Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wspólnota mieszkaniowa

pojęcie z art. 6 UWłasnLokali

A. DEFINICJA
Wspólnotą jest ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (art. 6 ust. 1 UWłasnLokali
art. 6 UWłasnLokali
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
).

B. POWSTANIE WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ
Powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia własności pierwszego lokalu (por. uchwałę SN z dnia 9.4.2005 r., III CZP 33/05 (OSNC 2006, Nr 4, poz. 62)).

C. ISTOTA WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ
1. Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych
Istotę wspólnoty mieszkaniowej charakteryzuje art. 6 zd. 2 UWłasnLokali
art. 6 UWłasnLokali
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
. Jest to przepis, który jest różnie interpretowany. Status prawny wspólnoty mieszkaniowej jest więc sporny. Dominuje pogląd, iż jest ona ułomną osobą prawną w rozumieniu art. 331 KC
art. 331 KC
§ 1. Do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych.
§ 2. Jeżeli przepis odrębny nie stanowi inaczej, za zobowiązania jednostki, o której mowa w § 1, odpowiedzialność subsydiarną ponoszą jej członkowie; odpowiedzialność ta powstaje z chwilą, gdy jednostka organizacyjna stała się niewypłacalna.
(KarolczykPundykRejent2013, s. 11 i podana tam literatura oraz orzecznictwo). Według innej koncepcji wspólnota mieszkaniowa nie ma zdolności prawnej i działa ze skutkiem wyłącznie dla jej członków (zob. wskazania u KarolczykPundykRejent2013, s. 10 i 11). Jeszcze inni uważają, że z powodu braku pełnej podmiotowości prawnej, wspólnota działa w imieniu i na rzecz właścicieli lokali tworzących wspólnotę (Bieniek w: BieniekMarmajWlasnoscLokali, 2008, art. 6 nb. 3; uchwała SN z dnia 28.2.2006 r., III CZP 5/06 (OSNC 2007, Nr 1, poz. 6)).
Ze sformułowania art. 6 zd. 2 UWłasnLokali
art. 6 UWłasnLokali
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
bywa wyprowadzany wniosek, iż wspólnota posiada zdolność do czynności prawnych (KarolczykPundykRejent2013, s. 12-13; Bieniek w: BieniekMarmajWlasnoscLokali, 2008, s. 107).
2. Kompetencje wspólnoty
Wspólnota mieszkaniowa jest powołana do zajmowania się nieruchomością wspólną. Dlatego też wspólnota posiada kompetencje tylko do decydowania o sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej, a nie posiada kompetencji do decydowania o sprawach dotyczących lokali stanowiących indywidualną własność poszczególnych właścicieli lokali (BonczakKucharczykWlasnoscLokaliKomentarz, 2012, art. 6).
3. Majątek wspólnoty
Wg orzeczenia SN z 21.12.2007 r. (III CZP 65/07) wspólnota mieszkaniowa, o której mowa jest w art. 6 UWłasnLokali
art. 6 UWłasnLokali
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku. Z tej przyczyny w skład majątku wspólnoty mogą wejść jedynie prawa i obowiązki związane z gospodarowaniem nieruchomością wspólną (wyrok SN z dnia 15.10.2008 r., I CSK 118/08 (LEX nr 658169)).
4. Zasady działania wspólnoty
W przypadku tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej (powyżej 7 lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych) wspólnotę reprezentuje na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali wybrany przez właścicieli mieszkań zarząd (art. 21 ust. 1UWłasnLokali).
W przypadku małej wspólnoty odpowiednie zastosowanie mają natomiast przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności (art. 19 UWłasnLokali
art. 19 UWłasnLokali
Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.
). W tym miejscu odsyłam więc do skryptu pt. "Współwłasność".
5. Odpowiedzialność wspólnoty mieszkaniowej
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń. Odpowiada więc całym swoim majątkiem (zob wyżej). Odpowiedzialność członków wspólnoty - właścicieli lokali jest natomiast ograniczona do wysokości. Każdy z właścicieli odpowiada więc całym swoim majątkiem, ale do wysokości odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości wspólnej. Wysokość udziału ustala się według algorytmu ustalonego w art. 3 ust. 3 UWłasnLokali
art. 3 UWłasnLokali
1. W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.
2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
4. Do wyznaczenia stosunku, o którym mowa w ust. 3, niezbędne jest określenie, oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu, jego powierzchni użytkowej wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych.
5. Jeżeli nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali, stanowi grunt zabudowany kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
6. W wypadku gdy na podstawie jednej czynności prawnej dokonanej przez właściciela lub przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości następuje wyodrębnienie wszystkich lokali, wysokość udziałów, o których mowa w ust. 1, określają odpowiednio w umowie właściciel lub współwłaściciele.
7. W budynkach, w których nastąpiło wyodrębnienie własności co najmniej jednego lokalu i ustalenie wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej bez uwzględnienia powierzchni pomieszczeń przynależnych lub w sposób inny niż określony w ust. 3, a przy wyodrębnianiu kolejnych lokali ustalano wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej w taki sam sposób, do czasu wyodrębnienia ostatniego lokalu stosuje się zasady obliczania udziału w nieruchomości wspólnej takie, jak przy wyodrębnieniu pierwszego lokalu. Przepisu zdania poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli wszyscy właściciele lokali wyodrębnionych i dotychczasowy właściciel nieruchomości dokonają w umowie nowego ustalenia wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.
.

D. USTANIE WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ
Wspólnota kończy istnienie z chwilą, gdy ostatni lokal w budynku przestanie mieć status odrębnej własności.


CategoryLeksykonW CategoryWlasnoscLokali
Na tej stronie nie ma komentarzy