Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony EUWTWlasnosc


Wersja [20779]

Czas ostatniej edycji: 2016-02-04 09:11:29. Autor: MarcinKrzymuski.
Dodane:
CategoryEUWTZagadnieniaOgolne

Usunięte:
CategoryEUWT


Wersja [18638]

Czas edycji: 2013-11-27 12:45:59. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Bardziej problematyczne zagadnienia powstaną w przypadku nabywania przez EUWT nieruchomości. Z uwagi na ograniczenie zakresu niniejszej analizy do prawa polskiego, badane będą krajowe i kolizyjne regulacje dotyczące nabywania nieruchomości położonych w Polsce.

Usunięte:
Nie bardziej problematyczne zagadnienia powstaną w przypadku nabywania przez EUWT nieruchomości. Z uwagi na ograniczenie zakresu niniejszej analizy do prawa polskiego, badane będą krajowe i kolizyjne regulacje dotyczące nabywania nieruchomości położonych w Polsce.


Wersja [18585]

Czas edycji: 2013-11-20 13:50:52. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((1)) UWAGI WSTĘPNE
((1)) WŁASNOŚĆ RUCHOMOŚCI
((1)) WŁASNOŚĆ NIERUCHOMOŚCI
((1)) PRAWO WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Usunięte:
((1)) UWAGI WSTęPNE
((1)) WŁASNOść RUCHOMOśCI
((1)) WŁASNOść NIERUCHOMOśCI
((1)) Prawo własności intelektualnej


Wersja [18584]

Czas edycji: 2013-11-20 13:45:19. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((1)) Prawo własności intelektualnej
W zakresie, w jakim w Ugrupowaniu powstaną prawa własności intelektualnej będzie się stosować prawo państwa, w którym ma miejsce korzystanie z tego prawa ({{pu przepis="art. 46 PrPrywMiędz"}}) Natomiast uprawnienia pracownika EUWT wobec Ugrupowania wynikające z tytułu praw własności intelektualnej związanych z jego działalnością w ramach stosunku pracy podlegają prawu właściwemu dla stosunku pracy ({{pu przepis="art. 47 PrPrywMiędz"}}). W tym zakresie odsyłam do [[EUWTJakoPracodawca wywodów]] dotyczących zasad nawiązywania stosunku pracy pomiędzy EUWT i pracownikiem.


Wersja [18583]

Czas edycji: 2013-11-20 13:03:49. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Z powyższych względów nie będzie mogło również dojść do wywłaszczenia nieruchomości na rzecz Ugrupowania (por. {{pu przepis="art. 113 ust. 1 UGospNier"}}).
W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie, czy Ugrupowanie z siedzibą w Polsce będzie podlegać reżimowi przewidzianemu w {{pu akt="UGospNier"}}. Oznaczałoby to m.in. konieczność zachowania procedur przetargowych na zbycie nieruchomości.
Ustawę stosuje się także do nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego oraz - odpowiednio - do związków tych jednostek ({{pu przepis="art. 10 UGospNier"}}). Związkami jednostek samorządu terytorialnego są związki międzygminne ({{pu przepis="art. 64 USamorzGm"}}) oraz związki powiatów ({{pu przepis="art. 65 USamorzPowiat"}}). Województwa nie mogą tworzyć związków z innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Tym samym EUWT z udziałem województwa nie byłoby objęte zakresem podmiotowym stosowania UGospNier. Nie musiałoby więc przy zbywaniu nieruchomości podlegać regułom gospodarki nieruchomościami ustalonym w UGospNier.

Usunięte:
W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie, czy Ugrupowanie z siedzibą w Polsce będzie podlegać reżimowi przewidzianemu w {{pu akt="UGospNier"}}. Ustawę tą stosuje się bowiem także do nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego oraz - odpowiednio - do związków tych jednostek ({{pu przepis="art. 10 UGospNier"}}). Związkami jednostek samorządu terytorialnego są związki międzygminne ({{pu przepis="art. 64 USamorzGm"}}) oraz związki powiatów ({{pu przepis="art. 65 USamorzPowiat"}}). Województwa nie mogą tworzyć związków z innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Tym samym EUWT z udziałem województwa nie byłoby objęte zakresem podmiotowym stosowania UGospNier. Nie musiałoby więc przy zbywaniu nieruchomości podlegać regułom gospodarki nieruchomościami ustalonym w UGospNier.


