Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [17337]

To jest stara wersja KogeneracjaNiemieckiePE utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-12-01 11:33:31.

 

Kogeneracja w Niemczech

regulacja wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu w niemieckim prawie

artykuł jest w trakcie opracowania

A. Ramy regulacyjne
Podstawowym aktem prawnym, w którym uregulowano w Niemczech system wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest ustawa o zachowaniu, modernizacji i rozbudowie kogeneracji (Ustawa o kogeneracji) [1], w skrócie określana jako KWKG. Ustawa ta podlegała w ostatnich latach wielu gruntownym zmianom. W pewnym okresie sygnalizowano nawet rezygnację ze wsparcia kogeneracji ze względu na nacisk na odnawialne źródła energii, jednak z oczywistych względów oraz z powodu nacisku również z Unii Europejskiej system wsparcia nadal istnieje i zdaje się stopniowo w ostatnich latach stabilizować na wysokim poziomie. Przykładem może tu być w ostatnim czasie podwyższenie dodatków kogeneracyjnych dla nowych źródeł podlegających od 2013 roku systemowi handlu CO2.

B. System wsparcia
Mechanizm wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest w niemieckim prawie oparty o wymienione poniżej prawa i obowiązki uczestników rynku energii:
1. Obowiązek przyłączenia, odbioru i wynagrodzenia energii elektrycznej, § 4 KWKG
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł (OZE) podmiot wytwarzający energię elektryczną w kogeneracji ma prawo domagać się od operatora sieci bezwarunkowego (prawo pierwszeństwa wobec innych źródeł) przyłączenia do sieci i odbioru energii wraz z jej preferencyjnym zakupem i wynagrodzeniem. Wytwórca kogeneracyjny nie musi zatem dbać o zapewnienie odbioru wytworzonej (w kogeneracji) energii elektrycznej.

2. Dodatek do ceny energii elektrycznej, § 5 KWKG
Obok obowiązku przyłączenia źródła, odbioru energii elektrycznej i jej wykupienia przez operatora sieci producent energii w skojarzeniu otrzymuje dodatek kogeneracyjny na mocy § 5 KWKG i w wysokości oraz na zasadach ustalonych w § 7 KWKG.


3. Dopłaty do rozbudowy sieci ciepłowniczej, § 5a KWKG
Dodatkowym i zupełnie innym strukturalnie instrumentem preferencji jest możliwość dofinansowania rozbudowy sieci ciepłowniczych, któ®e są niejako technicznym warunkiem dla produkcji energii elektrycznej w kogeneracji. Szczegóły w tym zakresie § 5a KWKG.


Należy jednak pamiętać, że w Niemczech nie ma w przepisach prawa energetycznego jakiegokolwiek obowiązku odbioru ciepła oraz nie istnieje - nawet w zalążku - zasada TPA w ciepłownictwie. Oznacza to, że przedsiębiorstwa ciepłownicze konkurują z innymi metodami ogrzewania, ale nie konkurują co do zasady między sobą. Systemy ciepłownicze funkcjonują zatem albo w taki sposób, iż zarówno wytwarzanie jak i sieć ciepłownicza znajdują się w rękach jednego podmiotu albo współpraca wytwórcy i przedsiębiorstwa sieciowego bazują na wynegocjowanych warunkach umownych a nie na administracyjnie wyznaczonych regułach.


W kontekście wsparcia i funkcjonowania kogeneracji istotne jest również to, jak prawo traktuje rynek ciepła. Wskazane powyżej regulacje mają tak samo istotny wpływ na warunki sprzedaży ciepła na lokalnym rynku. Również w prawie niemieckim pojawia się pytanie, czy i na ile sieci ciepłownicze
  1. generują monopole
  2. powinny być uregulowane na podobnych zasadach, jak sieci elektroenergetyczne i gazownicze (zasada TPA)

W tym zakresie w ostatnim czasie w Niemczech toczona jest dość intensywna dyskusja i szereg analiz. Istotny jest w tym zakresie raport urzędu antymonopolowego z 23 sierpnia 2012 roku. W raporcie stwierdzono między innymi, że:
  1. konkurencja na niemieckim rynku ciepła wprawdzie nie funkcjonuje optymalnie, ale
  2. rozwiązanie problemu przy pomocy instrumentów TPA (dostępu do sieci podmiotów trzecich) oraz swobody wyboru sprzedawcy ciepła ze względów technicznych i ekonomicznych nie jest żadnym rozwiązaniem.




[1] Niem.: Gesetz für die Erhaltung, die Modernisierung und den Ausbau der Kraft-Wärme-Kopplung (Kraft-Wärme-Kopplungsgesetz).


CategoryKogeneracja
Na tej stronie nie ma komentarzy