Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for KazusWspolwlasnosc3


Show raw source

====Kazus nr 3 z zakresu współwłasności====

((1)) Stan faktyczny
A i B byli parą od maja 2003 r. do końca września 2010 r. W styczniu 2009 r. wspólnie nabyli samochód osobowy (za cenę 20.000 zł). Po rozstaniu każde z nich chciałoby zatrzymać auto dla siebie. Wobec braku zgody byłej narzeczonej pracujący w oddalonym o 40 km mieście A wystąpił do sądu o przyznanie mu samochodu za jednoczesną spłatą B. B nie zgadza się na takie rozwiązanie, choć sama nie ma prawa jazdy.

//Czy żądanie A może być uwzględnione?//

((1)) Rozwiązanie
A mógłby domagać się od sądu zniesienia współwłasności i przyznania mu samochodu na własność na podstawie {{pu przepis="art. 210 zd. 1 KC"}}.
Przesłankami tego roszczenia są:
1) rzecz będąca przedmiotem współwłasności
1) współwłasność ma charakter współwłasności w częściach ułamkowych (bo tylko taka ma charakter przejściowy i może zostać zniesiona),
1) brak wyłączenia roszczenia przez współwłaścicieli oraz
1) istnienie okoliczności przemawiających za zniesieniem współwłasności w sposób, jakiego żąda zgłaszający roszczenie.

((2)) Rzecz będąca przedmiotem współwłasności
Przedmiotem współwłasności jest samochód osobowy. Jest to [[PojecieRzeczy rzecz]], która może stanowić przedmiot współwłasności.

((2)) Współwłasność w częściach ułamkowych
Współwłasność w przypadku gdy rzecz została nabyta przez konkubentów jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, gdyż w Polsce między konkubentami nie powstaje żaden szczególny stosunek w rozumieniu {{pu przepis="art. 196 § 2 zd. 1 KC"}}, który powodowałby powstania współwłasności łącznej.

((2)) Brak wyłączenia roszczenia
Wyłączenie uprawnienia do żądania zniesienia współwłasności może nastąpić w drodze czynności prawnej i na okres nie dłuższy niż 5 lat – {{pu przepis="art. 210 KC"}} (w zd. 2 i 3).
Ponadto ustawodawca przewidział dla określonych sytuacji generalne wykluczenia prawa domagania się zniesienia współwłasności. Te ograniczenia znajdują się w {{pu przepis="art. 3 ust. 1 UWłasnLokali"}} (ale uwaga na {{pu przepis="art. 5 ust. 1 UWłasnLokali"}}) oraz w ustawie o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych z 1963 r.

((2)) Okoliczności przemawiające za określonym sposobem zniesienia współwłasności
Generalnie rzecz ujmując zniesienie współwłasności może nastąpić poprzez:
- fizyczny podział rzeczy wspólnej ({{pu przepis="art. 211 KC"}}),
- przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z jednoczesnym obowiązkiem spłacenia pozostałych współwłaścicieli ({{pu przepis="art. 212 § 2 KC"}}) albo
- podział cywilny (sprzedaż rzeczy wspólnej i podział uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów - {{pu przepis="art. 212 § 2 KC"}}).

W tym wypadku A żąda przeprowadzenia podziału na drugi ze sposobów.
Ponieważ auto jest rzeczą niepodzielną, sąd podejmuje decyzję o podziale w sposób zgodny z żądaniem A, jeżeli zachodzą okoliczności przemawiające za przyznaniem mu własności auta. W tym wypadku, skoro A dojeżdża codziennie do pracy oddalonej o 40 km, zaś B nie posiada prawa jazdy i nie może na razie prowadzić auta, można uznać, że okoliczności niniejszego kazusa przemawiają za przyznaniem własności auta A z jednoczesnym zobowiązaniem do zapłaty B kwoty odpowiadającej jej udziałowi we współwłasności.

((1)) Wynik
A może domagać się zniesienia współwłasności i przyznania mu własności samochodu wg {{pu przepis="art. 210 zd. 1 KC"}}.
----
CategoryKazusyWspolwlasnosc