrwałoby ok. 3 tygodni.

Usunięte:
Student prawa na EUV, mieszkający w Słubicach P, nabył w sklepie „Sprzedaż i serwis sprzętu komputerowego” prowadzonego przez V nowy komputer stacjonarny za cenę 3.000 zł. Komputer miał być pomocą w studiach.
V stwierdził, że nie dokona wymiany, gdyż wg dołączonych do umowy dokumentów wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi i gwarancji są wyłączone. Wskazał nawet odpowiedni zapis w umowie, który brzmiał: "Wszelka odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu wad rzeczy lub nienależytego wykonania umowy zostanie niniejszym całkowicie i nieodwołalnie wyłączona".
Dodatkowo V wskazał, że naprawa i tak nie jest możliwa z uwagi na wysoki stopień skomplikowania struktury twardego dysku, natomiast sprowadzenie nowego dysku potrwałoby ok. 3 tygodni.


Wersja [16287]

Czas edycji: 2012-05-07 11:10:39. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Zdenerwowany P stwierdził, że nie ma tyle czasu, gdyż za tydzień upływa termin oddania pracy bachelorskiej. Nie może w tej sytuacji czekać na nowy dysk. Nie ma także więcej ochoty na kolejny komputer, który także zepsuł się już po kilku tygodniach i oświadczył, iż odstępuje od umowy i żąda z powrotem całej sumy 3.000 zł.
//1. Czy P ma prawo domagać się zwrotu 3.000 zł?
2. Jak wyglądałyby roszczenia K, który kupiłby od P komputer zanim ten by się popsuł? //

Usunięte:
Zdenerwowany P stwierdził, że nie ma tyle czasu, gdyż za tydzień upływa termin oddania pracy bachelorskiej. Nie może w tej sytuacji czekać na nowy dysk. Nie ma także więcej ochoty na kolejny komputer, który także zepsuł się już po kilku dniach i oświadczył, iż odstępuje od umowy i żąda z powrotem całej sumy 3.000 zł.
//1. Czy wtedy P również mógłby domagać się zwrotu 3.000 zł?
2. Jak wyglądałyby roszczenia K, który kupiłby od P komputer zanim ten by się popsuł? //


Wersja [16197]

Czas edycji: 2012-04-16 06:39:53. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Co do **odstąpienia od umowy** na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}} albo {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej. Jest to jednak pogląd sporny, który został w literaturze zakwestionowany np. przez Kocha w Monitorze Prawniczym z 2007 r. (zob. KochMoP2007), który nie widzi przeszkód, aby przelew dotyczył również uprawnień z tytułu odstąpienia od umowy.

Usunięte:
Co do **odstąpienia od umowy** na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}} albo {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej. Jest to jednak pogląd sporny, który został w literaturze zakwestionowany np. przez Kocha w Monitorze Prawniczym z 2007 r. (zob. KochMonitorPrawniczy2007), który nie widzi przeszkód, aby przelew dotyczył również uprawnień z tytułu odstąpienia od umowy.


Wersja [16195]

Czas edycji: 2012-04-16 06:33:21. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Co do **odstąpienia od umowy** na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}} albo {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej. Jest to jednak pogląd sporny, który został w literaturze zakwestionowany np. przez Kocha w Monitorze Prawniczym z 2007 r. (zob. KochMonitorPrawniczy2007), który nie widzi przeszkód, aby przelew dotyczył również uprawnień z tytułu odstąpienia od umowy.

Usunięte:
Co do **odstąpienia od umowy** na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}} albo {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej. Jest to jednak pogląd sporny, który został w literaturze zakwestionowany np. przez Kocha w Monitorze Prawniczym z 2007 r. (zob. KochMP2007), który nie widzi przeszkód, aby przelew dotyczył również uprawnień z tytułu odstąpienia od umowy.


Wersja [14193]

Czas edycji: 2011-04-11 10:45:27. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
==odpowiedzialność sprzedawcy wobec konsumenta za niezgodność towaru z umową wg {{pu akt="USprzedKonsum"}}==
((3)) brak wygaśnięcia uprawnień z {{pu akt="USprzedKonsum"}}

Usunięte:
==odpowiedzialność sprzedawcy wobec konsumenta za niezgodność towaru z umową wg USprzedKonsum==
((3)) brak wygaśnięcia uprawnień z USprzedKonsum


Wersja [14192]

Czas edycji: 2011-04-11 10:40:31. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((3)) podstawa odstąpienia
{{pu przepis="Art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}} przewiduje następujące przesłanki dla wystąpienia prawa do odstąpienia od umowy:

Usunięte:
((3)) przesłanki odstąpienia
{{pu przepis="Art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}} przewiduje następujące przesłanki odstąpienia:


Wersja [14191]

Czas edycji: 2011-04-11 10:38:54. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
==odpowiedzialność sprzedawcy wobec konsumenta za niezgodność towaru z umową wg USprzedKonsum==
((2)) Powstanie roszczenia
W tym wypadku roszczenie przysługuje, jeżeli kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży stosownie do {{pu przepis="art. 8 ust. 4 zd. 1 USprzedKonsum"}}.
((3)) zastosowanie USprzedKonsum
Ponieważ nabywcą jest osoba fizyczna, nabycie zaś nastąpiło w celu nie związanym z działalnością gospodarczą (gdyż P takowej nie prowadzi), co oznacza, iż jest on konsumentem wg {{pu przepis="art. 22(1) KC"}}. Sprzedawca dokonał sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa (po. {{pu przepis="art. 43(1) KC"}}). Zastosowanie mają więc przepisy {{pu akt="USprzedKonsum"}}, które wyłączają zastosowanie KC ({{pu przepis="art. 1 ust. 4 USprzedKonsum"}}).

((3)) przesłanki odstąpienia
{{pu przepis="Art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}} przewiduje następujące przesłanki odstąpienia:
- istotna niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową i
- niemożność żądania naprawy albo wymiany.
**(1) istotna niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową w chwili wydania towaru**
Jak wynika z {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 1 USprzedKonsum"}} w zw. z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 USprzedKonsum"}} odpowiedzialność sprzedawcy istnieje tylko wtedy, gdy zachodzi niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową już w chwili wydania rzeczy.
Pojęcie niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową zostało zdefiniowane w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy. Jest to pojęcie szersze aniżeli pojęcie wady stosowane w KC.
O tym, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową zależy od tego, czy miało miejsce indywidualne uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego (art. 4 ust. 2) czy nie (art. 4 ust. 3). Z reguły chodzi o nabycie towaru powszechnie dostępnego w obrocie, więc częściej zastosowanie ma {{pu przepis="art. 4 ust. 3 USprzedKonsum"}}. Zdanie 1 tego przepisu wyjaśnia, że towar konsumpcyjny jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju.
Komputer z uszkodzonym twardym dyskiem nie jest towarem zgodnym z umową.