Wersja [18582]

Czas edycji: 2013-11-20 13:01:27. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Ponieważ EUWT posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych może m.in. nabywać lub zbywać mienie ruchome i nieruchome ({{pu przepis="art. 1 ust. 4 RozpWEEUWT"}}). Poniższe wywody dotyczą tych zagadnień w kontekście Ugrupowań mających siedzibę w Polsce.

Usunięte:
Ponieważ EUWT posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych może m.in. nabywać lub zbywać mienie ruchome i nieruchome (art. 1 ust. 4 RozpWEEUWT). Poniższe wywody dotyczą tych zagadnień w kontekście Ugrupowań mających siedzibę w Polsce.


Wersja [18581]

Czas edycji: 2013-11-20 13:00:46. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
EUWT ma z zasady charakter podmiotu działającego w wielu krajach. Stąd ewentualne zagadnienia problematyczne mogą powstać w sytuacji przemieszczania się tych rzeczy pomiędzy różnymi państwami. W takich wypadkach może pojawić się konieczność ustalenia prawa właściwego dla stosunków prawnorzeczowych na danej rzeczy. W tym zakresie - z polskiego punktu widzenia - znajdą zastosowanie przepisy {{pu przepis="art. 41 PrPrywMiędz"}} i nast. Wynika z nich ogólna zasada, iż stosunki prawnorzeczowe (zwłaszcza treść prawa własności i innych praw rzeczowych) określa się według prawa tego państwa, w którym rzecz się znajduje (lex rei sitae). Statut (prawo właściwe), który określa np. jak dalekie są uprawnienia właściciela, podlega więc zmianie z każdym przekroczeniem granicy przez rzecz. Należy więc mieć świadomość, iż w razie przemieszczenia rzeczy obciążonej prawem rzeczowym do innego państwa dane prawo może mieć inną treść lub w ogóle może nie istnieć (zob. zastaw rejestrowy znany w Polsce, który jest nieznany np. w Niemczech).
Ten sam porządek prawny stosuje się dla ustalenia nabycia i utraty własności, jak również nabycia i utraty jak również zmiany treści lub pierwszeństwa innych praw rzeczowych. Decydujący jest moment dokonywania zdarzenia powodującego powstanie, nabycie, ustanie, zmianę treści lub pierwszeństwa prawa rzeczowego ({{pu przepis="art. 41 ust. 2 PrPrywMiędz"}}). Z reguły będzie to moment zawarcia umowy o przeniesienie własności lub ustanowienie prawa rzeczowego. W sytuacji nabycia własności z mocy ustawy lub aktu władczego (decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu) moment uzyskania/utraty/zmiany prawa będzie ustalany w autonomiczny sposób.
Nabywanie nieruchomości położonych w Polsce przez EUWT z siedzibą w Polsce będzie podlegać prawu polskiemu, nawet jeżeli uczestniczą w nim podmioty zagraniczne ({{pu przepis="art. 41 ust. 2 PrPrywMiędz"}}). Czynności prawne dotyczące nieruchomości (zobowiązujące, rozporządzające i powodujące obciążenie nieruchomości prawem rzeczowym) wymagają z reguły dochowania formy aktu notarialnego ({{pu przepis="art. 158 KC"}}, {{pu przepis="art. 245 § 2 KC"}}). Więcej na temat zagadnień kolizyjnych w [[TransgraniczneNabywanieWlasnosciNieruchomosci osobnym opracowaniu]].

