Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [18577]

To jest stara wersja EUWTWlasnosc utworzona przez MarcinKrzymuski, 2013-11-19 19:35:05.

 

EUWT a prawo własności

analiza uregulowań prawnych dotyczących kwestii własności w odniesieniu do EUWT

A. UWAGI WSTęPNE
Ponieważ EUWT posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych może m.in. nabywać lub zbywać mienie ruchome i nieruchome (art. 1 ust. 4 RozpWEEUWT). Poniższe wywody dotyczą tych zagadnień w kontekście Ugrupowań mających siedzibę w Polsce.

B. WŁASNOść RUCHOMOśCI
Własność rzeczy ruchomych w znaczeniu cywilnoprawnym (zob. art. 45 KC
art. 45 KC
Rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.
) nie będzie nastręczała większych problemów prawnych. Z obecnej perspektywy można wskazać na dwa zagadnienia związane z własnością rzeczy ruchomych.
1. Nabywanie własności rzeczy ruchomych
Nabywanie własności będzie - w odpowiednich wypadkach, zwłaszcza przekroczenia tzw. progów - wymagać przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne.

2. Stosunki prawnorzeczowe w zdarzeniach transgranicznych
EUWT ma z zasady charakter podmiotu działającego w wielu krajach. Stąd ewentualne zagadnienia problematyczne mogą powstać w sytuacji przemieszczania się tych rzeczy pomiędzy różnymi państwami. W takich wypadkach może pojawić się konieczność ustalenia prawa właściwego dla stosunków prawnorzeczowych na danej rzeczy. W tym zakresie - z polskiego punktu widzenia - znajdą zastosowanie przepisy art. 43 PrPrywMiędz
art. 43 PrPrywMiędz
Prawa rzeczowe na rzeczy w transporcie podlegają prawu państwa, z którego rzecz wysłano. Jeżeli z okoliczności wynika, iż prawa te są związane ściślej z prawem innego państwa, stosuje się prawo tego państwa.
i nast. Wynika z nich ogólna zasada, iż stosunki prawnorzeczowe (zwłaszcza treść prawa własności i innych praw rzeczowych) określa się według prawa tego państwa, w którym rzecz się znajduje (lex rei sitae). Statut (prawo właściwe), który określa np. jak dalekie są uprawnienia właściciela, podlega więc zmianie z każdym przekroczeniem granicy przez rzecz. Należy więc mieć świadomość, iż w razie przemieszczenia rzeczy obciążonej prawem rzeczowym do innego państwa dane prawo może mieć inną treść lub w ogóle może nie istnieć (zob. zastaw rejestrowy znany w Polsce, który jest nieznany np. w Niemczech).
Ten sam porządek prawny stosuje się dla ustalenia nabycia i utraty własności, jak również nabycia i utraty jak również zmiany treści lub pierwszeństwa innych praw rzeczowych. Decydujący jest moment dokonywania zdarzenia powodującego powstanie, nabycie, ustanie, zmianę treści lub pierwszeństwa prawa rzeczowego (art. 43 PrPrywMiędz
art. 43 PrPrywMiędz
Prawa rzeczowe na rzeczy w transporcie podlegają prawu państwa, z którego rzecz wysłano. Jeżeli z okoliczności wynika, iż prawa te są związane ściślej z prawem innego państwa, stosuje się prawo tego państwa.
). Z reguły będzie to moment zawarcia umowy o przeniesienie własności lub ustanowienie prawa rzeczowego. W sytuacji nabycia własności z mocy ustawy lub aktu władczego (decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu) moment uzyskania/utraty/zmiany prawa będzie ustalany w autonomiczny sposób.

C. WŁASNOść NIERUCHOMOśCI



CategoryEUWT
Na tej stronie nie ma komentarzy