Niezgodność ta musi jednak występować już w chwili wydania rzeczy kupującemu, co wynika jasno z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 USprzedKonsum"}}. W kazusie nie zostało to jednak ustalone. W takich wypadkach zastosowanie znajduje domniemanie wynikające z art. 4 ust. 1 in fine. Ponieważ usterka dysku ujawniła się już po kilku dniach używania komputera, a więc przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania (mamy tu więc do czynienia z odwróceniem ciężaru dowodu wbrew zasadzie {{pu przepis="art. 6 KC"}}).

Istotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6). Uszkodzenie twardego dysku, jeden z podstawowych podzespołów komputera, powoduje, iż komputer nie może w ogóle działać. Mamy więc do czynienia z istotną niezgodnością towaru z umową.

**(2) niemożność żądania naprawy albo wymiany towaru**
Uprawnienie do odstąpienia przysługuje, gdy w grę nie wchodzi ani wymiana ani naprawa towaru konsumpcyjnego. Ustawa wymienia trzy przyczyny, które mogą wyłączać naprawę lub wymianę:
- naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów albo
- niemożność uczynienia zadość żądaniu wymiany (naprawy) w odpowiednim czasie albo
- narażenie kupującego na znaczne niedogodności przez wymianę (naprawę).
**(a) niemożność żądania naprawy albo wymiany z przyczyn określonych w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 USprzedKonsum"}} **
Ustawa dopuszcza możliwość odstąpienia od umowy tylko wtedy, gdy w rachubę nie wchodzi już wymiana albo naprawa towaru. Niemożliwość wymiany lub naprawy zależy od okoliczności obiektywnych.
**//i. niemożliwość naprawy (wymiany)//**
Niemożliwość naprawy (wymiany) nie została w ustawie wyjaśniona. Z uwagi na to, że ustawa nie rozróżnia rzeczy oznaczonych co do gatunku i co do tożsamości, nie można także zastosować ogólnych reguł. W doktrynie uznaje się więc, że niemożliwość wymiany (naprawy) zależy od tego, czy mamy do czynienia z rzeczą niezastępowalną (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 12). Ponieważ zarówno dysk jak i cały komputer jest rzeczą zastępowalną wymiana lub naprawa jest możliwa.

**//ii. nadmierne koszty naprawy (wymiany)//**
Nadmierne koszty naprawy(wymiany) ocenia się zgodnie z dyrektywami określonymi w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 2 USprzedKonsum"}}. Granicą zasadności żądania kupującego jest zatem nadmierność kosztów, które będzie musiał ponieść sprzedawca w celu jego zaspokojenia. Z powyższego wynika, że dla zwolnienia się z obowiązku przez sprzedawcę nie będzie wystarczające powołanie się na konieczność poniesienia kosztów w ogóle, nawet wtedy, gdy będą one wysokie bądź też wyższe od kosztów innego środka. To bowiem do kupującego należy wybór świadczenia sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową, usprawiedliwieniem zaś dla odmowy mogą być tylko takie koszty, które zostaną uznane za nadmierne, tj. pozostające w takiej dysproporcji do alternatywnych, że interes nabywcy zostanie uznany za niegodny ochrony w tym zakresie (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 13).
**(b) niemożność uczynienia zadość żądaniu wymiany (naprawy) w odpowiednim czasie**
Ta przesłanka nie zależy od wcześniejszego żądania wymiany albo naprawy PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4 uwaga nr 3). Należy pamiętać o wytycznych wynikających ze zd. 2 {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}, wedle którego przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia. Możliwe jest więc odstąpienie (obniżenie ceny) także wówczas, gdy z uwagi na interesy nabywcy naprawa (wymiana) nie jest możliwa w czasie, który on jest w stanie zaakceptować.
W tym wypadku wymiana (naprawa) jest w ogóle możliwa (zob. wyżej). P wspomina jednak o tym, że z uwagi na jego potrzeby S nie jest w stanie naprawić (wymienić) komputera w odpowiednio krótkim czasie. Komputer został bowiem nabyty w celu napisania pracy domowej, której termin jest z góry określony, zaś pozbawienie P komputera na klika dni spowodowałoby niemożliwość dokończenia pracy.
Żądanie odstąpienia jest więc uzasadnione z uwagi na niemożliwość naprawienia komputera w czasie, w jakim P byłby w stanie to zaakceptować.

**(c) narażenie kupującego na znaczne niedogodności przez wymianę (naprawę) towaru**
W tym wypadku pod uwagę mogą być brane wszelkie okoliczności, jednakże inne niż wymienione jako wyżej omówione przesłanki z art. 8 ust. 4), które powodują negatywne skutki dla nabywcy. Należy więc rozgraniczyć tą przesłankę od możliwości naprawy (wymiany) w odpowiednim czasie (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).
Biorąc pod uwagę stopień negatywnego oddziaływania na szeroko rozumiany interes (tj. z uwzględnieniem aspektu osobistego) to winien być on znaczny, co ma miejsce, gdy jest przeważający nad interesem sprzedawcy (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).
W takiej sytuacji, jak opisana w kazusie, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy chodzi o niemożliwość naprawy z uwagi na zbyt krótki czas czy też niedogodności dla P.
((3)) brak wyłączenia uprawnień z USprzedKonsum
Uprawnienia przysługujące konsumentowi na mocy {{pu akt="USprzedKonsum"}} mogą być wyłączone bądź w drodze umowy stron albo na skutek przepisów ustawy.
**(1) wyłączenia umowne, {{pu przepis="art. 11 USprzedKonsum"}} **
Inaczej niż w przypadku KC uprawnienia z USprzedKonsum nie mogą być wyłączone na mocy postanowień umownych przed zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ({{pu przepis="art. 11 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Możliwe jest więc tylko uzgodnienie sposobu rozwiązania problemu po tym, jak kupujący zawiadomi sprzedawcę o niezgodności towaru z umową. Takiej umowy P i S jednak nie zawarli.
Zapis umowny mówiący o wyłączeniu odpowiedzialności jest wobec tego bezskuteczny. Dodatkowo klauzula ta mogłaby zostać uznana za niedozwolone postanowienie umowne, o którym mowa jest w {{pu przepis="art. 385(3) pkt 2 KC"}}. Skutek określałby w tym wypadku {{pu przepis="art. 385(1) § 2 KC"}}.

**(2) wyłączenia ustawowe**
Ustawa wyłącza uprawnienia z tytułu niezgodności towaru z umową w sytuacji, gdy kupujący o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć ({{pu przepis="art. 7 zd. 1 USprzedKonsum"}}).
((3)) brak wygaśnięcia uprawnień z USprzedKonsum
Zgodnie z {{pu przepis="art. 9 ust. 1 USprzedKonsum"}} uprawnienia nabywcy wygasają, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.
Termin obowiązywania rękojmi wynosi wg {{pu przepis="art. 10 ust. 1 USprzedKonsum"}} dwa lata od wydania tego towaru kupującemu (przy rzeczach używanych można w drodze umowy ustanowić inny termin zawity, nie krótszy jednak niż rok).
Wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 zd. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje [[TerminZawity termin zawity]] dla wykonywania uprawnień związanych z odstąpieniem od umowy, który wynosi rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.

