Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for RoszczeniaUzupelniajace


Show raw source

====Roszczenia uzupełniające właściciela====
==treść i przesłanki roszczeń uzupełniających roszczenie windykacyjne==

Są to roszczenia związane z rozliczeniami (stąd też nazwa: roszczenia rozliczeniowe, roszczenia dodatkowe) po realizacji [[RoszczenieWindykacyjne roszczenia windykacyjnego]]. Ma to znaczenie dla przesłanek roszczenia, z których pierwsza dotyczy istnienia pomiędzy stronami stosunku uzasadniającego windykację rzeczy.

((1)) UWAGI OGóLNE
Ustawa wyróżnia następujące rodzaje roszczeń:
1) [[RoszczeniaWynagrodzenieZaBezumowneKorzystanieZRzeczy roszczenia o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy]],
2) [[RoszczeniaZwrotPozytkow roszczenia o zwrot pożytków albo ich ekwiwalentu]] oraz
3) [[RoszczenieOdszkodowanieZuzyciePogorszenieUtrataRzeczy roszczenia o odszkodowanie za szkodę spowodowaną zużyciem, pogorszeniem albo utratą rzeczy]].

Roszczenia te są samodzielne, co oznacza, że mogą być dochodzone niezależnie od roszczenia windykacyjnego oraz mogą być odrębnym od tego roszczenia przedmiotem obrotu (WitczakKawalkoSkrypt, str. 71).

Przepisy art. 224 i nast. KC nie regulują wyczerpująco wszystkich kwestii związanych z rozliczeniami pomiędzy właścicielem rzeczy a jej posiadaczem. Stąd też słusznie przyjmuje się, że w kwestiach nieunormowanych przez art. 224 i nast. należy sięgać do powszechnych zasad prawa cywilnego (Gniewek w: SystemPrawaPrywatnegoTom3, § 27 nb. 148). Dlatego na podstawie innych przepisów KC właściciel może dochodzić:
- wydania surogatu, który posiadacz uzyskał w zamian za rzecz (np. cenę uzyskaną za zbycie rzeczy) na podstawie {{pu przepis="art. 405 KC"}},
- przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego,
- naprawienia szkody powstałej na skutek uszkodzenia lub utraty rzeczy (Gniewek w: SystemPrawaPrywatnegoTom3, § 27 nb. 172 i 178).

((1)) ORZECZNICTWO

((2)) Wyrok SN z 27.2.2009 r. (II CSK 512/08), niepubl. LEX 494013
Przepisy {{pu przepis="art. 224 KC"}} -{{pu przepis="art. 230 KC"}} regulują stosunki prawne, gdy rzecz znalazła się w posiadaniu niewłaściciela, a źródłem tego stanu rzeczy nie była umowa. Innymi słowy, przepisy te nie mają zastosowania do stosunku umownego między właścicielem a inną osobą, na podstawie którego korzystał on z rzeczy za zgodą właściciela. W takim wypadku mają zastosowanie w pierwszej kolejności postanowienia umowy, a w razie jej braku albo odpadnięcia tego tytułu przepisy Kodeksu cywilnego o zobowiązaniach.

((2)) Postanowienie SN z 5.3.2009 r. (sygn. akt III CZP 6/09)
Zob.: PostanowienieSNIIICZP609

((2)) Wyrok z 31.3.2004 (sygn. akt I CK 102/03)
Zob. WyrokSNICK10203

((2)) Wyrok SN z 9.6.2000 r. (sygn. akt IV CKN 1159/00), niepubl. (LEX 52472)
W zakresie jednak jakim {{pu przepis="art. 224 KC"}} i {{pu przepis="art. 225 KC"}} regulują stosunki pomiędzy właścicielem a posiadaczem stanowią wyłączne podstawy odpowiedzialności.
--------
CategoryOchronaWlasnosci