Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Spełnienie świadczenia cywilnoprawnego


A. Pojęcie
Świadczenie zostanie spełnione, gdy dłużnik zachowa się zgodnie z treścią zobowiązania i w sposób czyniący zadość interesom wierzyciela (por. RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO, wyd. 6, nb. 92). Spełnienie świadczenia prowadzi do zaspokojenia wierzyciela i wygaśnięcia zobowiązania.

B. Schemat
Graficznie więc zasady spełniania świadczeń można przedstawić w ten sposób - zob. diagram Taris(R).

C. Przypadek "normalny"
Spełnienie świadczenia nastąpi, gdy dłużnik dokona czynności będącej przedmiotem świadczenia w miejscu w i czasie określonym w zobowiązaniu.
1. Miejsce spełnienia świadczenia
Miejsce spełnienia świadczenia określono w art. 454 KC
art. 454 KC
§ 1. Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania.
§ 2. Jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa.
. Stosownie do tego, gdzie świadczenie ma być spełnione, w polskim prawie cywilnym wyróżnia się:
Nie ma natomiast w Polsce pojęcia długu wysyłkowego. Takie pojęcie jest znane natomiast np. prawu niemieckiemu (zob. Schickschuld).

2. Czas spełnienia świadczenia
Czas spełnienia świadczenia określa jego wymagalność. Zasady jej ustalania regulowano natomiast w art. 455 KC
art. 455 KC
Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.
.

3. Osoba spełniająca świadczenie
Z reguły spełniającym świadczenie jest dłużnik. Skutek w postaci spełnienia świadczenia zajdzie również w sytuacji, gdy świadczenie w całości spełni współdłużnik solidarny (art. 366 § 1 KC
art. 366 KC
§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).
§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
) albo dłużnik pozostający w relacji odpowiedzialności in solidum.
Spełnienie świadczenia przez osobę trzecią - nie włączoną jako współdłużnik solidarny albo in solidum - prowadzi do wygaśnięcia świadczenia w przypadkach przewidzianych np. w art. 356 § 2 KC
art. 356 KC
§ 1. Wierzyciel może żądać osobistego świadczenia dłużnika tylko wtedy, gdy to wynika z treści czynności prawnej, z ustawy albo z właściwości świadczenia.
§ 2. Jeżeli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, chociażby działała bez wiedzy dłużnika.
, art. 518 § 1 KC
art. 518 KC
§ 1. Osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty:
1) jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi;
2) jeżeli przysługuje jej prawo, przed którym spłacona wierzytelność ma pierwszeństwo zaspokojenia;
3) jeżeli działa za zgodą dłużnika w celu wstąpienia w prawa wierzyciela; zgoda dłużnika powinna być pod nieważnością wyrażona na piśmie;
4) jeżeli przewidują to przepisy szczególne.
§ 2. W wypadkach powyższych wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia, które jest już wymagalne.
§ 3. Jeżeli wierzyciel został spłacony przez osobę trzecią tylko w części, przysługuje mu co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed wierzytelnością, która przeszła na osobę trzecią wskutek zapłaty częściowej.
, art. 823 § 1 KC
art. 823 KC
§ 1. W razie zbycia przedmiotu ubezpieczenia prawa z umowy ubezpieczenia mogą być przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia. Przeniesienie tych praw wymaga zgody ubezpieczyciela, chyba że umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej.
§ 2. W razie przeniesienia praw, o których mowa w § 1, na nabywcę przedmiotu przechodzą także obowiązki, które ciążyły na zbywcy, chyba że strony za zgodą ubezpieczyciela umówiły się inaczej. Pomimo tego przejścia obowiązków zbywca odpowiada solidarnie z nabywcą za zapłatę składki przypadającej za czas do chwili przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.
§ 3. Jeżeli prawa, o których mowa w § 1, nie zostały przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, stosunek ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.
§ 4. Przepisów § 1-3 nie stosuje się przy przenoszeniu wierzytelności, jakie powstały lub mogą powstać wskutek zajścia przewidzianego w umowie wypadku.
i innych.

D. Wykonanie zastępcze
Jako spełnienie świadczenia należy również traktować wykonanie zastępcze.

E. Surogaty spełnienia świadczenia i inne sposoby zaspokojenia wierzyciela
Nie są natomiast synonimem spełnienia świadczenia surogaty świadczenia (datio in solutum, facultas alternativa, alternativa obligatio) oraz inne sposoby zaspokojenia wierzyciela (do depozytu sądowego, potrącenie i odnowienie).

CategoryInstytucjePrawaCywilnego CategoryLeksykonS CategorySwiadczenie
Na tej stronie nie ma komentarzy