Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy
Zbliżają się duże przekształcenia w prawie spadkowym. Zobacz jakie zmiany przygotowano w nowej ustawie.
W aktualnym roku zmianie ulegają przepisy traktujące dziedziczenia. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała olbrzymią rewolucję, która czeka przyszłych spadkobierców.

Kancelaria NMB - Adwokaci Poznań
Sporą zmianą w przepisach prawa spadkowego będzie przede wszystkim usunięcie testamentów ustnych. Zdaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego nie nie są one wiarygodne, gdyż często są fałszowane i manipulowane. Zmianie też mają ulec reguły dotyczące zachowku.

Do tej pory wykonanie testamentu ustnego miało zapewnić osobom w radykalnej sytuacji na wyrażenie swojej ostatniej woli. Miało to pozwolić prawowitym spadkobiercom w szybki sposób dostać spadek po zmarłym. W rzeczywistości mnóstwo osób wykorzystywało taką możliwość na swoją korzyść. Świadczyło o istnieniu testamentu ustnego, który wydziedziczał prawowitych spadkobierców.

Czy zachowek pozostanie zachowany w polskim prawie?

Ta zmiana przepisów budzi mieszane odczucia wśród adwokatów. Z jednej strony jest to bezsprzecznie obniżenie nadużyć będących wynikiem składania fałszywych zeznań przez pseudo świadków. Z kolei może to zamknąć drogę osobom dla których to jedyna możliwa forma sporządzenia testamentu.

Dodatkowa duża zmiana dotyczy istniejących od lat w polskich przepisach instytucji zachowku. Dotychczas nie wiemy czy zostanie to wprowadzone na zasadzie nowelizacji czy też odrębnie wprowadzonych przepisów. Wiadomo jednak, że ustawodawcy postanawiają zmienić prawo dotyczące rozporządzaniem testamentu na wypadek śmierci.

Jednym z planów jest przyjęcie wspólnych testamentów małżonków. Prawo ma bazować na zasadach obowiązujących obecnie w Niemczech i Austrii. Zmianie ma ulec sposób dziedziczenia po bezdzietnych bliskich. Planuje się przyjęcia wskazanie spadkobiercy w jednej linii, czy rodzeństwa, któregoś z małżonków. Jednak Komisja twierdzi, aby był to przywilej jedynie współmałżonka.

W projekcie jest również stworzenie instytucji substytucji powierniczej wzorem przepisów niemieckich Oznacza to możliwość decydowaniu o personalnym majątku na wypadek śmierci, nie tylko w przypadku spadkobierców, ale też w wypadku ich zgonu.
Na tej stronie nie ma komentarzy