Usunięte:
EUWT ma z zasady charakter podmiotu działającego w wielu krajach. Stąd ewentualne zagadnienia problematyczne mogą powstać w sytuacji przemieszczania się tych rzeczy pomiędzy różnymi państwami. W takich wypadkach może pojawić się konieczność ustalenia prawa właściwego dla stosunków prawnorzeczowych na danej rzeczy. W tym zakresie - z polskiego punktu widzenia - znajdą zastosowanie przepisy {{pu przepis="art. 43 PrPrywMiędz"}} i nast. Wynika z nich ogólna zasada, iż stosunki prawnorzeczowe (zwłaszcza treść prawa własności i innych praw rzeczowych) określa się według prawa tego państwa, w którym rzecz się znajduje (lex rei sitae). Statut (prawo właściwe), który określa np. jak dalekie są uprawnienia właściciela, podlega więc zmianie z każdym przekroczeniem granicy przez rzecz. Należy więc mieć świadomość, iż w razie przemieszczenia rzeczy obciążonej prawem rzeczowym do innego państwa dane prawo może mieć inną treść lub w ogóle może nie istnieć (zob. zastaw rejestrowy znany w Polsce, który jest nieznany np. w Niemczech).
Ten sam porządek prawny stosuje się dla ustalenia nabycia i utraty własności, jak również nabycia i utraty jak również zmiany treści lub pierwszeństwa innych praw rzeczowych. Decydujący jest moment dokonywania zdarzenia powodującego powstanie, nabycie, ustanie, zmianę treści lub pierwszeństwa prawa rzeczowego ({{pu przepis="art. 43 PrPrywMiędz"}}). Z reguły będzie to moment zawarcia umowy o przeniesienie własności lub ustanowienie prawa rzeczowego. W sytuacji nabycia własności z mocy ustawy lub aktu władczego (decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu) moment uzyskania/utraty/zmiany prawa będzie ustalany w autonomiczny sposób.
Nabywanie nieruchomości położonych w Polsce przez EUWT z siedzibą w Polsce będzie podlegać prawu polskiemu, nawet jeżeli uczestniczą w nim podmioty zagraniczne ({{pu przepis="art. 43 ust. 2 PrPrywMiędz"}}). Czynności prawne dotyczące nieruchomości (zobowiązujące, rozporządzające i powodujące obciążenie nieruchomości prawem rzeczowym) wymagają z reguły dochowania formy aktu notarialnego ({{pu przepis="art. 158 KC"}}, {{pu przepis="art. 245 § 2 KC"}}). Więcej na temat zagadnień kolizyjnych w [[TransgraniczneNabywanieWlasnosciNieruchomosci osobnym opracowaniu]].


Wersja [18580]

Czas edycji: 2013-11-20 12:56:06. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Z uwagi na brak postanowień dotyczących nabywania nieruchomości w {{pu akt="RozpWEEUWT"}}, {{pu akt="UEWUT"}} i {{pu akt="PrStow"}} wystarczające jest stosowanie zasad ogólnych. Inaczej więc niż w przypadku nabywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego nie ma potrzeby uchwalania zasad nabywania nieruchomości przez organ uchwałodawczy (por. {{pu przepis="art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a) USamorzGm"}}, {{pu przepis="art. 18 pkt 19 a) USamorzWoj"}}). Wskazane byłoby jednak ustalenie procedur podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu w statucie ugrupowania.
W tym zakresie szczególną uwagę należy zwrócić na zagadnienia związane z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców ({{pu akt="UNabywNierPCudz"}}). Cudzoziemcem w rozumieniu powołanej ustawy jest m.in. osoba prawna mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione w punktach 1-3 w {{pu przepis="art. 1 ust. 2 UNabywNierPCudz"}}. Ugrupowanie jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Polskim. Uczestniczą w nim także podmioty z zagranicy. EUWT będzie więc cudzoziemcem w rozumieniu UNabywNierPCudz, jeżeli będzie kontrolowane przez podmioty zagraniczne. Kontrolowanymi przez cudzoziemców są te podmioty, w których cudzoziemcy dysponują (bezpośrednio lub pośrednio) powyżej 50 % głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami ({{pu przepis="art. 1 ust. 3 UNabywNierPCudz"}}). Kontrolowanymi przez cudzoziemców są także te podmioty, w których cudzoziemcy mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów {{pu przepis="art. 4 § 1 pkt 4 lit. b) lub c), lub e) KSH"}}. Problematyczne jest, czy te zapisy (dot. kontroli) można odnieść do EUWT. Dotyczą one bowiem explicite wyłącznie spółek handlowych. Tymczasem Ugrupowanie ma w Polsce charakter stowarzyszenia (art. 3 UEWUT). Jednakże ustawy dotyczy wyraźnie osób prawnych kontrolowanych przez cudzoziemców. Należy więc każdorazowo sprawdzić, czy struktura danej organizacji umożliwia kontrolę lub dominację cudzoziemców. W przypadku EUWT byłoby tak, np. gdyby podmioty mające siedzibę za granicą miały większość głosów w zgromadzeniu albo gdyby konwencja lub statut pozwalały na zdominowanie ugrupowania przez podmioty z siedzibą za granicą. Nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na status Ugrupowania na tle UNabywNierPCudz. Za każdym razem konieczne będzie zbadanie regulacji zawartych w aktach założycielskich Ugrupowania i ustalenie, na ile cudzoziemcy mogą wpływać decydująco na działalność Ugrupowania.

