Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [18275]

To jest stara wersja EnergetykaNiemcyKogeneracja utworzona przez WojciechLisiewicz, 2013-07-12 12:35:36.

 

Regulacja kogeneracji w Niemczech


A. Wprowadzenie
Ciepłownictwo nie podlega w Niemczech co do zasady - inaczej niż w Polsce - regulacji. Jednak wsparcie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu podlega systemowi preferencji, co wynika po części z wytycznych prawa europejskiego, ale po części również z woli wspierania efektywnych technologii kogeneracyjnych samego niemieckiego ustawodawcy.

B. Ramy regulacyjne - źródła prawa
Podstawowym aktem prawnym, w którym uregulowano w Niemczech system wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest ustawa o zachowaniu, modernizacji i rozbudowie kogeneracji (Ustawa o kogeneracji) [1], określana poniżej w skrócie KWKG. Ustawa ta podlegała w ostatnich latach wielu gruntownym zmianom. W pewnym okresie sygnalizowano nawet rezygnację ze wsparcia kogeneracji, jednak z oczywistych względów oraz z powodu nacisku również z Unii Europejskiej system wsparcia nadal istnieje i zdaje się w ostatnich latach stabilizować na wysokim poziomie. Warto wskazać w tym miejscu, że w ostatnim czasie dokonano przykładowo podwyższenia dodatków kogeneracyjnych dla nowych źródeł podlegających od 2013 roku systemowi handlu CO2. Zachowanie systemu preferencji i nawet jego rozbudowa są skutkiem ewaluacji zakresu wytwarzania energii elektrycznej z kogeneracji w Niemczech, która wykazała w ostatnich latach, że zakładany przyrost mocy z kogeneracji (25 % do 2020 roku) nie zostanie prawdopodobnie osiągnięty [2].

ł dotychczas osiągnięty. Dlatego też konieczne jest dołożenie starań w związku z powyższym musi być utrzymany i nawet rozbudowany.

C. System wsparcia
We wskazanym powyżej akcie prawnym (KWKG)




Ogólne zasady systemu wsparcia kogeneracji w prawie niemieckim
Mechanizm wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest w niemieckim prawie oparty o szereg praw i obowiązków uczestników rynku energii. Są to:
obowiązek przyłączenia, odbioru i wynagrodzenia energii elektrycznej, § 4 KWKG;
dodatek do ceny energii elektrycznej, § 5 KWKG
dopłaty do rozbudowy sieci ciepłowniczej, § 5a KWKG
Ponieważ przedstawiony na wstępie problem nie dotyczy rozbudowy sieci ciepłowniczej a obowiązek przyłączenia źródła kogeneracyjnego do sieci elektroenergetycznej – tak samo jak i obowiązek odbioru i wynagrodzenia energii elektrycznej z takiego źródła – na mocy § 4 KWKG mają charakter bezwarunkowy i nie podlegają żadnym ograniczeniom, ochrona istniejących źródeł kogeneracyjnych może być dostrzegana jedynie w warunkach uzyskania dodatków do ceny energii elektrycznej z kogeneracji, które określono w § 5 KWKG. Niniejsze stanowisko ograniczy się poniżej zatem do analizy regulacji w tym zakresie.

D. System preferencji
1. Producenci energii elektrycznej

2. Przedsiębiorstwa ciepłownicze (sieciowe)



Ostatnie zmiany - uzasadnienie [2].



[1] Niem.: Gesetz für die Erhaltung, die Modernisierung und den Ausbau der Kraft-Wärme-Kopplung (Kraft-Wärme-Kopplungsgesetz). Ustawa określana jest skrótem KWKG; aktualna wersja ustawy wraz z kompletnymi danymi źródłowymi dostępna jest w internecie pod adresem http://www.gesetze-im-internet.de/kwkg_2002/BJNR109200002.html .
[2] Drucksache 17/8801, 17. Wahlperiode des BT, strona 1/2, http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/17/088/1708801.pdf .
Na tej stronie nie ma komentarzy