((3)) wynik tymczasowy
P ma podstawy do tego, aby odstąpić od umowy z S.
((2)) Brak utraty i zaskarżalność roszczenia
Brak jest [[SchematUtrataRoszczenia okoliczności prowadzących do utraty roszczenia]].
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]].

((2)) Wynik
P ma wobec S roszczenie o zapłatę 3.000 zł z {{pu przepis="art. 8 ust. 4 zd. 1 USprzedKonsum"}}.

Usunięte:
==kazus nr 5 z zakresu umowy sprzedaży==
((2)) Powstanie roszczenia
W tym wypadku roszczenie przysługuje, jeżeli kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży stosownie do {{pu przepis="art. 8 ust. 4 zd. 1 USprzedKonsum"}}.
((3)) zastosowanie USprzedKonsum
Ponieważ nabywcą jest osoba fizyczna, nabycie zaś nastąpiło w celu nie związanym z działalnością gospodarczą (gdyż P takowej nie prowadzi), co oznacza, iż jest on konsumentem wg {{pu przepis="art. 22(1) KC"}}. Sprzedawca dokonał sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa (po. {{pu przepis="art. 43(1) KC"}}). Zastosowanie mają więc przepisy {{pu akt="USprzedKonsum"}}, które wyłączają zastosowanie KC ({{pu przepis="art. 1 ust. 4 USprzedKonsum"}}).
((3)) przesłanki odstąpienia
{{pu przepis="Art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}} przewiduje następujące przesłanki odstąpienia:
- istotna niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową i
- niemożność żądania naprawy albo wymiany.
**(1) istotna niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową w chwili wydania towaru**
Jak wynika z {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 1 USprzedKonsum"}} w zw. z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 USprzedKonsum"}} odpowiedzialność sprzedawcy istnieje tylko wtedy, gdy zachodzi niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową już w chwili wydania rzeczy.
Pojęcie niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową zostało zdefiniowane w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy. Jest to pojęcie szersze aniżeli pojęcie wady stosowane w KC.
O tym, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową zależy od tego, czy miało miejsce indywidualne uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego (art. 4 ust. 2) czy nie (art. 4 ust. 3). Z reguły chodzi o nabycie towaru powszechnie dostępnego w obrocie, więc częściej zastosowanie ma {{pu przepis="art. 4 ust. 3 USprzedKonsum"}}. Zdanie 1 tego przepisu wyjaśnia, że towar konsumpcyjny jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju.
Komputer z uszkodzonym twardym dyskiem nie jest towarem zgodnym z umową.
Niezgodność ta musi jednak występować już w chwili wydania rzeczy kupującemu, co wynika jasno z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 USprzedKonsum"}}. W kazusie nie zostało to jednak ustalone. W takich wypadkach zastosowanie znajduje domniemanie wynikające z art. 4 ust. 1 in fine. Ponieważ usterka dysku ujawniła się już po kilku dniach używania komputera, a więc przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania (mamy tu więc do czynienia z odwróceniem ciężaru dowodu wbrew zasadzie {{pu przepis="art. 6 KC"}}).
Istotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6). Uszkodzenie twardego dysku, jeden z podstawowych podzespołów komputera, powoduje, iż komputer nie może w ogóle działać. Mamy więc do czynienia z istotną niezgodnością towaru z umową.
**(2) niemożność żądania naprawy albo wymiany towaru**
Uprawnienie do odstąpienia przysługuje, gdy w grę nie wchodzi ani wymiana ani naprawa towaru konsumpcyjnego. Ustawa wymienia trzy przyczyny, które mogą wyłączać naprawę lub wymianę:
- naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów albo
- niemożność uczynienia zadość żądaniu wymiany (naprawy) w odpowiednim czasie albo
- narażenie kupującego na znaczne niedogodności przez wymianę (naprawę).
**(a) niemożność żądania naprawy albo wymiany z przyczyn określonych w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 USprzedKonsum"}} **
Ustawa dopuszcza możliwość odstąpienia od umowy tylko wtedy, gdy w rachubę nie wchodzi już wymiana albo naprawa towaru. Niemożliwość wymiany lub naprawy zależy od okoliczności obiektywnych.
**//i. niemożliwość naprawy (wymiany)//**
Niemożliwość naprawy (wymiany) nie została w ustawie wyjaśniona. Z uwagi na to, że ustawa nie rozróżnia rzeczy oznaczonych co do gatunku i co do tożsamości, nie można także zastosować ogólnych reguł. W doktrynie uznaje się więc, że niemożliwość wymiany (naprawy) zależy od tego, czy mamy do czynienia z rzeczą niezastępowalną (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 12). Ponieważ zarówno dysk jak i cały komputer jest rzeczą zastępowalną wymiana lub naprawa jest możliwa.
**//ii. nadmierne koszty naprawy (wymiany)//**
Nadmierne koszty naprawy(wymiany) ocenia się zgodnie z dyrektywami określonymi w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 2 USprzedKonsum"}}. Granicą zasadności żądania kupującego jest zatem nadmierność kosztów, które będzie musiał ponieść sprzedawca w celu jego zaspokojenia. Z powyższego wynika, że dla zwolnienia się z obowiązku przez sprzedawcę nie będzie wystarczające powołanie się na konieczność poniesienia kosztów w ogóle, nawet wtedy, gdy będą one wysokie bądź też wyższe od kosztów innego środka. To bowiem do kupującego należy wybór świadczenia sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową, usprawiedliwieniem zaś dla odmowy mogą być tylko takie koszty, które zostaną uznane za nadmierne, tj. pozostające w takiej dysproporcji do alternatywnych, że interes nabywcy zostanie uznany za niegodny ochrony w tym zakresie (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 13).
**(b) niemożność uczynienia zadość żądaniu wymiany (naprawy) w odpowiednim czasie**
Ta przesłanka nie zależy od wcześniejszego żądania wymiany albo naprawy PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4 uwaga nr 3). Należy pamiętać o wytycznych wynikających ze zd. 2 {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}, wedle którego przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia. Możliwe jest więc odstąpienie (obniżenie ceny) także wówczas, gdy z uwagi na interesy nabywcy naprawa (wymiana) nie jest możliwa w czasie, który on jest w stanie zaakceptować.
W tym wypadku wymiana (naprawa) jest w ogóle możliwa (zob. wyżej). P wspomina jednak o tym, że z uwagi na jego potrzeby S nie jest w stanie naprawić (wymienić) komputera w odpowiednio krótkim czasie. Komputer został bowiem nabyty w celu napisania pracy domowej, której termin jest z góry określony, zaś pozbawienie P komputera na klika dni spowodowałoby niemożliwość dokończenia pracy.
Żądanie odstąpienia jest więc uzasadnione z uwagi na niemożliwość naprawienia komputera w czasie, w jakim P byłby w stanie to zaakceptować.
**(c) narażenie kupującego na znaczne niedogodności przez wymianę (naprawę) towaru**
W tym wypadku pod uwagę mogą być brane wszelkie okoliczności, jednakże inne niż wymienione jako wyżej omówione przesłanki z art. 8 ust. 4), które powodują negatywne skutki dla nabywcy. Należy więc rozgraniczyć tą przesłankę od możliwości naprawy (wymiany) w odpowiednim czasie (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).
Biorąc pod uwagę stopień negatywnego oddziaływania na szeroko rozumiany interes (tj. z uwzględnieniem aspektu osobistego) to winien być on znaczny, co ma miejsce, gdy jest przeważający nad interesem sprzedawcy (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).
W takiej sytuacji, jak opisana w kazusie, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy chodzi o niemożliwość naprawy z uwagi na zbyt krótki czas czy też niedogodności dla P.
((3)) brak wyłączenia uprawnień z USprzedKonsum
Uprawnienia przysługujące konsumentowi na mocy {{pu akt="USprzedKonsum"}} mogą być wyłączone bądź w drodze umowy stron albo na skutek przepisów ustawy.
**(1) wyłączenia umowne, {{pu przepis="art. 11 USprzedKonsum"}} **
Inaczej niż w przypadku KC uprawnienia z USprzedKonsum nie mogą być wyłączone na mocy postanowień umownych przed zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ({{pu przepis="art. 11 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Możliwe jest więc tylko uzgodnienie sposobu rozwiązania problemu po tym, jak kupujący zawiadomi sprzedawcę o niezgodności towaru z umową. Takiej umowy P i S jednak nie zawarli.
Zapis umowny mówiący o wyłączeniu odpowiedzialności jest wobec tego bezskuteczny. Dodatkowo klauzula ta mogłaby zostać uznana za niedozwolone postanowienie umowne, o którym mowa jest w {{pu przepis="art. 385(3) pkt 2 KC"}}. Skutek określałby w tym wypadku {{pu przepis="art. 385(1) § 2 KC"}}.
**(2) wyłączenia ustawowe**
Ustawa wyłącza uprawnienia z tytułu niezgodności towaru z umową w sytuacji, gdy kupujący o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć ({{pu przepis="art. 7 zd. 1 USprzedKonsum"}}).
((3)) brak wygaśnięcia uprawnień z USprzedKonsum
Zgodnie z {{pu przepis="art. 9 ust. 1 USprzedKonsum"}} uprawnienia nabywcy wygasają, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.
Termin obowiązywania rękojmi wynosi wg {{pu przepis="art. 10 ust. 1 USprzedKonsum"}} dwa lata od wydania tego towaru kupującemu (przy rzeczach używanych można w drodze umowy ustanowić inny termin zawity, nie krótszy jednak niż rok).
Wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 zd. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje [[TerminZawity termin zawity]] dla wykonywania uprawnień związanych z odstąpieniem od umowy, który wynosi rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.
((3)) wynik tymczasowy
P ma podstawy do tego, aby odstąpić od umowy z S.
((2)) Brak utraty i zaskarżalność roszczenia
Brak jest [[SchematUtrataRoszczenia okoliczności prowadzących do utraty roszczenia]].
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]].
((2)) Wynik
P ma wobec S roszczenie o zapłatę 3.000 zł z {{pu przepis="art. 8 ust. 4 zd. 1 USprzedKonsum"}}.


