Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Kazus nr 2 z zakresu poręczenia


A. Stan faktyczny (wg prof. Kępińskiego)
Znajdujący się w Słubicach A, pracownik zakładu Z, potrzebował pilnie gotówki na zakupy. Skorzystał więc z oferty zakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej. Ponieważ do wzięcia pożyczki niezbędny był żyrant, skontaktował się telefonicznie z kolegą z zakładu – B, który akurat przebywał na wczasach w Zakopanem. W odpowiedzi na prośbę B skierował do zakładu e-mail, w którym potwierdził, że poręcza spłatę kredytu w wysokości 10.000 zł udzielonego A. W tej sytuacji kredyt został w całości wypłacony pożyczkobiorcy.
Ponieważ A nie spłaca kredytu, Z zwraca się z żądaniem zapłaty do poręczyciela. B uważa, że w pierwszej kolejności powinien odpowiadać A.
Czy Z może domagać się od B zapłaty 10.000 zł?

B. Rozwiązanie
Z uwagi na nieważność poręczenia (art. 876 § 2 KC
art. 876 KC
§ 1. Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.
§ 2. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie.
w zw. z art. 78 KC
art. 78 KC
§ 1. Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany.
§ 2. Oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
) Z nie ma roszczenia wobec B.
W Polsce nie ma konieczności uprzedniego pozwania dłużnika przed poręczycielem (inaczej Einrede der Vorausklage wg § 771 BGB)

CategoryKazusyPoreczenie CategoryFormaCzynnosciPrawnej
Na tej stronie nie ma komentarzy