Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [17283]

To jest stara wersja NiemieckiePENPEwAVBVernwV utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-11-20 12:28:44.

 

Uprawnienia dostawcy ciepła na mocy AVBFernwärmeV w przypadku nielegalnego poboru energii

regulacja w niemieckim prawie energetycznym

Mimo, iż ciepło sieciowe w prawie niemieckim nie jest regulowane w takim samym, szczegółowym zakresie, jak ma to miejsce w prawie polskim, istnieją przepisy szczególne w zakresie warunków umownych, które musi uwzględnić sprzedawca ciepła. Szczegóły przewiduje w tym zakresie rozporządzenie AVBFernwärmeV.

Regulacje dotyczące NPE w ww. rozporządzeniu są sformułowane podobnie, jak w przypadku rozporządzeń dotyczących energii elektrycznej i gazu, przy czym w zakresie uprawnień przedsiębiorstwa energetycznego na wypadek NPE nie rozróżnia się między operatorem sieci a dostawcą energii. W zakresie ciepła systemowego rozdzielenie tych rodzajów działalności nie ma bowiem miejsca.

W AVBFernwärmeV przewidziano w § 33 ust. 1 pkt 2, że przedsiębiorstwo ciepłownicze może wstrzymać dostawy ciepła. W § 33 ust. 4 przewidziano prawo do natychmiastowego wypowiedzenia umowy. Poza kilkoma szczegółami uprawnienia te są identyczne jak uprawnienia dostawcy energii elektrycznej czy gazu przewidziane w StromGVV/GasGVV.

A. Wstrzymanie dostaw ciepła na mocy § 33 ust. 1 pkt 2 AVBFernwärmeV
Na mocy § 33 ust. 1 AVBFernwärmeV przedsiębiorstwo ciepłownicze ma prawo do wstrzymania dostaw ciepła. Szczególna dotkliwość tej sankcji dla odbiorcy ciepła objawia się również w tym, że jest ona możliwa w trybie natychmiastowym. Nie jest zatem konieczne ani uprzednie ostrzeżenie odbiorcy ani też wytyczenie terminu, w którym wstrzymanie ma nastąpić ("przedsiębiorstwo jest uprawnione do natychmiastowego wstrzymania zaopatrzenia", niem.: das Unternehmen ist berechtigt, die Versorgung fristlos einzustellen).

Przesłanki tej sankcji w przypadku NPE to:
  • doszło do naruszenia ogólnych warunków zaopatrzenia (czyli zasad ustalonych w rozporządzeniu), oraz
  • nastąpiła sytuacja, w której wstrzymanie dostaw jest konieczne do zapobieżenia zużywania ciepła z obejściem, manipulacją czy przed montażem urządzeń pomiarowych (§ 33 ust. 1 pkt 2 AVBFernwärmeV).

Obok wspomnianych przy opisie uprawnień operatora sieci elektroenergetycznej i gazowniczej problemów procesowych (dowód NPE odbiorcy), które pojawiają się analogicznie w przypadku nielegalnego poboru ciepła, należy pamiętać o trudnościach z samym fizycznym odcięciem dopływu ciepła do danego obiektu. Dostawy ciepła są realizowane do wymienników ciepła u odbiorcy nie posiadających zazwyczaj w praktyce (przynajmniej w Niemczech) odpowiednich zaworów, które umożliwiłyby odcięcie dostaw w odpowiednim miejscu. Dlatego też wstrzymanie dostaw ciepła związane jest często ze znacznym nakładem środków (wykopanie rury, montaż odpowiedniej blokady bez usunięcia z rur wody itd.). Tym samym jest ono stosowane wyłącznie jako ultima ratio dopiero po wypowiedzeniu umowy i definitywnym zakończeniu współpracy z danym odbiorcą - np. w przypadku ogłoszenia upadłości. Jest to zatem uprawnienie, z którego przedsiębiorstwo ciepłownicze korzysta niezmiernie rzadko.

B. Natychmiastowe wypowiedzenie umowy, § 33 ust. 4 AVBFernwärmeV






CategoryNPE
Na tej stronie nie ma komentarzy