Wersja [11939]

Czas edycji: 2010-05-09 23:52:50. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Ponieważ nabywcą jest osoba fizyczna, nabycie zaś nastąpiło w celu nie związanym z działalnością gospodarczą (gdyż P takowej nie prowadzi), co oznacza, iż jest on konsumentem wg {{pu przepis="art. 22(1) KC"}}. Sprzedawca dokonał sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa (po. {{pu przepis="art. 43(1) KC"}}). Zastosowanie mają więc przepisy {{pu akt="USprzedKonsum"}}, które wyłączają zastosowanie KC ({{pu przepis="art. 1 ust. 4 USprzedKonsum"}}).
Pojęcie niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową zostało zdefiniowane w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy. Jest to pojęcie szersze aniżeli pojęcie wady stosowane w KC.
O tym, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową zależy od tego, czy miało miejsce indywidualne uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego (art. 4 ust. 2) czy nie (art. 4 ust. 3). Z reguły chodzi o nabycie towaru powszechnie dostępnego w obrocie, więc częściej zastosowanie ma {{pu przepis="art. 4 ust. 3 USprzedKonsum"}}. Zdanie 1 tego przepisu wyjaśnia, że towar konsumpcyjny jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju.
Istotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6). Uszkodzenie twardego dysku, jeden z podstawowych podzespołów komputera, powoduje, iż komputer nie może w ogóle działać. Mamy więc do czynienia z istotną niezgodnością towaru z umową.
Termin obowiązywania rękojmi wynosi wg {{pu przepis="art. 10 ust. 1 USprzedKonsum"}} dwa lata od wydania tego towaru kupującemu (przy rzeczach używanych można w drodze umowy ustanowić inny termin zawity, nie krótszy jednak niż rok).

Usunięte:
Ponieważ nabywcą jest osoba fizyczna, nabycie zaś nastąpiło w celu nie związanym z działalnością gospodarczą (gdyż P takowej nie prowadzi) zaś sprzedawca dokonał sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa, przepisy USprzedKonsum wyłączają zastosowanie KC.
Pojęcie niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową zostało zdefiniowane w art. 4 ust. 2 i 3 USprzedKonsum. Jest to pojęcie szersze, aniżeli pojęcie wady stosowane w KC.
Jego treść zależy od tego, czy miało miejsce indywidualne uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego (ust. 2) czy nie (ust. 3). Z reguły chodzi o nabycie towaru powszechnie dostępnego w obrocie, więc częściej zastosowanie ma {{pu przepis="art. 4 ust. 3 USprzedKonsum"}}. Zdanie 1 tego przepisu wyjaśnia, że towar konsumpcyjny jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju.
Nieistotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6).
Uszkodzenie twardego dysku, jeden z podstawowych podzespołów komputera, prowadzi więc do konieczności potwierdzenia istotnej niezgodności towaru z umową.
Termin obowiązywania rękojmi wynosi, wg {{pu przepis="art. 10 ust. 1 USprzedKonsum"}}, dwa lata od wydania tego towaru kupującemu (przy rzeczach używanych można w drodze umowy ustanowić inny termin zawity, nie krótszy jednak niż rok).


