Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for UzytkowanieWieczysteZmianaOplat


Show raw source

==== Zmiana opłat za użytkowanie wieczyste ====
== zmiana wysokości opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego ==

Na mocy {{pu przepis="art. 77 UGospNier"}} i nast. możliwa jest zmiana wysokości opłat za użytkowanie wieczyste. Od chwili skutecznej zmiany wysokości opłaty właścicielowi nieruchomości (gminie, Skarbowi Państwa) przysługuje roszczenie o uiszczanie opłaty w zmienionej wysokości.

Przy zastosowaniu ww. przepisów pojawiają się w praktyce następujące pytania:
- w jaki sposób jest ustalana wysokość opłat z tytułu użytkowania wieczystego wg {{pu przepis="art. 77 UGospNier"}}?
- jakie obowiązują procedury?

((1)) Reguły ustalania wysokości opłat przy zmianie
Zmiana wartości nieruchomości upoważnia do zaktualizowania wysokości rocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Zmiana ta jednak musi być istotna lub znacząca (G. Bieniek, Komentarz do UGospNier).

Należy uwzględnić następujące czynniki ({{pu przepis="art. 77 UGospNier"}}):
- wycena rzeczoznawcy, ust. 3,
- nakłady poniesione przez użytkownika wieczystego, ust. 4-6.

Według {{pu przepis="art. 151 UGospNier"}} wartość nieruchomości na potrzeby ustalenia wysokości (nowej) opłaty z tytułu użytkowania wieczystego powinna być ustalona zgodnie z najbardziej prawdopodobną jej ceną. W wypadku przeznaczenia na cele publiczne lub przy położeniu na nieruchomościach infrastruktury przesyłowej możliwe jest stwierdzenie, iż wysokie ceny rynkowe są wykluczone.

((1)) Procedura aktualizacji wysokości opłat
Aktualizacja opłat możliwa jest wyłącznie w drodze wypowiedzenia pierwotnych warunków użytkowania wieczystego i złożenia oferty umowy o nowej treści (zmieniona opłata). W wypadku przyjęcia oferty, nowe warunki obowiązują od roku następującym po roku, w którym warunki wypowiedziano. Poza odrzuceniem oferty i rezygnacją w ten sposób z prawa użytkowania wieczystego przez uprawnionego możliwe jest odwołanie od zmiany opłaty do samorządowego kolegium odwoławczego i następnie sprzeciw skutkującym przekazaniem sprawy do sądu powszechnego właściwego dla położenia nieruchomości.

((2)) Wypowiedzenie warunków użytkowania
Warunki użytkowania muszą zostać wypowiedziane, {{pu przepis="art. 78 ust. 1 UGospNier"}}.
Wypowiedzenie musi spełniać następujące wymagania formalne:
- na piśmie,
- do 31.12 roku poprzedzającego,
- zawiera:
- ofertę nowego stosunku prawnego w oparciu o inną wysokość opłaty,
- sposób naliczenia nowej opłaty,
- pouczenie o możliwości zakwestionowania wypowiedzenia,
- informacje o wartości nieruchomości i miejscu, w którym można zapoznać się z operatem szacunkowym.

((2)) Wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego
Wobec aktualizacji opłat podmiot, który jest użytkownikiem wieczystym, ma możliwość zastosowania środków odwoławczych. W szczególności możliwy jest tu wniosek o ustalenie prawidłowości ustalenia nowej ceny do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) w terminie 30 dni od daty otrzymania powiadomienia o aktualizacji.

Złożenie wniosku do SKO odracza uiszczanie opłat w wysokości zmienionej, jednak wg {{pu przepis="art. 78 ust. 4 UGospNier"}} wyjaśnia, iż należne są nadal opłaty w __dotychczasowej wysokości__. Opłata w zmienionej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym wypowiedziano wysokość dotychczasowej opłaty, o ile zostanie ona ustalona w prawomocnym orzeczeniu SKO lub w wyniku zawarcia przed nim ugody, {{pu przepis="art. 79 ust. 5 UGospNier"}}.

((2)) Odwołanie od decyzji samorządowego kolegium odwoławczego
Wysokość ustanowiona przez SKO może zostać zweryfikowana przed sądem, jeśli w oparciu o {{pu przepis="art. 80 ust. 3 UGospNier"}} zostanie wniesiony sprzeciw przeciwko decyzji SKO. W takim wypadku orzeczenie SKO traci moc, nawet gdy sprzeciw odnosi się tylko do części orzeczenia.

W wypadku wniesienia sprzeciwu sąd ustala wysokość opłaty rocznej, która w części przewyższającej opłatę dotychczasową staje się wymagalna dopiero po uprawomocnieniu się wyroku (uchwała SN z dnia 23.06.2005 r., III CZP 37/05).



----
CategoryUzytkowanieWieczyste