Usunięte:
Z uwagi na brak postanowień dotyczących nabywania nieruchomości w {{pu akt="RozpWEEUWT"}}, {{pu akt="UEWUT"}} i {{pu akt="PrStow"}} wystarczające jest stosowanie zasad ogólnych. Inaczej więc niż w przypadku nabywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego nie ma potrzeby uchwalania zasad nabywania nieruchomości przez organ uchwałodawczy (por. art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a) USamorzGm, art. 18 pkt 19 a) USamorzWoj). Wskazane byłoby jednak ustalenie procedur podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu w statucie ugrupowania.
W tym zakresie szczególną uwagę należy zwrócić na zagadnienia związane z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców ({{pu akt="UNabywNierPCudz"}}). Cudzoziemcem w rozumieniu powołanej ustawy jest m.in. osoba prawna mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione w punktach 1-3 w {{pu przepis="art. 1 ust. 2 UNabywNierPCudz"}}. Ugrupowanie jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Polskim. Uczestniczą w nim także podmioty z zagranicy. EUWT będzie więc cudzoziemcem w rozumieniu UNabywNierPCudz, jeżeli będzie kontrolowane przez podmioty zagraniczne. Kontrolowanymi przez cudzoziemców są te podmioty, w których cudzoziemcy dysponują (bezpośrednio lub pośrednio) powyżej 50 % głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami ({{pu przepis="art. 1 ust. 3 UNabywNierPCudz"}}). Kontrolowanymi przez cudzoziemców są także te podmioty, w których cudzoziemcy mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów art. 4 § 1 pkt 4 lit. b) lub c), lub e) KSH. Problematyczne jest, czy te zapisy (dot. kontroli) można odnieść do EUWT. Dotyczą one bowiem explicite wyłącznie spółek handlowych. Tymczasem Ugrupowanie ma w Polsce charakter stowarzyszenia (art. 3 UEWUT). Jednakże ustawy dotyczy wyraźnie osób prawnych kontrolowanych przez cudzoziemców. Należy więc każdorazowo sprawdzić, czy struktura danej organizacji umożliwia kontrolę lub dominację cudzoziemców. W przypadku EUWT byłoby tak, np. gdyby podmioty mające siedzibę za granicą miały większość głosów w zgromadzeniu albo gdyby konwencja lub statut pozwalały na zdominowanie ugrupowania przez podmioty z siedzibą za granicą. Nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na status Ugrupowania na tle UNabywNierPCudz. Za każdym razem konieczne będzie zbadanie regulacji zawartych w aktach założycielskich Ugrupowania i ustalenie, na ile cudzoziemcy mogą wpływać decydująco na działalność Ugrupowania.


Wersja [18579]