Wersja [11937]

Czas edycji: 2010-05-09 21:13:04. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
CategoryKazusySprzedaz CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka CategoryOdstapienieOdUmowyCywilnoprawnej CategoryKazusyOchronaKonsumenta CategoryNiedozwoloneKlauzuleUmowne

Usunięte:
CategoryKazusySprzedaz CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka CategoryOdstapienieOdUmowyCywilnoprawnej CategoryKazusyOchronaKonsumenta


Wersja [11936]

Czas edycji: 2010-05-09 21:12:07. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Po pięciu miesiącach używania sprzętu P stwierdził, że twardy dysk wydaje dziwne dźwięki i że najprawdopodobniej jest uszkodzony. Po prawie dwóch miesiącach od wykrycia usterki P zawiózł w końcu komputer do V. Ten stwierdził, że dysk faktycznie jest zepsuty i wymaga wymiany.
V stwierdził, że nie dokona wymiany, gdyż wg dołączonych do umowy dokumentów wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi i gwarancji są wyłączone. Wskazał nawet odpowiedni zapis w umowie, który brzmiał: "Wszelka odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu wad rzeczy lub nienależytego wykonania umowy zostanie niniejszym całkowicie i nieodwołalnie wyłączona".
Dodatkowo V wskazał, że naprawa i tak nie jest możliwa z uwagi na wysoki stopień skomplikowania struktury twardego dysku, natomiast sprowadzenie nowego dysku potrwałoby ok. 3 tygodni.
Zdenerwowany P stwierdził, że nie ma tyle czasu, gdyż za tydzień upływa termin oddania pracy bachelorskiej. Nie może w tej sytuacji czekać na nowy dysk. Nie ma także więcej ochoty na kolejny komputer, który także zepsuł się już po kilku dniach i oświadczył, iż odstępuje od umowy i żąda z powrotem całej sumy 3.000 zł.
Inaczej niż w przypadku KC uprawnienia z USprzedKonsum nie mogą być wyłączone na mocy postanowień umownych przed zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ({{pu przepis="art. 11 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Możliwe jest więc tylko uzgodnienie sposobu rozwiązania problemu po tym, jak kupujący zawiadomi sprzedawcę o niezgodności towaru z umową. Takiej umowy P i S jednak nie zawarli.
Zapis umowny mówiący o wyłączeniu odpowiedzialności jest wobec tego bezskuteczny. Dodatkowo klauzula ta mogłaby zostać uznana za niedozwolone postanowienie umowne, o którym mowa jest w {{pu przepis="art. 385(3) pkt 2 KC"}}. Skutek określałby w tym wypadku {{pu przepis="art. 385(1) § 2 KC"}}.

Usunięte:
Po pięciu miesiącach używania sprzętu P stwierdził, że twardy dysk wydaje dziwne dźwięki i że najprawdopodobniej jest uszkodzony. Zawiózł komputer do V. Ten stwierdził, że dysk faktycznie jest zepsuty i wymaga wymiany. Naprawa nie jest możliwa z uwagi na wysoki stopień skomplikowania struktury twardego dysku, natomiast sprowadzenie nowego dysku potrwa ok. 3 tygodni. Zdenerwowany P stwierdził, że nie ma tyle czasu, gdyż za tydzień upływa termin oddania pracy bachelorskiej. Nie może w tej sytuacji czekać na nowy dysk. Nie ma także więcej ochoty na kolejny komputer, który także zepsuł się już po kilku dniach i oświadczył, iż odstępuje od umowy i żąda z powrotem całej sumy 3.000 zł.
Inaczej niż w przypadku KC uprawnienia z USprzedKonsum nie mogą być wyłączone na mocy postanowień umownych przed zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową ({{pu przepis="art. 11 zd. 1 USprzedKonsum"}}). Możliwe jest więc tylko uzgodnienie sposobu rozwiązania problemu po tym, jak kupujący zawiadomi sprzedawcę o niezgodności towaru z umową. Takiej umowy P i S jednak nie zawarli


Wersja [11843]

Czas edycji: 2010-04-26 10:19:51. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 zd. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje [[TerminZawity termin zawity]] dla wykonywania uprawnień związanych z odstąpieniem od umowy, który wynosi rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]].

Usunięte:
W tym wypadku dwa lata nie minęły (inaczej w stanie faktycznym byłaby odpowiednia uwaga).
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]] (uwaga – wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje szczególny termin przedawnienia wynoszący rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową).


Wersja [11842]

Czas edycji: 2010-04-26 10:16:29. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenMajatkowych przedawnione]] (uwaga – wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje szczególny termin przedawnienia wynoszący rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową).

Usunięte:
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenia przedawnione]] (uwaga – wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje szczególny termin przedawnienia wynoszący rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową).


Wersja [11841]

Czas edycji: 2010-04-26 10:09:38. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
**Sprzedaż rzeczy przez kupującego nie powoduje przejścia na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy; kupujący może jednak przelać na nabywcę uprawnienia do żądania:
- obniżenia ceny,
- usunięcia wady lub
- dostarczenia rzeczy wolnej od wad.**
(zob. [[UchwalaSNIIICZP9603 uchwała z dnia 5.2.2004, III CZP 96/03, OSNC z 2004 r. nr 6, poz. 88]]).
Co do **odstąpienia od umowy** na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}} albo {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej. Jest to jednak pogląd sporny, który został w literaturze zakwestionowany np. przez Kocha w Monitorze Prawniczym z 2007 r. (zob. KochMP2007), który nie widzi przeszkód, aby przelew dotyczył również uprawnień z tytułu odstąpienia od umowy.

Usunięte:
**Sprzedaż rzeczy przez kupującego nie powoduje przejścia na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy; kupujący może jednak przelać na nabywcę uprawnienia do żądania obniżenia ceny, usunięcia wady lub dostarczenia rzeczy wolnej od wad.**
(zob. [[http://pub.sn.pl/ow3_ic.nsf/0/14732b5000707c6bc125736e002ae255/$FILE/III%20CZP%200096_03%20publ.pdf uchwała z dnia 5.2.2004, III CZP 96/03, OSNC z 2004 r. nr 6, poz. 88]]).
Co do odstąpienia od umowy na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}} albo {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej.
Orzeczenie to analizuje bliżej Koch w Monitorze Prawniczym z 2007 r. (zob. KochMP2007).


Wersja [11832]

Czas edycji: 2010-04-25 23:16:48. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Uprawnienia przysługujące konsumentowi na mocy {{pu akt="USprzedKonsum"}} mogą być wyłączone bądź w drodze umowy stron albo na skutek przepisów ustawy.

Usunięte:
Uprawnienia przysługujące konsumentowi na mocy USprzedKonsum mogą być wyłączone bądź w drodze umowy stron albo na skutek przepisów ustawy.


