Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Promesa otrzymania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

promesa wg art. 3d UNabywNierPCudz

A. Warunki uzyskania promesy
Warunki uzyskania promesy są takie same jak dla samego zezwolenia. Zob. więc UdzielenieZezwoleniaUNabywNierPCudz. Promesa jest także decyzją administracyjną w rozum. art. 107 KPA
art. 107 KPA
§ 1. Decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji lub, jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem osobistym. Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.
§ 2. Przepisy szczególne mogą określać także inne składniki, które powinna zawierać decyzja.
§ 3. Uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, zaś uzasadnienie prawne - wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisów prawa.
§ 4. Można odstąpić od uzasadnienia decyzji, gdy uwzględnia ona w całości żądanie strony; nie dotyczy to jednak decyzji rozstrzygających sporne interesy stron oraz decyzji wydanych na skutek odwołania.
§ 5. Organ może odstąpić od uzasadnienia decyzji również w przypadkach, w których z dotychczasowych przepisów ustawowych wynikała możliwość zaniechania lub ograniczenia uzasadnienia ze względu na interes bezpieczeństwa Państwa lub porządek publiczny.
.

B. Uzyskanie zezwolenia na podstawie promesy
Podmiotowi, który otrzymał promesę udzieloną wg wyżej wymienionych zasad, przysługuje żądanie o wydanie zezwolenia przez właściwego ministra. Żądanie to jest uzasadnione, o ile:
  1. nie minął okres ważności promesy i
  2. nie doszło do zmiany stanu faktycznego istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy.

1. Okres ważności promesy
Promesa jest ważna przez rok od dnia wydania (art. 3d ust. 2 UNabywNierPCudz
art. 3d UNabywNierPCudz
1. Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość może ubiegać się o przyrzeczenie wydania zezwolenia, zwane dalej "promesą". Do promesy stosuje się odpowiednio przepisy art. 1-3c.
2. Promesa jest ważna rok od dnia wydania.
3. Promesa może być wydana również na wniosek założycieli podmiotu, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 4.
4. W okresie ważności promesy nie można odmówić wydania zezwolenia, chyba że uległ zmianie stan faktyczny istotny dla rozstrzygnięcia sprawy.
).

2. Niezmienność stanu faktycznego
Istotnym warunkiem jest, aby w czasie od dnia udzielenia promesy nie doszło do istotnych zmian w zakresie stanu faktycznego, który był podstawą jej udzielenia. Nie chodzi więc o całkowity brak zmian, ale o to, by nie zaszły żadne zmiany w zakresie przesłanek, od których zależy udzielenie zezwolenia (zob. UdzielenieZezwoleniaUNabywNierPCudz).
Na tej stronie nie ma komentarzy