Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for UPTZ


Show raw source

====Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym====
==informacje o akcie prawnym==

((1)) Informacje ogólne
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym uchwalona została dnia 16 grudnia 2010 r.. Opublikowano ją w Dz.U. z 2011 r. nr 5, poz. 13. Weszła w życie dnia 1 marca 2011 r. Natomiast część przepisów wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. (zob. {{pu przepis="art. 90 UPTZ"}}).

((2)) Tekst ustawy
Tekst ujednolicony ustawy o publicznym transporcie zbiorowym jest dostępny na [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?logic=&dzur=2011&dzup=13 stronie polskieustawy.com]].

((2)) Postępowanie ustawodawcze
Projekt ustawy i postępowanie ustawodawcze zostało opisane na stronach Kancelarii Sejmu (zob. [[http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/2916.htm strona druku sejmowego nr 2916]], Sejmu VI. kadencji).

((2)) Dotychczasowe nowelizacje
Ustawa była jeden raz nowelizowana przez ustawę o bezpieczeństwie morskim ({{pu akt="UBezpMorskim"}}). Nowelizacja dopasowała brzmienie art. 6 UPTZ w ust. 1 pkt 1 do nowego stanu prawnego, powstałego po wejściu w życie nowej ustawy o bezpieczeństwie morskim.

((2)) Cele ustawy
Ustawa dokonuje wdrożenia do polskiego systemu prawnego [[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:120:0005:0012:PL:PDF dyrektywy nr 2009/33/WE]] Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego (Dz. Urz. UE L 120 z 15.05.2009, str. 5), uchwalonej na podstawie {{pu przepis="art. 175 TWE"}}.

((1)) Struktura ustawy
Ustawa zajmuje się przede wszystkim zasadami organizacji publicznego transportu zbiorowego w Polsce. Organizacja publicznego transportu zbiorowego obejmuje planowanie rozwoju transportu, jego organizowanie oraz zarządzanie nim ({{pu przepis="art. 8 UPTZ"}}). Ponadto ustawa zalicza do organizacji publ. transportu zbiorowego zagadnienia związane z funkcjonowaniem i finansowaniem przewozów w ramach publicznego transportu zbiorowego.
Kilka przepisów poświęcono sprawom skarg i kar pieniężnych.

((1)) Zakres zastosowania ustawy
Ustawa ogranicza się do regulacji organizowania, funkcjonowania i finansowania publicznego transportu zbiorowego.

((2)) Publiczny transport zbiorowy
Zgodnie z tytułem ustawa reguluje zagadnienia związane z publicznym transportem zbiorowym. Jest nim - stosownie do {{pu przepis="art. 4 pkt 14 UPTZ"}} - powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii komunikacyjnej, liniach komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej. Chodzi tu o każdy rodzaj transportu ({{pu przepis="art. 1 ust. 1 UPTZ"}}).
Ustawa dotyczy zarówno transportu wykonywanego w zakresie niezbędnym i koniecznym z punktu widzenia interesu społecznego jak i przewozów "komercyjnych".
Przewozy o charakterze użyteczności publicznej ({{pu przepis="art. 4 pkt 12 UPTZ"}}) są wykonywane przez **operatora** ({{pu przepis="art. 4 pkt 8 UPTZ"}}), na podstawie zawartej z organizatorem umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego i są przez organizatora finansowane według zasad przewidzianych w ustawie.
Pozostałe przewozy są realizowane przez **przewoźnika** ({{pu przepis="art. 4 pkt 11 UPTZ"}}) na podstawie zgłoszenia przewozu oraz według zasad komercyjnych, tzn. bez finansowania ze strony organizatora.

((2)) Zagadnienia związane z transportem publicznym
Ustawa dotyczy trzech ważnych zagadnień:
- [[OrganizacjaTransportuPublicznego organizacji]],
- [[FunkcjonowanieTransportuPublicznego funkcjonowania]] oraz
- [[FinansowanieTransportuPublicznego finansowania]]
publicznego transportu zbiorowego.
O ile w zakresie organizacji i funkcjonowania ustawa dotyczy transportu publicznego wykonywanego zarówno w Polsce jak i w strefie transgranicznej (definicja w {{pu przepis="art. 4 pkt 17 UPTZ"}}), tak w części związanej z finansowaniem publicznego transportu zbiorowego, regulacje odnoszą się wyłącznie do realizowanego na terytorium Polski ({{pu przepis="art. 1 ust. 2 UPTZ"}})

((1)) Najważniejsze postanowienia ustawy
Zanim nastąpią rozważania dotyczące całości ustawy, warto pochylić się nad pewnymi ogólnymi zagadnieniami.

((2)) Definicja publicznego transportu zbiorowego
Do nich należy z pewnością definicja publicznego transportu zbiorowego. Stosownie do art. 4 pkt 14 UPTZ publicznym transportem zbiorowym jest
1) przewóz osób, który
1) jest powszechnie dostępny,
1) jest regularny,
1) jest wykonywany w określonych odstępach czasu i
1) jest wykonywany po określonej linii komunikacyjnej, liniach komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej.

((2)) Eliminacja prawa wyłączności
Zob. PublicznyTransportZbiorowyPrawoWylacznosci
----
CategoryPublicznyTransportZbiorowy