Wersja [11831]

Czas edycji: 2010-04-25 23:15:57. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Co do odstąpienia od umowy na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}} albo {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej.

Usunięte:
Co do odstąpienia od umowy na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej.


Wersja [11787]

Czas edycji: 2010-04-22 15:03:05. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
CategoryKazusySprzedaz CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka CategoryOdstapienieOdUmowyCywilnoprawnej CategoryKazusyOchronaKonsumenta

Usunięte:
CategoryKazusySprzedaz CategoryUmowaSprzedazy CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka CategoryOdstapienieOdUmowyCywilnoprawnej CategoryKazusyOchronaKonsumenta


Wersja [10009]

Czas edycji: 2009-09-18 11:23:01. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
CategoryKazusySprzedaz CategoryUmowaSprzedazy CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka CategoryOdstapienieOdUmowyCywilnoprawnej CategoryKazusyOchronaKonsumenta

Usunięte:
CategoryKazusySprzedaz CategoryUmowaSprzedazy CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka CategoryOdstapienieOdUmowyCywilnoprawnej


Wersja [9491]

Czas edycji: 2009-06-01 12:54:09. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
CategoryKazusySprzedaz CategoryUmowaSprzedazy CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka CategoryOdstapienieOdUmowyCywilnoprawnej

Usunięte:
CategoryKazusySprzedaz CategoryUmowaSprzedazy CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka


Wersja [9489]

Czas edycji: 2009-06-01 12:52:54. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
CategoryKazusySprzedaz CategoryUmowaSprzedazy CategoryRekojmia CategorySprzedazKonsumencka

Usunięte:
CategoryKazusySprzedaz CategoryUmowaSprzedazy


Wersja [9190]

Czas edycji: 2009-05-10 21:27:36. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Nieistotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6).
Niemożliwość naprawy (wymiany) nie została w ustawie wyjaśniona. Z uwagi na to, że ustawa nie rozróżnia rzeczy oznaczonych co do gatunku i co do tożsamości, nie można także zastosować ogólnych reguł. W doktrynie uznaje się więc, że niemożliwość wymiany (naprawy) zależy od tego, czy mamy do czynienia z rzeczą niezastępowalną (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 12). Ponieważ zarówno dysk jak i cały komputer jest rzeczą zastępowalną wymiana lub naprawa jest możliwa.
Nadmierne koszty naprawy(wymiany) ocenia się zgodnie z dyrektywami określonymi w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 2 USprzedKonsum"}}. Granicą zasadności żądania kupującego jest zatem nadmierność kosztów, które będzie musiał ponieść sprzedawca w celu jego zaspokojenia. Z powyższego wynika, że dla zwolnienia się z obowiązku przez sprzedawcę nie będzie wystarczające powołanie się na konieczność poniesienia kosztów w ogóle, nawet wtedy, gdy będą one wysokie bądź też wyższe od kosztów innego środka. To bowiem do kupującego należy wybór świadczenia sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową, usprawiedliwieniem zaś dla odmowy mogą być tylko takie koszty, które zostaną uznane za nadmierne, tj. pozostające w takiej dysproporcji do alternatywnych, że interes nabywcy zostanie uznany za niegodny ochrony w tym zakresie (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 13).
Ta przesłanka nie zależy od wcześniejszego żądania wymiany albo naprawy PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4 uwaga nr 3). Należy pamiętać o wytycznych wynikających ze zd. 2 {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}, wedle którego przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia. Możliwe jest więc odstąpienie (obniżenie ceny) także wówczas, gdy z uwagi na interesy nabywcy naprawa (wymiana) nie jest możliwa w czasie, który on jest w stanie zaakceptować.
W tym wypadku pod uwagę mogą być brane wszelkie okoliczności, jednakże inne niż wymienione jako wyżej omówione przesłanki z art. 8 ust. 4), które powodują negatywne skutki dla nabywcy. Należy więc rozgraniczyć tą przesłankę od możliwości naprawy (wymiany) w odpowiednim czasie (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).
Biorąc pod uwagę stopień negatywnego oddziaływania na szeroko rozumiany interes (tj. z uwzględnieniem aspektu osobistego) to winien być on znaczny, co ma miejsce, gdy jest przeważający nad interesem sprzedawcy (PecynaUSprzedKonsumKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).

Usunięte:
Nieistotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6).
Niemożliwość naprawy (wymiany) nie została w ustawie wyjaśniona. Z uwagi na to, że ustawa nie rozróżnia rzeczy oznaczonych co do gatunku i co do tożsamości, nie można także zastosować ogólnych reguł. W doktrynie uznaje się więc, że niemożliwość wymiany (naprawy) zależy od tego, czy mamy do czynienia z rzeczą niezastępowalną (PecynaKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 12). Ponieważ zarówno dysk jak i cały komputer jest rzeczą zastępowalną wymiana lub naprawa jest możliwa.
Nadmierne koszty naprawy(wymiany) ocenia się zgodnie z dyrektywami określonymi w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 2 USprzedKonsum"}}. Granicą zasadności żądania kupującego jest zatem nadmierność kosztów, które będzie musiał ponieść sprzedawca w celu jego zaspokojenia. Z powyższego wynika, że dla zwolnienia się z obowiązku przez sprzedawcę nie będzie wystarczające powołanie się na konieczność poniesienia kosztów w ogóle, nawet wtedy, gdy będą one wysokie bądź też wyższe od kosztów innego środka. To bowiem do kupującego należy wybór świadczenia sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową, usprawiedliwieniem zaś dla odmowy mogą być tylko takie koszty, które zostaną uznane za nadmierne, tj. pozostające w takiej dysproporcji do alternatywnych, że interes nabywcy zostanie uznany za niegodny ochrony w tym zakresie (PecynaKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 13).
Ta przesłanka nie zależy od wcześniejszego żądania wymiany albo naprawy PecynaKomentarz (2003) art. 8 ust. 4 uwaga nr 3). Należy pamiętać o wytycznych wynikających ze zd. 2 {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}, wedle którego przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia. Możliwe jest więc odstąpienie (obniżenie ceny) także wówczas, gdy z uwagi na interesy nabywcy naprawa (wymiana) nie jest możliwa w czasie, który on jest w stanie zaakceptować.
W tym wypadku pod uwagę mogą być brane wszelkie okoliczności, jednakże inne niż wymienione jako wyżej omówione przesłanki z art. 8 ust. 4), które powodują negatywne skutki dla nabywcy. Należy więc rozgraniczyć tą przesłankę od możliwości naprawy (wymiany) w odpowiednim czasie (PecynaKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).
Biorąc pod uwagę stopień negatywnego oddziaływania na szeroko rozumiany interes (tj. z uwzględnieniem aspektu osobistego) to winien być on znaczny, co ma miejsce, gdy jest przeważający nad interesem sprzedawcy (PecynaKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).


