Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [18272]

To jest stara wersja EnergetykaNiemcyKogeneracja utworzona przez WojciechLisiewicz, 2013-07-12 12:10:56.

 

Regulacja kogeneracji w Niemczech


A. Wprowadzenie
Ciepłownictwo nie podlega w Niemczech co do zasady - inaczej niż w Polsce - regulacji. Jednak wsparcie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu podlega systemowi preferencji, co wynika po części z wytycznych prawa europejskiego, ale po części również z woli wspierania efektywnych technologii kogeneracyjnych samego niemieckiego ustawodawcy.

B. Ramy regulacyjne - źródła prawa
Podstawowym aktem prawnym, w którym uregulowano w Niemczech system wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest ustawa o zachowaniu, modernizacji i rozbudowie kogeneracji (Ustawa o kogeneracji) [1]. Ustawa ta podlegała w ostatnich latach wielu gruntownym zmianom. W pewnym okresie sygnalizowano nawet rezygnację ze wsparcia kogeneracji, jednak z oczywistych względów oraz z powodu nacisku również z Unii Europejskiej system wsparcia nadal istnieje i zdaje się w ostatnich latach stabilizować na wysokim poziomie. Przykładem może tu być w ostatnim czasie podwyższenie dodatków kogeneracyjnych dla nowych źródeł podlegających od 2013 roku systemowi handlu CO2.

C.
Podstawowym aktem prawnym, w którym uregulowano w Niemczech system wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest ustawa o zachowaniu, modernizacji i rozbudowie kogeneracji (Ustawa o kogeneracji)1. Ustawa ta podlegała w ostatnich latach wielu gruntownym zmianom. W pewnym okresie sygnalizowano nawet rezygnację ze wsparcia kogeneracji, jednak z oczywistych względów oraz z powodu nacisku również z Unii Europejskiej system wsparcia nadal istnieje i zdaje się w ostatnich latach stabilizować na wysokim poziomie. Przykładem może tu być w ostatnim czasie podwyższenie dodatków kogeneracyjnych dla nowych źródeł podlegających od 2013 roku systemowi handlu CO2.

D. System preferencji
1. Producenci energii elektrycznej

2. Przedsiębiorstwa ciepłownicze (sieciowe)





[1] Niem.: Gesetz für die Erhaltung, die Modernisierung und den Ausbau der Kraft-Wärme-Kopplung (Kraft-Wärme-Kopplungsgesetz). Ustawa określana jest skrótem KWKG; aktualna wersja ustawy wraz z kompletnymi danymi źródłowymi dostępna jest w internecie pod adresem http://www.gesetze-im-internet.de/kwkg_2002/BJNR109200002.html .
Na tej stronie nie ma komentarzy