Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for MediacjaProtokol


Show raw source

====Protokół z przebiegu mediacji====
==elementy protokołu z przeprowadzonego postępowania mediacyjnego==

((1)) Informacje ogólne
W każdym przypadku, niezależnie od wyniku [[Mediacja mediacji]] oraz liczby odbytych posiedzeń mediacyjnych, sporządza się (jeden) protokół z [[MediacjaPrzebieg przebiegu mediacji]]. Ustawa nie wymaga, aby protokół sporządził mediator. Może to więc uczynić każda osoba uczestnicząca w postępowaniu. Jednakże to na mediatorze spoczywa obowiązek dopilnowania, aby protokół taki w ogóle powstał i zawierał wszystkie elementy wymienione w {{pu przepis="art. 183(12) § 1 KPC"}}. Chociaż ustawodawca nie przewidział szczególnego terminu na dokonanie tej czynności, przyjąć należy, że powinno to nastąpić bezzwłocznie po [[MediacjaZakonczenie zakończeniu mediacji]].

((1)) Treść protokołu
Protokół powinien zawierać dane przewidziane w {{pu przepis="art. 183(12) § 1 KPC"}}. Należą do nich oznaczenie miejsca i czasu przeprowadzenia [[Mediacja mediacji]], dane personalne i adresowe stron oraz mediatora, a także wynik [[Mediacja mediacji]]. Czas przeprowadzenia [[Mediacja mediacji]] może być oznaczony przez określenie, kiedy odbywały się poszczególne czynności mediacyjne. W sytuacji, gdy nie doszło do zawarcia [[UgodaMediacyjna ugody]], moment [[MediacjaZakonczenie mediacji]] powinien być wyraźnie wskazany w protokole. Ze względu na zasadę poufności w protokole nie zamieszcza się szczegółowego sprawozdania z [[MediacjaPrzebieg przebiegu postępowania mediacyjnego]] ({{pu przepis="art. 183(4) § 1 KPC"}}). W szczególności nie powinien odwoływać się do jakichkolwiek propozycji ugodowych, propozycji wzajemnych ustępstw lub innych oświadczeń składanych w postępowaniu mediacyjnym ({{pu przepis="art. 183(4) § 3 KPC"}}).

((1)) Podpisanie protokołu
Mediator zawsze podpisuje protokół. Jeżeli strony zawrą [[UgodaMediacyjna ugodę]], mediator ma obowiązek zamieszczenia jej treści w protokole [[Mediacja mediacji]]. W takim wypadku protokół wraz z [[UgodaMediacyjna ugodą]] podpisują strony i mediator. [[UgodaMediacyjna Ugoda]] może jednak również zostać załączona do protokołu oddzielnym dokumentem ({{pu przepis="art. 183(12) § 2 zd. 1 KPC"}}). Wówczas protokół podpisuje jedynie mediator, a strony samą [[UgodaMediacyjna ugodę]] ({{pu przepis="art. 183(12) § 2 zd. 2 KPC"}}). W razie niemożności podpisania [[UgodaMediacyjna ugody]] przez którąkolwiek ze stron zadaniem mediatora jest stwierdzenie tej okoliczności, czyniąc w protokole odpowiednią wzmiankę ({{pu przepis="art. 183(12) § 2 zd. 3 KPC"}}). Pomimo iż nie wynika to wprost z treści komentowanego przepisu, mediator nie powinien w takim przypadku ograniczać się do samej adnotacji o niemożności podpisania [[UgodaMediacyjna ugody]], lecz powinien wskazać także przyczyny braku podpisu (por. np. {{pu przepis="art. 142 § 1 KPC"}}, {{pu przepis="art. 330 § 1 KPC"}}, {{pu przepis="art. 809 pkt 6 KPC"}} czy {{pu przepis="art. 951 § 2 KC"}} i {{pu przepis="art. 953 KC"}}). Następnie mediator doręcza stronom odpis protokołu. Dalsze czynności są uzależnione od rodzaju [[Mediacja mediacji]] ([[MediacjaNaPodstawieUmowy umownej]] czy [[MediacjaNaPodstawiePostanowieniaSadu ze skierowania sądu]]).

((1)) Mediacja na podstawie umowy
Jak wynika z treści {{pu przepis="art. 183(13) § 1 KPC"}}, w przypadku [[MediacjaNaPodstawieUmowy mediacji umownej]] mediator niezwłocznie po zawarciu [[UgodaMediacyjna ugody]] składa protokół w sądzie, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy według właściwości ogólnej lub wyłącznej ({{pu przepis="art. 27 KPC"}} - {{pu przepis="art. 30 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 38 KPC"}} - {{pu przepis="art. 42 KPC"}}). Pewne trudności z ustaleniem sądu, do którego należy złożyć protokół z [[MediacjaPrzebieg przebiegu mediacji]] prowadzonej na podstawie [[MediacjaNaPodstawieUmowy umowy]], może mieć mediator niebędący prawnikiem. Dlatego zgodzić się należy z poglądem, że ewentualny błąd mediatora powinien zostać skorygowany z urzędu przez sąd, do którego protokół mylnie wpłynął, bez negatywnych konsekwencji dla stron i mediatora. W takiej sytuacji protokół powinien zostać przekazany sądowi właściwemu ({{pu przepis="art. 200 KPC"}}).
Jeżeli natomiast [[Mediacja mediacja]] prowadzona była na podstawie [[MediacjaNaPodstawieUmowy umowy]] i nie doprowadziła do zawarcia [[UgodaMediacyjna ugody]], doręczenie stronom odpisów protokołu stanowi ostatnią czynność podejmowaną w ramach postępowania mediacyjnego. Brak obowiązku złożenia protokołu z [[MediacjaPrzebieg przebiegu mediacji]] w sądzie może wywołać pewne problemy w powoływaniu się na {{pu przepis="art. 123 § 1 pkt 3 KC"}}.

((1)) Mediacja na podstawie postanowienia sądu
Inaczej jest w przypadku [[MediacjaNaPodstawiePostanowieniaSadu mediacji ze skierowania sądu]], gdzie mediator zawsze – niezależnie od wyniku [[Mediacja mediacji]] – składa protokół (z [[UgodaMediacyjna ugodą]] stron lub bez niej, gdy [[Mediacja mediacja]] nie dała pozytywnego wyniku) w sądzie rozpoznającym sprawę ({{pu przepis="art. 183(13) § 2 KPC"}}).

((1)) Brak złożenia protokołu
Konsekwencją niezłożenia przez mediatora protokołu w sądzie jest obowiązek naprawienia przez niego [[SzkodaCywilnoprawna szkody]], jaką strony poniosły wskutek tego zaniedbania ({{pu przepis="art. 471 KC"}}).

((1)) Wzory pism
- [[WzorProtokolZMediacji protokół z mediacji]].

((1)) Literatura
1. [[PazdanRejent2004 M. Pazdan, O mediacji i projekcie jej unormowania w Polsce]], Rejent nr 2/2004,
2. [[MorekMediacjaIArbitrazKomentarz R. Morek, Mediacja i arbitraż art. 183(1) -183(15), 1154-1217 KPC. Komentarz]], Warszawa 2006.

----
CategoryMediacjaWSprawachCywilnych