Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for DopuszczalnoscPowodztwa


Show raw source

====Warunki dopuszczalności powództwa====
==zagadnienia związane z formalnymi wymogami powództwa==

Dopuszczalność powództwa oznacza, że może zostać ono przyjęte przez sąd do merytorycznego rozpatrzenia. Sąd może więc podjąć decyzję, czy je uwzględnić, oddalić albo podjąć inne rozstrzygnięcie tylko wówczas, gdy uzna, że powództwo spełnia wszystkie wymogi formalne.
Powództwo jest generalnie dopuszczalne wówczas, gdy sprawa, w której jest wniesione ma charakter [[SprawaCywilna sprawy cywilnej]], złożone zostanie do właściwego sądu, przez uprawniony do tego podmiot, we właściwej formie, w odpowiednim terminie i z zachowaniem pozostałych wymogów formalnych.

((1)) Sprawa cywilna - {{pu przepis="art. 1 KPC"}}
Sprawa, w której wszczęte zostaje postępowanie musi mieć charakter [[SprawaCywilna sprawy cywilnej]]. Sprawa jest [[SprawaCywilna sprawą cywilną]], gdy wynika ze stosunku z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych albo innego, do którego na mocy ustaw szczególnych stosuje się przepisy KPC. Jest to przesłanka zazwyczaj nieproblematyczna, jednakże sprawy z pogranicza prawa administracyjnego i cywilnego mogą czasem przysparzać trudności w zakwalifikowaniu ich.

((1)) Właściwość sądu
Powództwo wnosi się do sądu, który jest w danej sprawie właściwy. Sąd musi być właściwy miejscowo, rzeczowo oraz instancyjnie do rozpoznania danej sprawy (więcej w: WlasciwoscSaduPostepowanieCywilne).

((2)) Własciwość miejscowa
Właściwość miejscową ustala się zgodnie z regułami wynikającymi z art. 27 i nast. KPC. Wynika z nich, iż powództwo wytacza się w zasadzie przed sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Ta zasada nie ma zastosowania, gdy mamy do czynienia z tzw. właściwością wyłączną. W sytuacjach określonych w {{pu przepis="art. 38 KPC"}} - {{pu przepis="art. 42 KPC"}} powód jest zobowiązany wytoczyć powództwo przed sądem wskazanym we właściwym dla sprawy przepisie. Z kolei tzw. właściwość przemienna ({{pu przepis="art. 31 KPC"}} - {{pu przepis="art. 37 KPC"}}) upoważnia powoda do wyboru sądu spośród wymienionych w miarodajnym dla jego sprawy przepisie.

((2)) Właściwość rzeczowa
O właściwości rzeczowej decyduje przedmiot sprawy. Zgodnie z {{pu przepis="art. 16 KPC"}} domyślnie właściwy jest sąd rejonowy, a w przypadkach opisanych w {{pu przepis="art. 17 KPC"}} - sąd okręgowy. Ponadto właściwość sądu okręgowego (jako wyjątku od ogólnej zasady właściwości sądu rejonowego) może wynikać również z przepisów szczególnych, czyli w tym wypadku ustaw dotyczących konkretnych zagadnień, np. {{pu przepis="art. 11 ust. 1 UPartPolit"}}, {{pu przepis="art. 66 URefLok"}}, {{pu przepis="art. 44 URefOgólnokraj"}} itp.

((2)) Właściwość instancyjna
Właściwość instancyjna oznacza z kolei, który z sądów (rejonowy czy okręgowy) jest władny rozpoznać sprawę w pierwszej, a który (okręgowy czy apelacyjny) w drugiej instancji.

((1)) Uprawniony podmiot
Powództwo musi być wniesione przez uprawniony podmiot. Uprawniona jest przede wszystkim strona (czyli podmiot, którego praw lub obowiązków dotyczy sprawa), a ponadto prokurator ({{pu przepis="art. 55 i nast. KPC"}}), organizacje społeczne ({{pu przepis="art. 61 i nast. KPC"}}), Państwowa Inspekcja Pracy ({{pu przepis="art. 631 i nast. KPC"}}), powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów ({{pu przepis="art. 633 i nast. KPC"}}).
Strona, aby móc występować w postępowaniu cywilnym, musi posiadać [[ZdolnoscSadowa zdolność sądową]] i [[ZdolnoscProcesowa zdolność procesową]] ({{pu przepis="art. 64 i nast. KPC"}}).

((1)) Forma i treść powództwa
Pozew, który jest pierwszym (wszczynającym postępowanie) pismem w [[SprawaCywilna sprawie cywilnej]], musi spełniać (co do formy i co do treści) ogólne wymagania [[PismoProcesoweWSprawachCywilnych pisma procesowego]] z {{pu przepis="art. 125 KPC"}} i nast.. Ponadto treść prawidłowo sporządzonego pozwu wyznaczają przepisy {{pu przepis="art. 187 i nast. KPC"}}.
Sprawy dotyczące określonych [[Swiadczenie świadczeń]] (zob. {{pu przepis="art. 187(1) KPC"}}) jak również sprawy w postępowaniu uproszczonym ({{pu przepis="art. 505(2) KPC"}}) wymagają wniesienia pozwu na urzędowych formularzach.

((1)) Termin wniesienia powództwa
Generalnie wniesienie powództwa nie jest uzależnione od dochowania terminu. Ewentualne spóźnienie może prowadzić do oddalenia żądania jako przedawnionego, co jednak nie zmienia faktu, że sam pozew jest wówczas dopuszczalny. Termin do wniesienia powództwa zawierają jednak takie przepisy jak np. {{pu przepis="art. 264 KP"}} dla spraw pracowniczych, {{pu przepis="art. 734 KPC"}} w postępowaniu zabezpieczającym i inne.

((1)) Pozostałe przesłanki dopuszczalności powództwa

((2)) Obowiązek opłacenia pozwu
Przesłanką prawidłowego wniesienia powództwa jest również uiszczenie koniecznych opłat sądowych. Ich wysokość zależy od rodzaju sprawy, wysokości żądania i innych czynników, o których mowa jest w ustawie o kosztach sądowych. Zasady ich obliczania przedstawione zostały w odrębnych informatorach.

((2)) Zawisłość sporu / powaga rzeczy osądzonej - przeszkody
Ponadto pamiętać trzeba o tym, że postępowanie nie może być wszczęte, gdy w tej samej sprawie toczy się już postępowanie (zawisłość sporu - //lis pendens//) albo postępowanie już się zakończyło prawomocnym orzeczeniem (powaga rzeczy osądzonej - //res iudicata//).
----
CategoryPostepowanieProcesoweWSprawachCywilnych CategorySkrypty