Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Kazus nr 2 z problematyki zawarcia umowy cywilnoprawnej

zawarcie umowy przez internet, uchylenie się od skutków oświadczenia woli

A. STAN FAKTYCZNY
17-letni S wystawił na prośbę swojego ojca (T) na licytację w jednym z internetowych serwisów sprzedaży używany samochód. Najwyższą cenę - 10.000 zł - zaproponował B, który tym samym wygrał aukcję. Po zakończeniu aukcji B domaga się więc wydania pojazdu, zaś T odmawia i powołuje się na nieosiągnięcie ceny minimalnej. T twierdzi również, że S miał wyznaczyć cenę minimalną w wys. 40.000 zł, ale zrobił to dopiero dzień przed upływem terminu zamknięcia aukcji.
Czy w tej sytuacji B może domagać się od T wydania auta?

B. ROZWIĄZANIE
Zob. wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie (sygn. akt: II Ca 26/11) informacja za Rzeczpospolitą oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 7u.7.2010 (sygn. akt: I ACa 295/10)
Zob. art. 701 KC
art. 701 KC
§ 1. Umowa może być zawarta w drodze aukcji albo przetargu.
§ 2. W ogłoszeniu aukcji albo przetargu należy określić czas, miejsce, przedmiot oraz warunki aukcji albo przetargu albo wskazać sposób udostępnienia tych warunków.
§ 3. Ogłoszenie, a także warunki aukcji albo przetargu mogą być zmienione lub odwołane tylko wtedy, gdy zastrzeżono to w ich treści.
§ 4. Organizator od chwili udostępnienia warunków, a oferent od chwili złożenia oferty zgodnie z ogłoszeniem aukcji albo przetargu są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami ogłoszenia, a także warunków aukcji albo przetargu.
, art. 84 KC
art. 84 KC
§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
, art. 95 KC
art. 95 KC
§ 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.
§ 2. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.
,
W uzasadnieniu rozstrzygającą rolę przyznano regulaminowi serwisu aukcyjnego, zgodnie z którym zmiana aukcji jest możliwa tylko w ciągu trzech minut od jej uruchomienia.
Zob. więcej w AukcjeInternetowe

CategoryKazusyPrawoCywilne CategoryWadyOswiadczeniaWoli CategoryZawarcieUmowyCywilnoprawnej CategoryCzynnoscPrawna CategoryUmowaSprzedazy
Na tej stronie nie ma komentarzy