Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for RozwiazanieStosunkuPracyZNauczycielem


Show raw source

=====Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem =====
==możliwości zwolnienia nauczyciela ==

((1)) Likwidacja lub reorganizacja szkoły ({{pu przepis="art. 20 UKartaNaucz"}})
Każdego nauczyciela można zwolnić w razie, gdy prowadzona jest reorganizacja lub likwidacja (także częściowa) szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.

((2)) Przesłanki

((3)) nauczyciel
Dotyczy wszystkich nauczycieli (mianowanych i zatrudnionych na podstawie umowy o pracę)

((3)) powody
całkowita lub częściowa likwidacja szkoły lub
zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole, zmiany planu nauczania oraz zwiększenia obowiązkowego wymiaru zajęć, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

((3)) przesłanki negatywne
złożenie wniosku przez nauczyciela (mianowanego) o przeniesienie w stan spoczynku

((3)) upływ okresu wypowiedzenia
3 miesiące, na koniec roku szkolnego albo
1 miesiąc ({{pu przepis="art. 20 ust. 5 UKartaNaucz"}})

((2)) Okoliczności bez znaczenia
"Złożenie przez nauczyciela [...] wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w określonym terminie nie jest przeszkodą do rozwiązania z nim stosunku pracy, na podstawie {{pu przepis="art. 20 UKartaNaucz"}}, przed terminem wskazanym jako początek urlopu" (wyrok SN z dnia 7 listopada 1995 r., I PRN 83/95, OSNP 1996, nr 12, poz. 169).
"złożenie przez nauczyciela wniosku o udzielenie urlopu na podstawie {{pu przepis="art. 73 UKartaNaucz"}} lub korzystanie z takiego urlopu nie stanowi przeszkody do rozwiązania z nim stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 UKartaNaucz" (uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 26 czerwca 2013 r., I PZP 1/13, LEX nr 1348188). Uzasadniając takie stanowisko, SN wskazał, że cel regulacji {{pu przepis="art. 20 UKartaNaucz"}} jest taki sam jak ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, która uchyla ochronę trwałości stosunku pracy z {{pu przepis="art. 41 KP"}}. Podobnie też w wyroku z dnia 4 lipca 2013 r., II PK 215/12, LEX nr 1371999; z dnia 21 października 2013 r., II PK 22/13, LEX nr 1399910; z dnia 7 stycznia 2014 r., II PK 108/13, LEX nr 1438796, oraz z dnia 5 marca 2014 r., II PK 147/13, LEX nr 145511.

((1)) Przypadki określone w {{pu przepis="art. 23 UKartaNaucz"}}
Ten przepis określa sytuacje **obligatoryjnego** (w razie wystąpienia okoliczności opisanych w ust. 1) i **fakultatywnego** (przyczyny kreślone w ust. 4) rozwiązania stosunku pracy z **nauczycielem mianowanym**.
Stosunek {{pu przepis="art. 20 UKartaNaucz"}} i {{pu przepis="art. 23 UKartaNaucz"}} nie jest do końca jasny.

((2)) Nauczyciel mianowany
Zob. {{pu przepis="art. 9b UKartaNaucz"}}

((2)) Przyczyny obligatoryjne
Obligatoryjne rozwiązanie stosunku pracy na podstawie analizowanego przepisu następuje, gdy ma miejsce jedna z wymienionych tam okoliczności.

((3)) wniosek nauczyciela
{{pu przepis="art. 23 ust. 1 pkt 1 UKartaNaucz"}}

((3)) nieobecność z powodu choroby
{{pu przepis="art. 23 ust. 1 pkt 2 UKartaNaucz"}}
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 lutego 2010 r., II PK 233/09 (OSNP 2011 Nr 15-16, poz. 205 = OSP 2012 Nr 11, poz. 114 = LEX nr 889448):
"Przepis {{pu przepis="art. 23 ust. 1 pkt 2 UKartaNaucz"}} stanowi o obowiązku rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 lipca 2006 r., I PK 47/06, Prawo Pracy 2006 nr 12, s. 36). Przepis ten stanowi też o okresach ochronnych, w których nie jest dopuszczalne rozwiązanie stosunku pracy z mianowania. W przypadku niezdolności spowodowanej chorobą okres ten wynosi bez wątpienia, 182 dni. Natomiast z przepisu tego nie wynika jednoznacznie ile wynosi okres ochronny w przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Wykładnia literalna nie może być w tym przypadku uznana za wystarczającą. Prowadziłaby ona bowiem do wniosku, że udzielenie nawet bardzo krótkiego urlopu (np. 1-miesięcznego) oznaczałoby przedłużenie ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy o 12 miesięcy. Nie jest możliwe do zaakceptowania, by bez względu na to, że nauczyciel nie uzyskał prawa do zasiłku rehabilitacyjnego lub urlopu dla poratowania zdrowia był objęty w tym czasie ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Okres ochronny musi więc zostać uzależniony od okresu udzielonego urlopu dla poratowania zdrowia. W okolicznościach faktycznych niniejszej sprawy urlop dla poratowania zdrowia powódki zakończył się w dniu 31 sierpnia 2007 r. Tak więc z tą datą zakończył się okres ochronny wynikający z art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty. Powódka była nadal niezdolna do pracy, wyczerpany został okres zasiłkowy, nie nabyła prawa do zasiłku rehabilitacyjnego lub urlopu dla poratowania zdrowia, co rodziło konieczność rozwiązania stosunku pracy. Spełnienie wszystkich przesłanek ustawowych nakładało więc na dyrektora obowiązek dokonania tej czynności. Można więc stwierdzić, iż z art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty wynika, że wyczerpanie okresu 182 dni czasowej niezdolności spowodowanej chorobą oraz zakończenie trwającego krócej niż rok urlopu dla poratowania zdrowia, w razie przedłużającej się niezdolności do pracy, stanowi obligatoryjną przesłankę rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania."

W tym wypadku rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy ({{pu przepis="art. 23 ust. 2 pkt 2 UKartaNaucz"}}).

((3)) niezdolność do wykonywania pracy
{{pu przepis="art. 23 ust. 1 pkt 3 UKartaNaucz"}}
Rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy.

((3)) negatywna ocena pracy
{{pu przepis="art. 23 ust. 1 pkt 5 UKartaNaucz"}}
Rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem tego miesiąca, w którym upływa trzymiesięczne wypowiedzenie, licząc od otrzymania przez nauczyciela negatywnej oceny pracy.

((3)) utrata uprawnień do nauczania religii
{{pu przepis="art. 23 ust. 1 pkt 6 UKartaNaucz"}}
Rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.

((2)) Przyczyny fakultatywne
Omawiany przepis przewiduje również fakultatywne przyczyny rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym:

((3)) porozumienie stron
{{pu przepis="art. 23 ust. 4 pkt 1 UKartaNaucz"}}
Rozwiązanie następuje w terminie określonym przez strony

((3)) nieusprawiedliwione niezgłoszenie się na badanie okresowe lub kontrolne
{{pu przepis="art. 23 ust. 4 pkt 2 UKartaNaucz"}}
Rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał o tym informację o niestawieniu się na badania (uw. na ust. 5)


((1)) Rozwiązanie umowy o pracę ({{pu przepis="art. 27 UKartaNaucz"}})


((1)) Wygaśnięcie stosunku pracy ({{pu przepis="art. 26 UKartaNaucz"}})
(...)
-----
CategoryPrawoOswiatowe CategoryPrawoPracy