Wersja [9184]

Czas edycji: 2009-05-10 20:25:39. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
//1. Czy wtedy P również mógłby domagać się zwrotu 3.000 zł?
2. Jak wyglądałyby roszczenia K, który kupiłby od P komputer zanim ten by się popsuł? //
((1)) Odpowiedź na pytanie 1
((1)) Odpowiedź na pytanie 2
To pytanie porusza kwestie związane z przejściem uprawnień z rękojmi na dalszego nabywcę.
Sąd Najwyższy rozpatrując ten problem stwierdził, iż:
**Sprzedaż rzeczy przez kupującego nie powoduje przejścia na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy; kupujący może jednak przelać na nabywcę uprawnienia do żądania obniżenia ceny, usunięcia wady lub dostarczenia rzeczy wolnej od wad.**
(zob. [[http://pub.sn.pl/ow3_ic.nsf/0/14732b5000707c6bc125736e002ae255/$FILE/III%20CZP%200096_03%20publ.pdf uchwała z dnia 5.2.2004, III CZP 96/03, OSNC z 2004 r. nr 6, poz. 88]]).
Co do odstąpienia od umowy na podstawie rękojmi ({{pu przepis="art. 560 § 1 KC"}}) SN posłużył się koncepcją pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej.
Orzeczenie to analizuje bliżej Koch w Monitorze Prawniczym z 2007 r. (zob. KochMP2007).

Usunięte:
//Czy wtedy P również mógłby domagać się zwrotu 3.000 zł? //
((1)) Rozwiązanie


Wersja [8807]

Czas edycji: 2009-04-26 16:17:03. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Nieistotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (PecynaKomentarz (2003), art. 8 ust. 4 uwaga nr 6).

Usunięte:
Nieistotność niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową winna być oceniana ze względu na rodzaj i właściwości towaru, a także cel (szczególny bądź zwykły) zawartej umowy sprzedaży konsumenckiej (M. Pecyna, Komentarz do ustawy..., Lex/el., 2003.06.12, art. 8 ust. 4 uwaga nr 6).


Wersja [8806]

Czas edycji: 2009-04-26 16:16:03. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Student prawa na EUV, mieszkający w Słubicach P, nabył w sklepie „Sprzedaż i serwis sprzętu komputerowego” prowadzonego przez V nowy komputer stacjonarny za cenę 3.000 zł. Komputer miał być pomocą w studiach.

Usunięte:
Student prawa na EUV, mieszkający w Słubicach P, nabył w sklepie „Sprzedaż i serwis sprzętu komputerowego” prowadzonego przez V nowy komputer stacjonarny za cenę 3.000 zł.


Wersja [8805]

Czas edycji: 2009-04-26 16:14:54. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Zgodnie z {{pu przepis="art. 9 ust. 1 USprzedKonsum"}} uprawnienia nabywcy wygasają, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.
Termin obowiązywania rękojmi wynosi, wg {{pu przepis="art. 10 ust. 1 USprzedKonsum"}}, dwa lata od wydania tego towaru kupującemu (przy rzeczach używanych można w drodze umowy ustanowić inny termin zawity, nie krótszy jednak niż rok).
Brak jest [[SchematUtrataRoszczenia okoliczności prowadzących do utraty roszczenia]].
Żądanie zwrotu pieniędzy jest [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]] stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest także [[PrzedawnienieRoszczenia przedawnione]] (uwaga – wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje szczególny termin przedawnienia wynoszący rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową).

Usunięte:
Zgodnie z art. 9 ust. 1 uprawnienia nabywcy wygasają, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. Termin całkowity wynosi, wg {{pu przepis="art. 10 ust. 1 USprzedKonsum"}}, dwa lata od wydania tego towaru kupującemu (przy rzeczach używanych można w drodze umowy ustanowić inny termin zawity, nie krótszy jednak niż rok).
Roszczenie to nie zostało utracone.
Żądanie zwrotu pieniędzy jest wymagalne stosownie do {{pu przepis="art. 455 KC"}}. Nie jest przedawnione (uwaga – wg {{pu przepis="art. 10 ust. 2 USprzedKonsum"}} obowiązuje szczególny termin przedawnienia wynoszący rok od dnia stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową).


Wersja [8804]

Czas edycji: 2009-04-26 16:06:38. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
**//i. niemożliwość naprawy (wymiany)//**
Niemożliwość naprawy (wymiany) nie została w ustawie wyjaśniona. Z uwagi na to, że ustawa nie rozróżnia rzeczy oznaczonych co do gatunku i co do tożsamości, nie można także zastosować ogólnych reguł. W doktrynie uznaje się więc, że niemożliwość wymiany (naprawy) zależy od tego, czy mamy do czynienia z rzeczą niezastępowalną (PecynaKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 12). Ponieważ zarówno dysk jak i cały komputer jest rzeczą zastępowalną wymiana lub naprawa jest możliwa.
**//ii. nadmierne koszty naprawy (wymiany)//**
Nadmierne koszty naprawy(wymiany) ocenia się zgodnie z dyrektywami określonymi w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 2 USprzedKonsum"}}. Granicą zasadności żądania kupującego jest zatem nadmierność kosztów, które będzie musiał ponieść sprzedawca w celu jego zaspokojenia. Z powyższego wynika, że dla zwolnienia się z obowiązku przez sprzedawcę nie będzie wystarczające powołanie się na konieczność poniesienia kosztów w ogóle, nawet wtedy, gdy będą one wysokie bądź też wyższe od kosztów innego środka. To bowiem do kupującego należy wybór świadczenia sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową, usprawiedliwieniem zaś dla odmowy mogą być tylko takie koszty, które zostaną uznane za nadmierne, tj. pozostające w takiej dysproporcji do alternatywnych, że interes nabywcy zostanie uznany za niegodny ochrony w tym zakresie (PecynaKomentarz (2003) art. 8 uwaga nr 13).
Ta przesłanka nie zależy od wcześniejszego żądania wymiany albo naprawy PecynaKomentarz (2003) art. 8 ust. 4 uwaga nr 3). Należy pamiętać o wytycznych wynikających ze zd. 2 {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}, wedle którego przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia. Możliwe jest więc odstąpienie (obniżenie ceny) także wówczas, gdy z uwagi na interesy nabywcy naprawa (wymiana) nie jest możliwa w czasie, który on jest w stanie zaakceptować.
W tym wypadku pod uwagę mogą być brane wszelkie okoliczności, jednakże inne niż wymienione jako wyżej omówione przesłanki z art. 8 ust. 4), które powodują negatywne skutki dla nabywcy. Należy więc rozgraniczyć tą przesłankę od możliwości naprawy (wymiany) w odpowiednim czasie (PecynaKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).
Biorąc pod uwagę stopień negatywnego oddziaływania na szeroko rozumiany interes (tj. z uwzględnieniem aspektu osobistego) to winien być on znaczny, co ma miejsce, gdy jest przeważający nad interesem sprzedawcy (PecynaKomentarz (2003) art. 8 ust. 4, uwaga nr 4).

