Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony KazusPrawoSasiedzkie4


Wersja [12966]

Czas ostatniej edycji: 2010-12-12 22:46:04. Autor: MarcinKrzymuski.
Dodane:
==kazus nr 4 z zestawu nr 6/2010==

Usunięte:
==kazus nr 7 z zestawu nr 6/2009==


Wersja [12945]

Czas edycji: 2010-12-06 00:06:40. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Z pytania wynika, iż ustawienia kontenera dokonała wspólnota mieszkaniowa sąsiedniej nieruchomości. Zgodnie z art. 6 zd. 2 UWłasnLok wspólnota mieszkaniowa jest tzw. [[UlomnaOsobaPrawna ułomną osobą prawną]] ({{pu przepis="art. 33(1) KC"}}), wobec czego może być adresatem roszczeń i może być także pozwana.

Usunięte:
Z pytania wynika, iż ustawienia kontenera dokonała wspólnota mieszkaniowa sąsiedniej nieruchomości. Zgodnie z art. 6 zd. 2 UWłasnLok wspólnota mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną ({{pu przepis="art. 33(1) KC"}}), wobec czego może być adresatem roszczeń i może być także pozwana.


Wersja [10941]

Czas edycji: 2009-12-04 22:33:50. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
==kazus nr 7 z zestawu nr 6/2009==


Wersja [10888]

Czas edycji: 2009-12-03 22:22:02. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
CategoryKazusyPrawoSasiedzkie CategoryKazusyRoszczenieNegatoryjne

Usunięte:
CategoryKazusyPrawoSasiedzkie


Wersja [5572]

Czas edycji: 2008-12-08 18:29:28. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Zgodnie z {{pu przepis="art. 222 § 2 KC"}} i {{pu przepis="art. 144 KC"}} właściciel nieruchomości może domagać się od podmiotu dokonującego naruszeń prawa własności w inny sposób niż poprzez pozbawienie rzeczy zaniechania tych naruszeń i przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Warunkiem jest tu przede wszystkim posiadania przez żądającego uprawnienia do domagania się przesunięcia śmietnika oraz przede wszystkim to, że ustawienie śmietnika blisko drzwi stanowi naruszenie własności.
Ponadto, na podstawie {{pu przepis="art. 233 KC"}} z nieruchomości może korzystać z wyłączeniem innych osób także użytkownik wieczysty. Przysługują mu więc prawa odpowiadające uprawnieniom właściciela nieruchomości, w tym także uprawnienia ochronne wynikające z {{pu przepis="art. 222 KC"}}.
Przekroczenie dopuszczalnej miary ocenia się w zasadzie biorcą pod uwagę całokształt stosunków miejscowych obowiązujących na terenie, na którym położone są obie nieruchomości. __Orientacyjne__ znaczenie mają w tym przypadku przepisy administracyjne, decydujące o sposobie zabudowy. Można bowiem przyjąć, iż dopuszczalna miara jest przekroczona, gdy naruszone zostały przepisy decydujące np. o odległości źródeł imisji od budynków mieszkalnych.
Z pytania wynika, iż ustawienia kontenera dokonała wspólnota mieszkaniowa sąsiedniej nieruchomości. Zgodnie z art. 6 zd. 2 UWłasnLok wspólnota mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną ({{pu przepis="art. 33(1) KC"}}), wobec czego może być adresatem roszczeń i może być także pozwana.

Usunięte:
Zgodnie z art. 222 § 2 i {{pu przepis="art. 144 KC"}} właściciel nieruchomości może domagać się od podmiotu dokonującego naruszeń prawa własności w inny sposób niż poprzez pozbawienie rzeczy zaniechania tych naruszeń i przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Warunkiem jest tu przede wszystkim posiadania przez żądającego uprawnienia do domagania się przesunięcia śmietnika oraz przede wszystkim to, że ustawienie śmietnika blisko drzwi stanowi naruszenie własności.
Ponadto, na podstawie art. 233 z nieruchomości może korzystać z wyłączeniem innych osób także użytkownik wieczysty. Przysługują mu więc prawa odpowiadające uprawnieniom właściciela nieruchomości, w tym także uprawnienia ochronne wynikające z {{pu przepis="art. 222 KC"}}.
Przekroczenie dopuszczalnej miary ocenia się w zasadzie biorcą pod uwagę całokształt stosunków miejscowych obowiązujących na terenie, na którym położone są obie nieruchomości. Orientacyjne znaczenie mają w tym przypadku przepisy administracyjne, decydujące o sposobie zabudowy. Można bowiem przyjąć, iż dopuszczalna miara jest przekroczona, gdy naruszone zostały przepisy decydujące np. o odległości źródeł imisji od budynków mieszkalnych.
Z pytania wynika, iż ustawienia kontenera dokonała wspólnota mieszkaniowa sąsiedniej nieruchomości. Zgodnie z art. 6 zd. 2 UWłasnLok wspólnota mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną ({{pu przepis="art. 331 KC"}}), wobec czego może być adresatem roszczeń i może być także pozwana.


Wersja [5571]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2008-12-08 18:28:28. Autor: MarcinKrzymuski.