Czas edycji: 2013-11-20 12:54:57. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((2)) Nabywanie i zbywanie własności rzeczy ruchomych
Nabywanie i zbywanie własności będzie - w odpowiednich wypadkach, zwłaszcza przekroczenia tzw. progów - wymagać przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne.
Nie bardziej problematyczne zagadnienia powstaną w przypadku nabywania przez EUWT nieruchomości. Z uwagi na ograniczenie zakresu niniejszej analizy do prawa polskiego, badane będą krajowe i kolizyjne regulacje dotyczące nabywania nieruchomości położonych w Polsce.
Zagadnienia podatkowe związane z własnością nieruchomości zostaną przedstawione w odrębnej części.
((2)) Definicja nieruchomości w prawie polskim
Definicję nieruchomości i przy okazji i rodzaje wymienia {{pu przepis="art. 46 KC"}}. Zgodnie z nim nieruchomościami mogą być:
1) części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności ([[NieruchomoscGruntowa nieruchomości gruntowe]]),
1) budynki, trwale z gruntem związane, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności ([[NieruchomoscBudynkowa nieruchomości budynkowe]]),
1) część budynku stanowiąca na mocy przepisów szczególnych odrębny od gruntu przedmiot własności ([[NieruchomoscLokalowa nieruchomości lokalowe]]).
Każda z nich może być przedmiotem własności Ugrupowania.
((2)) Zagadnienia kolizyjnoprawne
Nabywanie nieruchomości położonych w Polsce przez EUWT z siedzibą w Polsce będzie podlegać prawu polskiemu, nawet jeżeli uczestniczą w nim podmioty zagraniczne ({{pu przepis="art. 43 ust. 2 PrPrywMiędz"}}). Czynności prawne dotyczące nieruchomości (zobowiązujące, rozporządzające i powodujące obciążenie nieruchomości prawem rzeczowym) wymagają z reguły dochowania formy aktu notarialnego ({{pu przepis="art. 158 KC"}}, {{pu przepis="art. 245 § 2 KC"}}). Więcej na temat zagadnień kolizyjnych w [[TransgraniczneNabywanieWlasnosciNieruchomosci osobnym opracowaniu]].
((2)) Nabywanie nieruchomości przez EUWT
Z uwagi na brak postanowień dotyczących nabywania nieruchomości w {{pu akt="RozpWEEUWT"}}, {{pu akt="UEWUT"}} i {{pu akt="PrStow"}} wystarczające jest stosowanie zasad ogólnych. Inaczej więc niż w przypadku nabywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego nie ma potrzeby uchwalania zasad nabywania nieruchomości przez organ uchwałodawczy (por. art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a) USamorzGm, art. 18 pkt 19 a) USamorzWoj). Wskazane byłoby jednak ustalenie procedur podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu w statucie ugrupowania.
W tym zakresie szczególną uwagę należy zwrócić na zagadnienia związane z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców ({{pu akt="UNabywNierPCudz"}}). Cudzoziemcem w rozumieniu powołanej ustawy jest m.in. osoba prawna mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione w punktach 1-3 w {{pu przepis="art. 1 ust. 2 UNabywNierPCudz"}}. Ugrupowanie jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Polskim. Uczestniczą w nim także podmioty z zagranicy. EUWT będzie więc cudzoziemcem w rozumieniu UNabywNierPCudz, jeżeli będzie kontrolowane przez podmioty zagraniczne. Kontrolowanymi przez cudzoziemców są te podmioty, w których cudzoziemcy dysponują (bezpośrednio lub pośrednio) powyżej 50 % głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami ({{pu przepis="art. 1 ust. 3 UNabywNierPCudz"}}). Kontrolowanymi przez cudzoziemców są także te podmioty, w których cudzoziemcy mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów art. 4 § 1 pkt 4 lit. b) lub c), lub e) KSH. Problematyczne jest, czy te zapisy (dot. kontroli) można odnieść do EUWT. Dotyczą one bowiem explicite wyłącznie spółek handlowych. Tymczasem Ugrupowanie ma w Polsce charakter stowarzyszenia (art. 3 UEWUT). Jednakże ustawy dotyczy wyraźnie osób prawnych kontrolowanych przez cudzoziemców. Należy więc każdorazowo sprawdzić, czy struktura danej organizacji umożliwia kontrolę lub dominację cudzoziemców. W przypadku EUWT byłoby tak, np. gdyby podmioty mające siedzibę za granicą miały większość głosów w zgromadzeniu albo gdyby konwencja lub statut pozwalały na zdominowanie ugrupowania przez podmioty z siedzibą za granicą. Nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na status Ugrupowania na tle UNabywNierPCudz. Za każdym razem konieczne będzie zbadanie regulacji zawartych w aktach założycielskich Ugrupowania i ustalenie, na ile cudzoziemcy mogą wpływać decydująco na działalność Ugrupowania.
((2)) Zbywanie nieruchomości przez EUWT
W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie, czy Ugrupowanie z siedzibą w Polsce będzie podlegać reżimowi przewidzianemu w {{pu akt="UGospNier"}}. Ustawę tą stosuje się bowiem także do nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego oraz - odpowiednio - do związków tych jednostek ({{pu przepis="art. 10 UGospNier"}}). Związkami jednostek samorządu terytorialnego są związki międzygminne ({{pu przepis="art. 64 USamorzGm"}}) oraz związki powiatów ({{pu przepis="art. 65 USamorzPowiat"}}). Województwa nie mogą tworzyć związków z innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Tym samym EUWT z udziałem województwa nie byłoby objęte zakresem podmiotowym stosowania UGospNier. Nie musiałoby więc przy zbywaniu nieruchomości podlegać regułom gospodarki nieruchomościami ustalonym w UGospNier.

Usunięte:
((2)) Nabywanie własności rzeczy ruchomych
Nabywanie własności będzie - w odpowiednich wypadkach, zwłaszcza przekroczenia tzw. progów - wymagać przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne.


Wersja [18577]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2013-11-19 19:35:05. Autor: MarcinKrzymuski.