Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [17931]

To jest stara wersja DyrektywaIEDImplementacjaPL utworzona przez WojciechLisiewicz, 2013-04-20 12:31:19.

 

Implementacja dyrektywy IED w Polsce

propozycja wg projektu rozporządzenia Ministerstwa Środowiska z października 2012 roku

Zgodnie z przypisem 2 do opublikowanego 24.10.2012 r. projektu rozporządzenia w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów Ministra Środowiska (poniżej określanego krótko jako "projekt rozporządzenia") planowane rozporządzenie ma na celu implementację szeregu dyrektyw, między innymi dyrektywy 2010/75/UE.

Należy pamiętać, że jest to projekt rozporządzenia, który spotkał się ze stanowczą krytyką branży i prawdopodobnie zostanie on jeszcze w niektórych kwestiach zmodyfikowany. Jeśli chodzi o standardy emisyjne jako takie, modyfikacji raczej nie będzie, ponieważ wartości przewidziane w rozporządzeniu wynikają przeważnie bezpośrednio z dyrektywy. Jednak możliwe jest jeszcze zastosowanie przez Ministerstwo Środowiska pewnych wyjątków przewidzianych w dyrektywie.

A. Systematyka regulacyjna projektu rozporządzenia
Poza przepisami ogólnymi (rozdział 1) i przepisami końcowymi (rozdział 7) projekt rozporządzenia przewiduje odrębne zapisy dla różnych rodzajów instalacji:
  • w rozdziale 2 - dla źródeł spalania paliw,
  • w rozdziale 3 - dla instalacji związanych ze spalaniem odpadów,
  • w rozdziale 4 - dla instalacji przetwarzania azbestu,
  • w rozdziale 5 - dla instalacji do produkcji dwutlenku tytanu,
  • w rozdziale 6 - dla instalacji, w których stosowane są rozpuszczalniki organiczne.
Instalacje spalania paliw (również w celach energetycznych) uregulowane zostało zatem w rozdziale 2, §§ 5 - 20.

B. Przepisy dotyczące instalacji spalania paliw
1. Definicje
Projekt rozporządzenia transponuje przepisy dyrektywy IED co do zasady również w zakresie definiowania mocy źródła i uznaje w § 6 ust. 2 odrębne źródła (w Polsce rozumiane przeważnie jako kotły/paleniska) jako jedno źródło, jeśli spaliny odprowadzane są przez wspólny komin. Ogólnie rozporządzenie w dość literalny sposób przejmuje brzmienie art. 29 dyrektywy IED o zasadach łączenia instalacji w jedną. Uznanie kilku kotłów/palenisk za jedno źródło ma miejsce zatem wtedy, gdy:
  • poszczególne kotły mają moc nie mniejszą, niż 15 MW (w paliwie),
  • dla danego kotła (który ma zostać uwzględniony przy łączeniu) pierwsze pozwolenie wydano po 30 czerwca 1987 roku,
  • suma mocy wynosi co najmniej 50 MW.
2. Standardy emisyjne
Standardy emisyjne obowiązujące poszczególne rodzaje źródeł zostały uregulowane w §§ 7 i nast. projektu rozporządzenia. W zakresie standardów emisyjnych poszczególne konkretne wartości przewidziano w załącznikach do rozporządzenia. Które wartości obowiązują dla danego źródła zależy od wielkości źródła oraz daty wniosku o pozwolenie dla tego źródła. I tak:
  • załącznik nr 1 określa podstawowe standardy dla emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla oraz pyłu (§ 7 ust. 1, który obowiązuje, jeśli inny przepis szczególny nie ma zastosowania);
  • załączniki nr 2-4 wyznaczają standardy dla źródeł z pozwoleniem wydanym w odpowiednim okresie i o odpowiednich parametrach technicznych określonych w § 7 ust. 2 - 4 projektu rozporządzenia; zasadą jest tu zastosowanie odpowiedniego (odbiegającego od podstawowego katalogu standardów emisyjnych w załączniku nr 1) załącznika szczególnego dla źródeł poniżej 50 MW; dla źródeł większych ta szczególna regułą ma mieć zastosowanie tylko do końca 2015 r.; co ciekawe, przy określaniu mocy przy wyjątkach z § 7 ust. 2 - 4 nie ma mieć zastosowania formuła łączenia mocy kotłów zgodnie z § 6 projektu rozporządzenia;

3. Źródła wielopaliwowe i rozbudowa źródeł
W § 8 projektu rozporządzenia zawarto reguły szczególne dla ustalania emisji w źródłach wielopaliwowych. § 9 podaje wytyczne stosowania standardów emisyjnych dla źródeł podlegających rozbudowie.

4. Odstępstwa czasowe od standardów emisyjnych
W przepisach §§ 10 i nast. zawarto odstępstwa od standardów emisyjnych (zastosowanie mają wtedy z reguły standardy obowiązujące do końca 2015 roku). Poszczególne wyjątki zawarte w tych przepisach wynikają już z wyjątków przewidzianych w dyrektywie IED. Odstępstwa te dotyczą (po uwzględnieniu dodatkowych przesłanek):
  • małych systemów wydzielonych, § 10 ust. 1;
  • źródło będzie użytkowane nie dłużej, niż do końca 2023 roku, § 11 ust. 1;
  • źródło jest objęte przejściowym planem krajowym, § 12 ust. 1;
  • źródło zasilające publiczną sieć ciepłowniczą, § 13 ust. 1;
Zgodnie z § 14 w wymienionych powyżej przypadkach należy uwzględnić również listy źródeł w punkcie IV.2. oraz IV.3. załącznika nr 2, wobec których obowiązywać mają standardy emisyjne obowiązujące do końca 2017 roku bez uwzględnienia zasad łączenia źródeł. Wymienione tam źródła podlegają zatem regułom takim, jakim podlegałyby one przy klasyfikacji odrębnej (uznawane są za źródła mniejsze).
Na tej stronie nie ma komentarzy