Usunięte:
Niemożliwość naprawy (wymiany) nie została w ustawie wyjaśniona. Z uwagi na to, że ustawa nie rozróżnia rzeczy oznaczonych co do gatunku i co do tożsamości, nie można także zastosować ogólnych reguł. W doktrynie uznaje się więc, że niemożliwość wymiany (naprawy) zależy od tego, czy mamy do czynienia z rzeczą niezastępowalną (M. Pecyna, Komentarz do ustawy..., Lex/el., 2003.06.12, uwaga nr 12). Ponieważ zarówno dysk jak i cały komputer jest rzeczą zastępowalną wymiana lub naprawa jest możliwa.
Nadmierne koszty naprawy(wymiany) ocenia się zgodnie z dyrektywami określonymi w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 2 USprzedKonsum"}}. Granicą zasadności żądania kupującego jest zatem nadmierność kosztów, które będzie musiał ponieść sprzedawca w celu jego zaspokojenia. Z powyższego wynika, że dla zwolnienia się z obowiązku przez sprzedawcę nie będzie wystarczające powołanie się na konieczność poniesienia kosztów w ogóle, nawet wtedy, gdy będą one wysokie bądź też wyższe od kosztów innego środka. To bowiem do kupującego należy wybór świadczenia sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową, usprawiedliwieniem zaś dla odmowy mogą być tylko takie koszty, które zostaną uznane za nadmierne, tj. pozostające w takiej dysproporcji do alternatywnych, że interes nabywcy zostanie uznany za niegodny ochrony w tym zakresie (M. Pecyna, Komentarz do ustawy..., Lex/el., 2003.06.12, uwaga nr 13).
Ta przesłanka nie zależy od wcześniejszego żądania wymiany albo naprawy (zob. M. Pecyna, uw. nr 3 do art. 8 ust 4). Należy pamiętać o wytycznych wynikających ze zd. 2 {{pu przepis="art. 8 ust. 4 USprzedKonsum"}}, wedle którego przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia. Możliwe jest więc odstąpienie (obniżenie ceny) także wówczas, gdy z uwagi na interesy nabywcy naprawa (wymiana) nie jest możliwa w czasie, który on jest w stanie zaakceptować.
W tym wypadku pod uwagę mogą być brane wszelkie okoliczności, jednakże inne niż wymienione jako wyżej omówione przesłanki z art. 8 ust. 4), które powodują negatywne skutki dla nabywcy. Należy więc rozgraniczyć tą przesłankę od możliwości naprawy (wymiany) w odpowiednim czasie (M. Pecyna, uwaga nr 4 do art. 8 ust. 4).
Biorąc pod uwagę stopień negatywnego oddziaływania na szeroko rozumiany interes (tj. z uwzględnieniem aspektu osobistego) to winien być on znaczny, co ma miejsce, gdy jest przeważający nad interesem sprzedawcy (M. Pecyna, uwaga nr 4 do art. 8 ust. 4).


Wersja [8803]

Czas edycji: 2009-04-26 16:00:26. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
- naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów albo
- niemożność uczynienia zadość żądaniu wymiany (naprawy) w odpowiednim czasie albo
- narażenie kupującego na znaczne niedogodności przez wymianę (naprawę).

Usunięte:
- naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów albo - niemożność uczynienia zadość żądaniu wymiany (naprawy) w odpowiednim czasie albo - narażenie kupującego na znaczne niedogodności przez wymianę (naprawę).


Wersja [8802]

Czas edycji: 2009-04-26 15:57:40. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Jak wynika z {{pu przepis="art. 8 ust. 1 zd. 1 USprzedKonsum"}} w zw. z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 USprzedKonsum"}} odpowiedzialność sprzedawcy istnieje tylko wtedy, gdy zachodzi niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową już w chwili wydania rzeczy.

Usunięte:
Jak wynika z art. 8 ust. 1 zd. 1 w zw. z art. 4 ust. 1 odpowiedzialność sprzedawcy istnieje tylko wtedy, gdy zachodzi niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową już w chwili wydania rzeczy.


Wersja [8759]

Czas edycji: 2009-04-24 18:29:07. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
CategoryKazusySprzedaz CategoryUmowaSprzedazy

Usunięte:
CategoryKazusySprzedaz


Wersja [2142]

Czas edycji: 2008-05-04 19:21:02. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
CategoryKazusySprzedaz

Usunięte:
CategoryKazusyPrawoCywilne


Wersja [2018]

Czas edycji: 2008-04-28 06:43:59. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
**(1) wyłączenia umowne, {{pu przepis="art. 11 USprzedKonsum"}} **
**(2) wyłączenia ustawowe**
P ma wobec S roszczenie o zapłatę 3.000 zł z {{pu przepis="art. 8 ust. 4 zd. 1 USprzedKonsum"}}.

Usunięte:
(1) wyłączenia umowne, {{pu przepis="art. 11 USprzedKonsum"}}
(2) wyłączenia ustawowe
P ma wobec S roszczenie o zapłatę 3.000 zł z art. 8 ust. 4 zd. 1 USprzedKosum.


Wersja [2017]

Czas edycji: 2008-04-28 06:41:53. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
**(a) niemożność żądania naprawy albo wymiany z przyczyn określonych w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 USprzedKonsum"}} **

Usunięte:
**(a) niemożność żądania naprawy albo wymiany z przyczyn określonych w art. 8 ust. 1 USprzedKonsum**


Wersja [2016]

Czas edycji: 2008-04-28 06:40:10. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Niezgodność ta musi jednak występować już w chwili wydania rzeczy kupującemu, co wynika jasno z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 USprzedKonsum"}}. W kazusie nie zostało to jednak ustalone. W takich wypadkach zastosowanie znajduje domniemanie wynikające z art. 4 ust. 1 in fine. Ponieważ usterka dysku ujawniła się już po kilku dniach używania komputera, a więc przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania (mamy tu więc do czynienia z odwróceniem ciężaru dowodu wbrew zasadzie {{pu przepis="art. 6 KC"}}).

Usunięte:
Niezgodność ta musi jednak występować już w chwili wydania rzeczy kupującemu, co wynika jasno z {{pu przepis="art. 4 ust. 1 KC"}}. W kazusie nie zostało to jednak ustalone. W takich wypadkach zastosowanie znajduje domniemanie wynikające z art. 4 ust. 1 in fine. Ponieważ usterka dysku ujawniła się już po kilku dniach używania komputera, a więc przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania (mamy tu więc do czynienia z odwróceniem ciężaru dowodu wbrew zasadzie {{pu przepis="art. 6 KC"}}).


Wersja [2014]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2008-04-27 23:22:23. Autor: MarcinKrzymuski.